Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bude cirkus. Ale cvičené opičky nečekejte

 
pondělí, 2. března 2015, 08:30

Oblíbenou a vyhledávanou zábavou se v poslední době staly nové cirkusy. Vystoupení Cirkusu La Putyka v Budějcích, které se odehrálo v rámci akce Krajinská žije!, bylo nejvyhledávanějším představením. Co si však můžeme představit pod názvem nový cirkus? Zvířata? Akrobaty? Divadlo? Na tyto otázky odpovídala lektorka a akrobatka Katka Vaněčková.

Co si má čtenář vůbec vybavit pod pojmem nový cirkus?
Řekla bych, že je to něco mezi uměním, uměleckým vyjádřením a sportem. Samozřejmě je to odnož klasického cirkusu, který všichni známe. Jen v novém cirkuse neuvidíte žádná zvířata, vše je jen o dovednosti lidí.

A jaká představení v něm tedy uvidíme?
Určitě akrobacii, vzdušnou i párovou akrobacii, balanční záležitosti, trampolíny, žonglování. Jde hlavně o lidské schopnosti. Častokrát si aktéři i sami vyrábějí různé konstrukce, překážky. Uvidíte tam všechno možné, co se jen dá vymyslet.

O novém cirkusu nikdo moc neví. Proč?
V Čechách je to poměrně čerstvá záležitost. Nový cirkus tu začal fungovat asi před pěti lety v Praze. Teď už uvidíte i různé skupiny z Brna, Ostravy nebo Plzně, které taky v těchto městech působí a šíří se dál. Známé jsou třeba cirkusy La Putyka a TeTy, které jste mohli vidět minulý rok v létě na pouliční slavnosti Krajinská žije! V Praze existuje Cirkeon a Mlejn, což jsou místa, kde probíhají kurzy jak pro dospělé, tak i pro děti. Uvidíte tam i večerní představení, která se neustále vyvíjejí. Přibývá výrazového divadla, tance a nechybí ani mimové.

V Českých Budějovicích existuje také nějaké podobné místo?
Před rokem či dvěma tu byl nějaký pokus udělat něco jako Cirkus klub, ale spíš se jednalo o sdružení lidí, kteří se chtěli setkávat na společných trénincích. To už ovšem padlo. Momentálně tu vzniká budějcký BudeCirkus.

Jak jste se dostala k novému cirkusu a k šálám?
Jsem původně z Prahy, kde jsem se prvně s novým cirkusem setkala a byla jsem nadšená. Jen jsem neměla čas začít chodit na kurzy a učit se kreace na šálách. Dělala jsem hodně atletiku. Pak jsem ale odjela přes Erasmus do španělské Granady a tam jsem si řekla, že je právě ten čas začít dělat něco nového a cíleně jsem se sháněla po cirkusu a hlavně po vzdušné akrobacii. Pro Španěly je nový cirkus běžně známou věcí. Začala jsem tam tedy navštěvovat kurzy. Když jsem se vrátila do Čech, pokračovala jsem v tom dál. Ze Španělska jsem si dovezla šálu, a tak to všechno začalo. Horší bylo, když jsem se pak přestěhovala do Budějc, protože tady nabídka žádného takového kurzu nebyla.

Proto jste začala pořádat kurzy?
Byla to pro mě cesta, jak si udržet tento koníček i pro sebe a zároveň výzva založit tu něco nového a přesunout myšlenku nového cirkusu do dalšího místa v Čechách.

Co vás na vzdušné akrobacii baví?
Líbí se mi, že to není závodní disciplína, z atletiky jsem vyzávoděná ažaž, ale zároveň je to velice fyzicky náročné. Je to komplexní záležitost, maká celé tělo, pracujete s vlastní váhou. Člověk musí být všeobecně zpevněný. Nejedná se o posílení jedné části těla, ale komplet všech. Mohlo by se zdát, že je to namáhavější na ruce, ale ono je potřeba zapojit opravdu všechno. Když člověk visí na šále a snaží se zvednout zadek nad hlavu, tak musí zapojit svaly, o kterých někteří neměli ani tušení. A důležití jsou i lidé, kolem cirkusu se pohybují ti pohodoví. (smích)

Máte nějaké plány do budoucna, jak oživit nový cirkus v Budějcích?
Určitě. Už teď probíhají cirkusy pro děti a vzdušná a párová akrobacie pro dospělé. Ale ráda bych našla nějaký prostor, kde by bylo možné pořádat nejenom různé kurzy všech možných cirkusových odvětví pro děti i pro dospělé, ale i jiné sporty či zábavu. Zatím bohužel o ničem vhodném nevím. Na vzdušnou akrobacii je nutné sehnat místnost s dostatečně vysokým stropem, na který se budou moci v prostoru zavěsit šály a hrazdy.

Vystupovala jste teď na jednom maturitním plese v Metropolu, plánujete další vystoupení?
Bylo to moje první větší vystoupení a bylo super. Lidi se těšili, tleskali a podle ohlasů se jim to líbilo, takže jsem byla nadšená. Takže se do toho chci určitě pustit více, a když bude možnost, tak vystupovat. Zádrhel u této srandy je ten prostor. I pro představení je důležité, aby v sále, místnosti, tělocvičně, bylo šálu na co zavěsit. Do budoucna mám již připravený malý projekt na mou vlastní mobilní konstrukci. Samozřejmě je možné vzít si šálu, uvázat ji někde na strom a cvičit, ale v zimě je to problém.

Je možné sehnat šálu i u nás?
Je to trochu složitější. Je možné si ji objednat přes nějaká cirkusová centra, která je dovážejí nejčastěji ze Španělska nebo Německa. Cenově vyjdou tak na dva a půl tisíce. Ve Španělsku ji seženete v běžném obchodě s látkami. Stačí říct, že chcete látku na akrobacii a oni vám dají vybrat ze čtyř barev. Zkuste zajít do látek u nás, schválně, co vám řeknou. (smích)

Foto: Jan Homolka, Alena Voglová

 


 

Kam dál?

Magická show Radka Bakaláře zvedla divadelní scénu DK Metropol z...

neděle, 1. března 2015, 10:47

Živé vystoupení Radka Bakaláře, Revolution Of Magic LIVE, které proběhlo ve čtvrtek 26. února v divadelním sále DK Metropol,...

Pánové, pozor! Lakomá Barka letos dosáhla plnoletosti

sobota, 28. února 2015, 12:56

Zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak... Krumlovská folková skupina Lakomá Barka v letošním roce slaví 18 let. Krásné výročí,...

Pohodář, srdcař a milý člověk. Muzikanti vzpomínají na Karla Macharta

čtvrtek, 26. února 2015, 15:54

Jihočeskou hudební scénu zasáhla ve středu smutná zpráva. Po těžké nemoci zemřel ve věku 56 let Karel Machart, zakladatel klubu,...

Město začalo vznikat před tři čtvrtě tisíciletím. Start oslav zajistí...

čtvrtek, 26. února 2015, 11:50

Oslavy 750. výročí města České Budějovice oficiálně začnou již za pár dní - v úterý 10. března. Na tento den roku 1265 se datuje...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.