Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějce budou od soboty hostit Dny slovenské kultury

 
čtvrtek, 14. února 2013, 08:57

Téměř dvě desítky pořadů nabídne 14. ročník Dnů slovenské kultury v Českých Budějovicích, který začne tuto sobotu a potrvá celý týden. Sjedou se na něj slovenští výtvarníci, herci, hudebníci i spisovatelé.

Už tradičně mohou návštěvníci zavítat na módní přehlídku, budou oblíbené Haluškové preteky a také Dny slovenské kuchyně. Děti se mohou učit slovensky při interpretaci pohádek.

„Město na projekt uvolnilo 270 tisíc korun, tedy stejně jako vloni, zapojí se do něj 23 subjektů, třeba Slovenský institut, Slovensko-český klub, klub Slovenských dotyků i Světové sdružení Slováků,“ řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová (HOPB).

Dny oficiálně zahájí v pondělí odpoledne otevření výstavy agro-kulturní skupiny PRA-SA-TA s názvem Zatluč, přibij, nesvařuj. O společném projektu se čtveřice výtvarníků podle kurátorky zásadně nevyjadřuje a drží ho v tajnosti do poslední chvíle.

Jednoho z výtvarníků, Viktora Paluše, v Českých Budějovicích už znají. Jeho pětimetrová chobotnice Eliška se v rámci projektu Umění ve městě v létě usadila ve slepém rameni řeky Malše.

Ještě týž večer v Café Klubu Slavie herečka Andrea Kerestešová zahájí výstavu svých fotografii. Další výstava fotografií začne v Galerii nahoře v DK Metropol v úterý, představí se na ní jedenáct studentů Ateliéru kreativní fotografie Mira Švolíka. V úterý večer se v klubu Kredance uskuteční vernisáž fotografií Zuzany Pustalové.

Slovenské filmy uvidí diváci tři. Konfident/eŠteBák a Jánošík se budou promítat v kině Kotva, Fedor Gál a Martin Hanzlíček přijedou ve středu uvést do Kredance dokument Natálka. Divadla jsou na programu dvě, a to Muži odcházejí, ženy přežijí s Annou Šiškovou a dvojjazyčné loutkové pohádky pro nejmenší děti v klubu Horká vana.

Na tradiční setkání spisovatelů přijedou Jozef Leikert a Miroslava Vallová. Z hudebníků budou Slováky v Českých Budějovicích zastupovat Peter Lipa Band v klubu Highway 61 a Lidová hudba bratrů Wimmerů, která bude vyhrávat v Masných krámech a také při haluškových závodech.

Hned osm ateliérů se tentokrát představí na módní přehlídce 20. února v Kulturním domě Slavie - Viva CZ-SK Alter Nativa! Slovenské menu pak připraví v pěti vyhlášených restauracích, a to v Masných krámech, hotelu Budweis, v Clarionu, v Grand hotelu Zvon a v restauraci Metropol.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Objev hudební scény Voxel zazpívá v klubu StreetBeat

středa, 13. února 2013, 13:32

Zpěvák a showman Václav Lebeda je známý především pod pseudonymem Voxel. V poslední době o sobě dal vědět singly V síti, Hitmaker...

FOTO: Náměstí ožilo masopustním veselím

úterý, 12. února 2013, 20:37

Po relativně teplém únorovém počasí se kdekdo těšil na prosluněný masopust. Sníh a mráz ale neodradil Budějčáky od návštěvy...

V CineStaru se promenádovaly modelky v zástěrách

pátek, 8. února 2013, 10:18

Šampaňské, netradiční módní přehlídka, bohatá tombola, příjemná komorní atmosféra a hlavně předpremiéra filmu Babovřesky. Tak...

Rapeři chystají novou desku, už vydali dva singly

středa, 6. února 2013, 19:48

Chason a Spine jsou rapeři z Budějc, kteří plánují na jaře letošního roku vydat nové album. Přestože nejsou na scéně žádnými...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.