Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějcké multikino dnes slaví kulaté jubileum

 
středa, 21. března 2012, 09:52

Přesně před deseti lety bylo v Českých Budějovicích otevřeno multikino CineStar. Tato společnost otevřela první zařízení tohoto druhu už během roku 2001 v Hradci Králové a Ostravě. České Budějovice tedy byly třetí v pořadí.

Dnes vlastní CineStar v České republice jedenáct multikin, z toho dvě jsou pražská. Celkově disponuje 83 kinosály, 14 698 sedadly a umožňuje odehrát až 350 filmových představení za jediný den.

Vraťme se ale zpátky na jih Čech. Od 21. března 2001 do konce února letošního roku navštívilo českobudějovické multikino celkem 3 417 013 diváků, na jedné sedačce se tak vystřídalo 2 440 diváků.

Deset filmových hitů uplynulých deseti let

  film počet diváků počet představení
1. Avatar (3D i filmová verze) 47 288 431
2. Ženy v pokušení 39 824 519
3. Vratné lahve 39 592 498
4. Líbáš jako bůh 36 426 485
5. Bathory 31 652 323
6. Rafťáci 30 947 409
7. Snowboarďáci 30 635 302
8. Muži v pokušení 29 210 514
9. Kajínek 28 081 300
10. Pupendo 27 114 395

S mimořádným diváckým ohlasem se v loňském roce setkal film Lidice režiséra Petra Nikolajeva. Přes vážnost tématu tento snímek vidělo 16 519 diváků.

„Z tohoto přehledu vyplývá, že jihočeský divák preferuje české filmy, což už dobře vědí i domácí filmoví tvůrci, proto také často představují místnímu publiku své filmy v předpremiéře. Připomeňme režiséra Jana Hřebejka s Pupendem, Jiří Menzela a jeho zatím poslední film Obsluhoval jsem anglického krále, jehož uvedení na konci roku 2006 se stalo mimořádnou společenskou akcí, otec a syn Svěrákovi zase přijeli s Vratnými lahvemi a Zdeněk Troška tradičně představuje své novinky nejdříve jihočeským divákům,“shrnula privilegia budějcké pobočky CineStaru její generální manažerka Svatava Kopečková.

3D v Budějcích

Do multikina Cinestar v Českých Budějovicích dorazila nová technologie trojrozměrné projekce v červenci 2009. Prvním filmem, který mohli jihočeští diváci spatřit s pomocí speciálních brýlí, byl rodinný snímek Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů, který vidělo celkem 24 855 diváků a stal se tak prázdninovým hitem.

  „Celý rok 2011 byl ve znamení kompletní digitalizace všech osmi sálů multikina, od podzimu loňského roku jsou všechny sály vybaveny digitální technologií, ve 3D formátu lze promítat na třech sálech pro 772 diváků. Sály 1 a 2 jsou vybaveny technikou Master Image s pasivními brýlemi, sál číslo 4 disponuje technologií X-Pand s aktivními brýlemi. Ostatní sály již promítají digitálně, bez použití brýlí, ve formátu 2D,“popsala technickou vybavenost kina Svatava Kopečková a dodala: „Pro diváka to znamená obraz v dokonalé kvalitě s perfektním zvukem. Klasické promítačky na 35 mm filmy ještě v promítací kabině zůstaly, takže lze ještě promítat starší tituly.“

Co nového diváci uvidí?

V letošním roce jsou v CineStaru mimo jiné očekávány premiéry filmů Vrásky z lásky (duben), Líbáš jako ďábel, Muži v černém 3 (oba květen), Doba ledová 4: Země v pohybu (červen), Madagaskar 3, Amazing Spider-Man (oba červenec), Kozí příběh se sýrem (srpen), Twilight Sága: Rozbřesk, 2. část (listopad) či Hobit (prosinec).

Velký zájem určitě bude o předpremiéru horké novinky nejen pro fotbalové fandy – film Okresní přebor. Ta se uskuteční už tuto neděli od 18.30 hodin a dorazí na ni herci David Novotný, Václav Neužil a Ladislav Hampl, kteří budou po skončení promítání besedovat s diváky. „Na tuto předpremiéru je pozván také fotbalový klub ze Zlaté Koruny, který hraje okresní přebor,“ dodala manažerka Svatava Kopečková.

Ve dnech 6. a 7. dubna se navíc v budějckém multikině uskuteční Febiofest 2012, každou druhou středu v měsíci budou pokračovat i tradiční Dámské jízdy. Jako narozeninový bonus připravilo na dnešní narozeninový den kino akci, díky které si budete moci zakoupit vstupenku na všechna středeční představení o 10 korun levněji.

 


 

Kam dál?

Budějcké vítání jara začne ve středu brzy ráno

úterý, 20. března 2012, 21:25

Nejen víkendové slunce a teplo potvrzují, že dlouho očekávané jaro konečně nastalo. Potvrzuje to i akce, na které můžeme my,...

Narozeninová Dámská jízda byla plná legrace

úterý, 20. března 2012, 19:14

Multikino CineStar v Českých Budějovicích slaví desáté narozeniny a v duchu této oslavy se nesla i Dámská jízda, která se konala...

„Mám náušnice a obočí mý sestřenice,“ znělo Slavií

pondělí, 19. března 2012, 09:32

Budějcký Café Klub Slavie v pátek večer rozhýbala mladá, šílená a progresivní dvojice Čokovoko.

Ve Velbloudu se tančilo do rytmů bubnů

sobota, 17. března 2012, 11:24

Nastalo druhé úterý v měsíci a v budějckém Mighty Baru Velbloud se konalo vystoupení orientálních tanečnic školy Intessar...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.