Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějce vzpomínaly na revoluci. Emoce pracovaly naplno

úterý, 18. listopadu 2014, 14:47

Chybí vám něco z dob minulého režimu? „Práce a peníze, vole!“ I taková slova v pondělí 17. listopadu zazněla na budějckém náměstí, kde se konaly oslavy 25 let svobody. Nálada v obecenstvu byla chvílemi rozpačitá. Ostřejší výměny názorů nebyly žádnou raritou.

Samotná akce přitom měla příjemně nostalgickou atmosféru, na čemž se podepisovalo i promítání dobových snímků.

Nechyběly rozhovory s osobnostmi, například povídání s fotografkou Bohuslavou Maříkovou bylo vyloženě milé a sympatické, a samozřejmě koncerty.

U některých jedinců ale emoce pracovaly naplno - sarkasmus, stěžování, vulgarita. Bylo jedno, jestli jste stáli u pódia, nebo třeba u kašny, jedovatá slova si vás stejně našla...

„Dřív jsme měli všechno, dnes nemáme nic! Chceme pracovat, ale nemůžeme,“ odpověděl mladší muž v publiku na otázku, proč je tak rozhořčen. „Drž hubu,“ zasyčel kdosi vzadu.

Právě práce bylo téma, které zaznělo nejčastěji a které vyvolávalo největší diskuze.

Hudba je však lék, který dokáže spojovat národy, a oslavy na náměstí to opět dokázaly! Jakmile se totiž z reprobeden ozvali AC/DC se svým hitem Thunderstruck, začali se lidé pohupovat, na tvářích se jim objevily úsměvy a politika byla zapomenuta. Song dohrál a už to jelo! Olda Říha prohrábl struny a za několik sekund se s Andym Budkou proháněl po pódiu.

Katapult byl jednou z hlavních hvězd oslav a svého postavení si byl vědom. Trojice muzikantů neponechala nic náhodě a okamžitě do publika hrnula salvu svých hitů. Jako by se člověk ocitl v roce 1978, kdy v ruce třímal stejnojmenný debutový živák. Každé ráno, Stovky hotelů, Perfektní součet... Co pecka, to klasika.

Ke Katapultu může mít leckdo připomínky, ale kultovní status mu nikdo neodpáře. A že je nyní kapela na vrcholu? O tom autor těchto řádek nechce polemizovat, ale pravdou je, že radost z hraní je nakažlivá. A že se sem tam nějaký tón nepovede? Nevadí, rock, boogie, blues, to vše je o spontánnosti, syrovosti a hlavně energii.

Je až neuvěřitelné, že se podařilo nahradit tak osobitou a oblíbenou postavu, jakou byl Dědek. Jeho nástupce Andy Budka je žijící důkaz, že se každý sen může stát skutečností. Vždycky byl velkým fanouškem Katapultu a dnes je jeho součástí. I po těch letech je evidentní, že si užívá každý song, každou chvíli po boku Oldy Říhy. V Budějcích tomu nebylo jinak.

Oslavy na náměstí přitáhly stovky lidí, někteří si hodlali užít celý program, někteří si přišli dát jen svařák a chvíli postát. Kromě Katapultu zahrála například ještě Hudba Praha nebo Orchestr opery Jihočeského divadla doprovodil Josefa Fojtu zpívajícího písně Karla Kryla.

Názory na uplynulých 25 let byly rozmanité a vůbec ne jednotné. „Lidé zapomínají a děti se o tom neučí,“ pokrčila rameny postarší paní, kterou akce, respektive řeči některých lidí zklamaly. „Umíme si jen stěžovat, v tom jsme nejlepší. Stěžovat a házet vinu na ostatní,“ dodala.

Tak či tak, oslavy 25 let svobody v Českých Budějovicích ještě nekončí. Na Gymnáziu J. V. Jirsíka se koná festival s názvem Díky, že můžeme v režii GJVJ a pokud si chcete prohlédnout dobové snímky, navštivte dnes Metropol, kde se od 17 hodin uskuteční beseda s projekcí.

 
 
 


 

Kam dál?

Muzeum v Dolních Slověnicích otevře v pondělí naposledy

neděle, 16. listopadu 2014, 16:08

Navštívili jste již nové Národopisné muzeum v Dolních Slověnicích u Lišova? Pokud ne, ale máte to v plánu, neměli byste příliš...

Traband přijede už dnes večer do Slavie

pátek, 14. listopadu 2014, 12:36

Dnes večer od 21 hodin přivítá českobudějovický Café Klub Slavie skupinu Traband, která je místnímu publiku velmi dobře známá....

Sobotní Noc divadel můžete prožít ve fantasy stylu

čtvrtek, 13. listopadu 2014, 08:24

Komentované prohlídky zákulisím, výstavu, ukázky výroby loutek a masek, speciální noční představení i hudbu k tanci a poslechu...

Klasické výstavy ho nebaví. Přišel tedy s originálním nápadem

středa, 12. listopadu 2014, 12:37

Baví vás klasické výstavy? Ne? Budějcký výtvarník a spisovatel Miloslav Král Český možná našel způsob, jak váš zájem o umění opět...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.