Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějce v květnu ožijí Majálesem již pojedenácté

 
čtvrtek, 23. ledna 2014, 20:43

Více než sto akcí na třiceti scénách v centru města návštěvníkům nabídne jedenáctý ročník Budějovického Majálesu. Mimo hudby a divadla festival do Budějc přinese také pouliční umění, literaturu, výtvarné umění či sport.

Přestože je Budějovický Majáles největší českobudějovickou kulturní událostí roku, vstup na něj zůstane zdarma. Festivalem město ožije od 12. do 16. května, organizátoři očekávají přes deset tisíc návštěvníků.

Kompletní program festivalu dosud nezveřejnili, ovšem podobně jako v předchozích ročnících chtějí upřednostnit alternativní a méně známé umělce.

„Snažíme se ukázat kulturu v celé její rozmanitosti. Umění není jen několik desítek interpretů, které lidé znají z televize a rádia. Jeho nejsilnějším poselstvím je právě ta úžasná bohatost, to, že se jím může zabývat úplně každý. I proto letos plánujeme dát ještě více prostoru začínajícím umělcům, kteří ovšem mají publiku co nabídnout,“ přiblížil volbu programu hudební dramaturg festivalu Petr Pouzar.

Jedním z hlavních cílů festivalu je rozšířit program do co nejvíce míst a využít i prostory, které obvykle pořadatelé akcí opomíjejí. Organizátoři tak plánují část programu umístit do místních galerií, středních škol, čajoven a na více než patnáct různých venkovních prostranství v centru. Změnit se má i místo, kde festival vyvrcholí sérií koncertů pro několik tisíc lidí na velkém venkovním pódiu.

„Vloni jsme zkusili pódium přesunout dále od města ke sportovní hale. Ukázalo se ale, že prostranství není přizpůsobené velkému množství lidí. Proto se letos znovu vrátíme k tradici pódia na Sokolském ostrově. Rozhodli jsme se také vyjít vstříc obyvatelům centra a zkrátit program na velkém pódiu na jeden den. Po desáté hodině se navíc přesune do vnitřních prostor. Věřím, že to definitivně vyřeší problémy s hlukem,“ příblížil podobu venkovní scény hlavní koordinátor projektu Damián-Ondřej Šulista.

Trojice dramaturgů, kteří program festivalu sestavují, se snaží nejen přivážet nové umělce, ale také dále rozvíjet akce, které v minulosti měly na festivalu úspěch. I letos se tak návštěvníci mohou těšit na průvod masek, který je největší v republice, volbu krále festivalu, autokino, studentské jamování (amatérská vystoupení v ulicích), cestovatelské besedy či filmové projekce. Velký důraz pořadatelé tradičně kladou na mezinárodní rozměr akce - na loňský ročník přijeli umělci ze šestnácti zemí světa.

Organizátoři však bohatý program nepovažují za jediný přínos festivalu. „Za přípravou festivalu stojí více než padesát mladých dobrovolníků, kteří pracují bez nároku na honorář. To z Budějovického Majálesu dělá největší ryze studentskou iniciativu v zemi. Velká část týmu se každý rok obměňuje - řada z lidí, kteří stáli u zrodu festivalu, již v kultuře mnoho let úspěšně pracuje. Myslím, že pro každého mladého člověka je festival úžasná příležitost, jak získat zkušenosti v době, kdy by mu praxi nikdo nenabídl,“ popsal složení týmu osmnáctiletý Šulista.

Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

Druhý ročník Pivního diskoplesu se koná již v sobotu

čtvrtek, 23. ledna 2014, 19:38

V Kulturním domě Vltava se v sobotu od 19.30 hodin uskuteční druhý ročník Pivního diskoplesu. Historicky první ročník této akce...

Slavie zve milovníky dobré hudby na koncert Eggnoise

čtvrtek, 23. ledna 2014, 13:22

Zítra, tedy v pátek 24. ledna od 21 hodin, vystoupí v Českých Budějovicích po dvouleté přestávce Eggnoise. Kapela, známá svou...

Novým ředitelem Jihočeského muzea je František Štangl

středa, 22. ledna 2014, 19:37

Když v novém, tak kompletně. Tak by se dal shrnout vývoj na půdě Jihočeského muzea, které právě vstupuje do závěrečné fáze...

Vyprodaný Café klub Slavie se otřásal v základech

pondělí, 20. ledna 2014, 21:23

Minulý pátek dorazilo do Café klubu Slavie v rámci dalšího Somersby Gangster Trippin‘ neskutečných 750 drumandbassuchtivých...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.