Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějčáci přivítali jaro spálením Morany

 
pondělí, 7. dubna 2014, 10:10

Ve vzduchu již od rána byla cítit voda, ale naštěstí se počasí umoudřilo a uznalo, že při vítání jara a vynášení zimy z města nemůže pršet. Tradičně se vycházelo z galerie Pod kamennou žábou, kde byla již připravena Morana na trakaři.

Za doprovodu dětí, tanečníků, zpěváků, bubeníků a všech ostatních lidí, kteří už mají dost letošní zimy nezimy, dojela ke kulturnímu domu Slavie, kde byla spálena a vhozena do Malše.

Západoslovanský lidový zvyk pochází ještě z předkřesťanské éry. Slaměná figura, známá pod jmény Morana, Mařena, Mořena, Smrt i Smrtka, je vynášena z města či vesnice za zpěvu písní, zapálena a vhozena do vody. Poté se všichni z průvodu rozutekli a věřili, že kdo doběhne do vesnice poslední, tak zemře.

Házení do vody je posláním Morany, Zimy, zpět do podsvětí, do kterého je vodní tok branou. Jaro tak může vejít do města. To, že letošní jaro vešlo do města ještě před spálením Morany, nasvědčovaly i rozkvetlé stromy, zelenající se tráva a mládeží zaplněný Sokolský ostrov.

Vynášení Morany a vítání jara se pořádá tradičně ve všech možných městech, obcích i vesnicích po celé republice na pátou postní neděli zvanou. Některé obce vynášejí Zimu v neděli Družebnou či Květnovou.

Průvod za zvuku bubnů, řehtaček a všemožného hluku se postupně zastavoval na Piaristickém náměstí, náměstí Přemysla Otakara II., na Nábřeží až došel před KD Slavie, kde byla Morana letos napoprvé zapálena a vhozena do Vltavy. Během zastávek se tancovalo, zpívalo a hlavně se vítalo jaro pokřikem „Hej, hej, hej, jaro přijdi k nám.“

 
 
 


 

Kam dál?

Jihočeský kompas ukázal turistické příležitosti z regionů

neděle, 6. dubna 2014, 11:06

Již po sedmé se konal v DK Metropol veletrh cestovního ruchu. Po dva dny měli Jihočeši možnost dozvědět se o zajímavých místech,...

Za týden se lidem otevřou tajemná zákoutí

sobota, 5. dubna 2014, 20:12

V sobotu 12. dubna se otevřou v krajské metropoli vrata do dvorů, dvorků a dvorečků, které po celý rok zůstávají skryté. Odbor...

V městské dopravě může zaznít vaše báseň

čtvrtek, 3. dubna 2014, 11:13

Dubnový literární festival Literatura (ne)Žije nalezl vskutku originální podporu. Akce se zúčastní Dopravní podnik města České...

Do Budějc se chystají studenti z pěti zemí

čtvrtek, 3. dubna 2014, 10:43

Již podruhé se v Budějcích uskuteční mezinárodní projekt v rámci evropského programu Mládež v akci. Do Budějc se chystá 25...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.