Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Projekt Archa naděje připomene tragický příběh Židů prchajících z Čech

 
středa, 11. listopadu 2015, 13:02

Jihočeské divadlo chystá multižánrový projekt Archa Naděje, jehož program se rozběhne koncem listopadu a jeho součástí bude i světová premiéra stejnojmenné divadelní hry. Projekt připomene tragický osud posledních židovských uprchlíků, které nacisté pustili z okupovaného Československa. Útěk však skončil potopením lodi Patria u břehů Haify 25. 11. 1940.

Divadelní hra bude mít premiéru 18. prosince. „Scénář k divadelní hře Archa naděje napsal scénárista Martin Vačkář, který se nechal inspirovat deníkem pana Karla Brandýse, který je k pročtení na stránkách projektu. Finální podoba scénáře byla upravena pro potřeby Jihočeského divadla,“ přibližuje projektová manažerka Markéta Šulistová.


Projekt Archa naděje, to ale není jen divadelní představení. „Projekt zahrnuje i edukativní programy, které jsou určené pro žáky vyšších ročníků základních škol. Přednášky jsou pořádané ve spolupráci s Mezinárodním křesťanským velvyslanectvím v Jeruzalémě, pobočkou v České republice - ICEJ, a jsou tematicky zaměřené na problematiku exodu židovského obyvatelstva kolem roku 1940 a obecněji na téma holocaustu. Do edukativních programů patří i beseda s autory divadelní hry - scénáristou Martinem Vačkářem, autorem hudby Alešem Březinou a režisérkou Janou Kališovou. Dále proběhne beseda s významným dokumentaristou panem Pavlem Štinglem a promítání jeho dokumentárního filmu Příběh trosečníků Patrie,“ doplňuje Markéta Šulistová.

Ani to ale stále není vše. „Součástí projektu je i výstava Archa naděje, kde budou vystaveny plastiky a reliéfy akademického sochaře Michala Moravce. Součástí výstavy jsou unikátní ilustrace, dokumenty a úryvky z deníku Karla Brandýse. Výstava bude otevřena veřejnosti v Galerii Mariánská od 27. 11. až do konce února příštího roku,“ uzavírá Markéta Šulistová.

Pokud vás tento projekt zaujal a chtěli byste navštívit nějakou z jeho částí, nepřehlédněte webové stránky www.archanadeje.cz, kde naleznete přesná data a místa všech akcí spojených s Archou naděje.

 


 

Kam dál?

Poutník Ladislav Zibura dnes pokřtí svou první knihu

středa, 11. listopadu 2015, 09:48

Budějovičák Ladislav Zibura, který se už od 18 let vydává na pěší poutě, nyní zúročil své zkušenosti v knize 40 dní pěšky do...

Ansámbl Jihočeského divadla představí divadelní kavárna Kuloár

úterý, 10. listopadu 2015, 19:00

Při bloumání městem objevila Budějcká Drbna zajímavé prostory k posezení i pobavení. Zákulisí divadla odkrývá svými pořady...

KULTURNÍ TIPY: Nejenom svatomartinská husa provoní Budějovice....

úterý, 10. listopadu 2015, 13:02

Tento týden se stanou kulturní akce noční můrou. Nedá vám spát, jak stihnout pestrou kulturní nabídku, aniž byste se...

Originální projekt Budějovice sobě: Rozhodněte o skladbě, kterou vám...

úterý, 10. listopadu 2015, 11:57

Budějovičtí muzikanti a divadelníci vždy dokazovali, že patří mezi národní špičku. Své kvality napříč žánry představí soubory, v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.