Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Borůvkové Borovany o víkendu navštívily tisíce lidí

pondělí, 14. července 2014, 11:55

Kolem patnácti tisícovek návštěvníků zavítalo o uplynulém víkendu do bývalého borovanského kláštera a přilehlého parku, aby ochutnaly pochutiny vyrobené ze třech tun borůvek. Jubilejnímu desátému ročníku Borůvkobraní přálo počasí - dešťové přeháňky se téhle povedené akci vyhnuly.

Na programu byla poprvé v historii soutěž týmů ve vaření borůvkových knedlíků s Petrem Stupkou. Zapojila se do ní čtyři družstva žen z Mladošovic, Jílovic, Zborova a Borovan. „Dostaly od nás nádobí i suroviny a musely uvařit 55 knedlíků. Stejný počet návštěvníků si mohl zakoupit degustační kartičky a na základě různých kritérií pak knedlíky hodnotil,“ vysvětlila princip nové soutěže hlavní organizátorka Borůvkobraní Alena Seberová s tím, že nejvíce chutnal recept z Jílovic.

Soutěžilo se také O krále borůvkových knedlíků, kdy čtyři desítky jedlíků musely spořádat do nejvíce kynutých koulí politých sladkou borůvkovou omáčkou, takzvaným žahourem. Vyhrál Karel Bobek, který za půl hodiny snědl 21 knedlíků. „S minulými ročníky, kdy soutěžící spolykali i třiatřicet knedlíků, se výsledky nedají porovnat. Letos jsme měli hodně velké knedlíky, ale byly výborné,“ smála se Seberová. Jen během soutěže jich zmizelo 450.

Jubilejnímu desátému ročníku populární gastronomické a kulturní akce přála i příroda. „Borůvek se letos urodilo opravdu hodně. Borůvčí kolem Borovan se začalo modrat asi o týden dřív. Obvykle se vydávají sběrači do lesů až s koncem školního roku, takže jsme tentokrát neměli vůbec žádný problém s výkupem,“ sdělila agentuře ČTK jménem pořadatelského týmu Alena Seberová.

Borůvky už dozrávají i v ukázkové borůvkové zahradě v sousedství prelatury, v níž roste osm druhů zahradních borůvek. S jejich pěstováním radil návštěvníkům zahradník. Modrými plody byly inspirovány výtvarné dílny, jarmark i hry pro děti. Na pochoutky padlo kolem tří tun borůvek. Koláče napekly doma místní hospodyně. „Někdo zase dělá likéry, marmelády.... Určitě na 150 místních lidí má s borůvkami co dočinění,“ vypočítala.

Kromě tradičních borůvkových koláčů, knedlíků a džemů ochutnávali tisícovky návštěvníků třeba také z borůvek vyrobené pivo, víno, borůvkovou paštiku či maso na borůvkách. „I když někdo přišel až v neděli odpoledne nebo k večeru, borůvkové dobroty si ještě mohl zakoupit. Prakticky nic nedošlo, což je pro nás dobrá vizitka, že jsme ten nápor zvládli,“ byla nadšena Seberová.

Organizátoři mysleli také na charitu. Letos poprvé uspořádali tombolu, do níž každý z prodejců věnoval nějakou cenu, a návštěvníci mohli zakoupením lístků podpořit borovanskou chráněnou dílnu Nazaret. Přestože Alena Seberová nebyla s průběhem tomboly zcela spokojena, podařilo se vybrat několik tisíc korun. Přesnou částku však ještě neměla v pondělí ráno k dispozici.

Dobročinné účely podpořila rovněž hudební skupina Vehicle Club Band, která věnovala obecně prospěšné společnosti Borůvka šek na téměř osm tisíc korun. „Kromě našeho honoráře jsme hendikepované obdarovali částkou, která se vybrala do cylindru během našeho sobotního koncertu. Všem moc děkujeme!“ řekl člen kapely Milan Džuba.

Borůvkobraní se povedlo, pořádání příštího ročníku tak nic nebrání. „Už je to rozjeté, ten kolotoč nejde zastavit,“ usmívala se při rozhovoru s Budějckou Drbnou Alena Seberová. „Díky počasí, které je základem všech venkovních akcí, se letošní ročník povedl. U nás nepršelo, přitom všude v okolí byly přeháňky,“ doplnila spokojeným hlasem.

 
 
 


 

Kam dál?

Milovníci borůvek se podesáté chystají do Borovan

pátek, 11. července 2014, 09:15

V Borovanech vrcholí přípravy na víkendové Borůvkobraní. Pro návštěvníky tam tradičně chystají borůvkový a řemeslný jarmark,...

V Budějcích začala výstava o sakrálních památkách

pondělí, 7. července 2014, 08:36

Inspiraci pro letní toulky jihočeskou krajinou přináší výstava Drobná sakrální architektura jižních Čech, která začala v galerii...

V centru Budějc je nainstalována nová exteriérová výstava

pátek, 4. července 2014, 18:24

Když století městem proletí. Tak se jmenuje v pořadí druhá exteriérová výstava, kterou můžete vidět po celé prázdniny na...

Tři sestry se chystají na Holkov! Zahrají už tento pátek

středa, 2. července 2014, 10:31

Legendární Tři sestry rozpálí 4. července Holkov! Jak už bývá zvykem, kapela si s sebou přiveze i několik hostů. Těšit se tak...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.