Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Trpělivost a odpuštění - téma české premiéry, kterou uvede Jihočeské divadlo

 
pátek, 13. listopadu 2015, 08:46

Příběh o obyčejných lidských věcech, sousedských vztazích, majetku, nevyjádřené lásce či vztahu otce a syna. Pryč z Mullingaru, to je druhá činoherní premiéra letošní sezóny Jihočeského divadla.

Romantickou komedii Pryč z Mullingaru z prostředí irského venkova režíruje Radovan Lipus, který v roce 2012 inscenoval v Jihočeském divadle úspěšnou hru Hostina dravců. „Vracím se rád do Českých Budějovic. Je pravda, že spousta věcí se v divadle změnila, ale líbí se mi, že dychtivost a chuť pracovat tu zůstala,“ prozradil režisér.

„Dřív se v Jihočeském divadle hrálo hodně irských her. Oni mají své kouzlo a svérázný humor. Outside Mullingar je současná hra Johna Patricka Shanleyho, která měla premiéru v roce 2014 na Broadwayi. Česká premiéra je nachystána v Jihočeském divadle na pátek 13. listopadu v 19 hodin,“ prozradila dramaturžka Olga Šubrtová.

John Patrick Shanley je americký autor irského původu. V jeho hrách se velmi často objevují postavy z okraje společnosti hledající naději pro svůj další život. Za hru Pod vlivem úplňku získal Oscara a celosvětový úspěch sklidil dramatem Doubt (Pochyby), za kterou obdržel nejen Pulitzerovu cenu, ale i Drama Desk Award a Tony Award.

„Hra je náročná jednak na kulisy, scéna je obrazná, má v sobě onu irskou krajinu, a jednak pro herce. Ti téměř za dvouhodinové představení nesejdou z hlediště,“ konstatoval Radovan Lipus.

V hlavních rolích se představí Jan Dvořák, René Šmotek, Daniela Bambasová a Lenka Krčková, která prozradila, že jí role byla ušita přímo na míru. „Když jsem dostala tuto roli, bylo to pro mě jako bych obdržela od Jihočeského divadla dárek. Doma mi po přečtení textu byla položena otázka, jak je možné, že mě autor znal. Postava Rosemary, kterou hraji, je neuvěřitelně silná osobnost, která trpělivě vyčkává na ten svůj správný čas. Celý příběh v sobě nese velké poselství o tom, jak je důležité naslouchat přírodě a řídit se srdcem. Poslouchat pravdu, která tady na tom světě je.“

Reprízy této inscenace jsou nachystány na 16. i 26. listopadu a na 3. a 9. prosince.

 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Lake Malawi potěší v Café Klubu Slavie oblíbeným britpopem

pátek, 13. listopadu 2015, 08:15

Lake Malawi vydávají nový videoklip s Yemim a vyrážejí na akustické Furch Tour. Zastaví se v sobotu 14. listopadu i v Českých...

Minulý rok podpořili Budějčáci kambodžskou školu třiceti tisíci...

čtvrtek, 12. listopadu 2015, 16:42

Třetí ročník každoročního podzimního benefičního koncertu na podporu kambodžské vesnice Bantayrersey se letos uskuteční v...

SOUTĚŽ: Zoči Voči, Prague Conspiracy a Criminal Colection vyráží v...

čtvrtek, 12. listopadu 2015, 14:14

V listopadu a prosinci proletí tour, v rámci kterého se na jednom pódiu potkají kapely Zoči Voči, Prague Conspiracy a Criminal...

V pátek 20. listopadu vyvrcholí oslavy 750 let města České Budějovice

středa, 11. listopadu 2015, 15:10

Téměř celoroční oslavy kulatého výročí města vyvrcholí příští pátek, tedy 20. listopadu, na náměstí Přemysla Otakara II. Oslavy...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.