Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějce žádají o prodloužení nájmu pro krumlovskou točnu

 
úterý, 19. srpna 2014, 09:10

České Budějovice podle náměstka primátora Miroslava Jocha (ČSSD) požádaly Národní památkový ústav o prodloužení nájmu pro točnu v zahradě českokrumlovského zámku do roku 2020. Podle původního slibu Česka měla z barokní zahrady na seznamu UNESCO zmizet do roku 2015.

Ve středu budou o točně jednat radní města, další osud plenérového divadla se bude odvíjet i od verdiktu zástupců UNESCO, kteří si točnu prohlédnou tento týden, včetně baletního představení Carmen.

„Stále vycházíme z kompromisu zachování točny v zámecké zahradě. Nájemní smlouva s Národním památkovým ústavem ale končí v roce 2015, proto město požádalo o její prodloužení až do 31. prosince 2020. Nový projekt počítá s demontovatelným hledištěm i s tím, že divadlo opustí prostory letohrádku bellarie a zázemí pro herce i hudebníky bude v zámecké jízdárně,“ řekl Miroslav Joch.

Předkládaná koncepce podle něj naráží na územní plán Českého Krumlova, proto se středečního jednání městské rady zúčastní i krumlovský starosta Dalibor Carda.

Pracovní tým složený ze zástupců ministerstva kultury, Národního památkového ústavu, kraje, měst a divadla bude podle ředitele Jihočeského divadla a senátora Jiřího Šestáka se zástupci UNESCO konzultovat podmínky, na kterých se zatím shodla česká strana, tedy o vybudování nového, demontovatelného hlediště na stávajícím místě.

S požehnáním UNESCO by se mezinárodní architektonická soutěž na novou točnu mohla vypsat ještě před volbami. Stát bude řádově miliony korun. „O osudu točny definitivně rozhodne ministerstvo kultury, ne UNESCO,“ poznamenal Šesták s tím, že za ministra kultury Daniela Hermana jednání pokročila.

Městská památková rezervace včetně zámecké zahrady byla na seznam dědictví UNESCO zapsána v roce 1992. Otáčivé hlediště je více než půl století významným a ve světovém měřítku i ojedinělým reprezentantem přírodního plenérového divadla s originálním řešením a využíváním scénického prostoru. Točnu současně provozuje Jihočeské divadlo, jehož zřizovatelem je město.

Letos představení před točnou podle ředitele navštíví přes 50 tisíc lidí, více než vloni. Pro rok 2015 chystá divadlo čtyři premiéry. Činohra tam uvede novou hru režiséra Petra Zelenky Pes baskervillský, operní soubor uvede Carmen, balet Labutí jezero a loutkohra Barona Prášila.

Zdroj: ČTK
Foto: www.otacivehlediste.cz

 


 

Kam dál?

RECENZE: Of The Woods potvrdili své kvality i ve studiu

pondělí, 18. srpna 2014, 12:16

„Odehráli jsme něco koncertů, ale to podstatné nám chybělo - nahrávka. Nyní nastal ten pravý čas,“ říkají kluci z jihočeské...

RECENZE: Richard Bona byl důstojnou tečkou jazzfestu

neděle, 17. srpna 2014, 11:23

Bez přehnané pompy, intimně, emotivně a sympaticky... Fenomenální baskytarista Richard Bona včera (16. srpna) uzavřel se svým...

PašaFest je v plné palbě. Zlobí ho jen počasí

sobota, 16. srpna 2014, 14:46

Reggae, techno, ska, punk, rock, metal... Festival PašaFest, který včera odstartoval v obci Stádlec, si s žánrovým zaměřením...

RECENZE: Třetí Expendables stále baví. Hlavně díky posilám

pátek, 15. srpna 2014, 14:43

Je s podivem, jaká negativní kampaň se v posledních dnech rozjela kolem nových Expendables. Hlavně tedy na internetových...

 

Komentáře

Jaroslav Filip

Je nesporné, že otáčivé hlediště v Č.Krumlově, které bylo vybudováno v poválečné době má již svůj historický význam a mělo by být zachováno i pro další generace. Ovšem postavit v parku nové monstrum, která by se údajně mělo každoročně rozebírat a opět montovat je naprostý nesmysl, který navíc bude stát veliké finanční náklady z kapes daňových poplatníků. .Ono vůbec by se město České Budějovice mělo zabývat problematikou kultury v celém komplexu a soustředit se především na to, jaké vytváří podmínky kulturního a společenského vyžití pro své občany. Proč ještě není opraven Městský dům kultury a proč vůbec město zrušilo celou řadu kulturních zařízení pouze z komerčních důvodů a nebere ohled na potřeby zájmové činnosti občanů a volnočasových a klubových aktivit Pokud jde o Jihočeské divadlo je otázkou, zda by divadlo nemělo být opět krajským zařízením a nikoliv zařízením městským, protože město Budějovice není schopno ufinancovat divadlo tak, aby existoval prostor pro opravdovou tvůrčí profesionální scénu.Navíc divadlo má beze sporu oblastní působnost, proto účast kraje na jeho provozu je legitimní.

středa, 20. srpna 2014, 07:44
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.