Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějcím k 750. výročí zazpívá Lucie Bílá. Lidé na náměstí rozbuší největší živé srdce města

 
pátek, 6. února 2015, 11:07

Vedení českobudějovické radnice zahájí očekávané oslavy 750. výročí založení města v úterý 10. března. Právě k tomuto dni je datována první listina, v níž se o městě hovoří. Akce, která proběhne na náměstí Přemysla Otakara II., bude první velkou kulturní připomínkou letošního jubilea jihočeské metropole.

Českým Budějovicím přijede k 750. výročí zazpívat Lucie Bílá, symboly města oživí multimediální show a Budějčáci společně vytvoří a rozbuší živé srdce města. V průběhu celého roku se obyvatelé i hosté mohou těšit na řadu dalších kulturních akcí, během nichž si krajské město připomene svou bohatou historii.

„Pro realizaci výročí Dne založení města 10. března jsme vybrali návrh českobudějovické agentury Art4promotion. Oslovili jsme je nejen proto, že mají sedmnáct let zkušeností v oboru a na svém kontě stovky realizací, ale navíc jako vůbec první česká produkce obdrželi významné světové ocenění Ilda Artistic Awards, udělované od roku 1986. V konkurenci 160 projektů z celého světa získali tuto cenu za realizaci nejlepší prostorové multimediální show, konkrétně za projekt Vltava žije, který vznikl právě v Českých Budějovicích. Den založení města bude pojat jako tematické multimediální představení, kterému bude předcházet živý koncert přední české zpěvačky Lucie Bílé. Jedním z vrcholů bude zapojení všech diváků, kteří z budějovického náměstí společně s námi vytvoří největší živé srdce,“ uvedl českobudějovický primátor Jiří Svoboda.

Tvůrčí tým představil vedení města koncept multimediálního představení s názvem Magické Budějovice. Jde o kombinaci a propojení originálních uměleckých prvků symbolizujících příběh založení města České Budějovice, který je zpracován do gradujícího představení a celý se odehrává v historickém jádru města. Show tak postupně rozehraje scenérie náměstí Přemysla Otakara II.

„Jsme hrdí nejen na to, že jsme Budějovicím přivezli mezinárodní ocenění, které v ostatních kategoriích získala například produkce živého koncertu Shakira Live v New Yorku či osmý ročník živé televizní show America´s Got Talent, ale především jsme hrdí, že jako patrioti, kteří v tomto městě působí již od roku 1998, můžeme realizovat tuto významnou akci. Budeme se snažit vytvořit pro všechny nejen výjimečný zážitek, ale navíc bychom rádi Budějčáky do akce aktivně zapojili. Společně s nimi se 10. března pokusíme vytvořit největší živé srdce a doslova rozbušit srdce našeho města. Multimediální představení bude navazovat na koncert Lucie Bílé, postupně rozehraje budovu radnice, Samsonovu kašnu a Černou věž. Představení vyvrcholí ohňostrojem a odhalením slavnostní výzdoby města u příležitosti 750. výročí,“ říká Rudolf Střítecký, jeden z autorů konceptu a režisér show.

První akcí letošních oslav byla výstava Milana Bindera s názvem 750 let českobudějovické architektury aneb Jak šel čas, kterou zájemci mohou vidět ve výstavní síni radnice do 16. února. Jako připomínka letošního jubilejního roku v prostorách radnice probíhá také celoroční výstava Bohumil Böhm a České Budějovice, která je věnována architektuře. Připravuje se také výstava kopie korunovačních klenotů a pohřební královské insignie Přemysla Otakara II. zapůjčených z Pražského hradu. Česká národní banka k výročí založení Českých Budějovic vydá stříbrnou pamětní minci v nominální hodnotě 200 korun.

Podrobný harmonogram dalších akcí spojených s oslavami 750 let od založení Českých Budějovic bude zveřejněn v průběhu nejbližších týdnů.

Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

Petr Muk: Desky, které byste měli mít ve sbírce

středa, 4. února 2015, 13:55

Dokázal punkově zaburácet, „depešácky“ posmutnět, ale i jemně pohladit po duši. Petr Muk byl velmi variabilní zpěvák, o čemž...

Petr Muk by dnes oslavil padesátiny. Na jeho počest se uskuteční...

středa, 4. února 2015, 10:47

Dnešní den by si určitě užil na maximum. Legendární zpěvák Petr Muk, rodák z Českého Krumlova, by dnes oslavil padesátiny! Bývalý...

Chuť a vůni Asie přinesou Japonské dny

úterý, 3. února 2015, 16:21

Budějcké kulturní dění oživí tento týden nejenom tradiční plesy, které budete moci navštívit v různých kulturních zařízeních, ale...

Radek Bakalář chystá show, která tu ještě nebyla

pátek, 30. ledna 2015, 15:22

S kouzelníkem, iluzionistou a tanečníkem Radkem Bakalářem si Budějcká Drbna povídala už několikrát. Naposledy u něj vyzvídala...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.