Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ansámbl Jihočeského divadla představí divadelní kavárna Kuloár

 
úterý, 10. listopadu 2015, 19:00

Při bloumání městem objevila Budějcká Drbna zajímavé prostory k posezení i pobavení. Zákulisí divadla odkrývá svými pořady divadelní kavárna Kuloár, která vznikla v březnu vedle vchodu do Jihočeského divadla. Drbna nelenila a vyzvěděla o nových prostorách víc od provozního Davida Matějíčka, který několik let předtím působil v Café Klubu Slavie.

Jak si se z Café Klubu Slavie dostal k provozování divadelní kavárny?
Po čtyřech letech provozování klubu se tým začal rozpadat, proto nastal čas na změnu, a tak, když jsem se dozvěděl o výběrovém řízení na provozního kavárny, jsem si řekl, že to zkusím. Šel jsem se sem poprvé podívat v prosinci, v době, kdy se prostory rekonstruovaly. Místo se mi zalíbilo, tak jsem se do výběrového řízení přihlásil. Renata Lederová je spolumajitel a spolutvůrce konceptu. Má na starosti kromě všeho hlavně estetickou stránku kavárny a řeší všechny dobroty, které nabízíme.

Prostory kavárny jsou tedy úplně nově vybudované?
Ano. Dřív tady býval dvůr a divadlo se rozhodlo, že tady chce mít svojí divadelní kavárnu. Funguje i divadelní klub, který je ale z druhé strany budovy JD. Tady v těch prostorách se vybudovala nová kavárna, je tu Atelirer 3D, přestěhoval se sem Kredance a na půdě vznikla nová komorní scéna JD.

Výběrové řízení si vyhrál, prozradíš, s jakým konceptem si přišel, že se tak stalo?
Předložil jsem návrh na navázání tradiční kavárny, která kdysi fungovala naproti divadlu. Byla to kavárna Slávie. Vymysleli jsme název Kuloár. Označuje se tak boční chodba v divadle. Chceme díky této kavárně propojit instituci divadla s realitou potencionálních diváků tam venku.  Přišli jsme s myšlenkou tvoření kultury malých forem. S myšlenkou natáhnout do divadla mladé publikum a nechat ožít tento prostor nejen prodejem dobré kávy, ale i kulturně. Rozhodně jsme se chtěli odklonit od hipsterských kaváren, které jsou teď velmi populární, ale pro mě osobně hodně studený.

Co to znamená?
Jsme divadelní kavárna, to znamená, že například naše obsluha bude znát repertoár divadelních představení. Bude vědět o akcích, které divadlo připravuje a bude ochotna si s návštěvníky o tom popovídat.

A funguje to tak?
Funguje. Také se nám podařilo jako obsluhu získat herečku činohry JD Tatáňu Kupcovou a teď jednáme i s Terezou Vítů, která by zde ráda pracovala. To znamená, že naše kavárna není jen o nabídce, ale i o lidech, které tu pracují nebo se tu pohybují. Nad námi se nachází nová scéna a herci tu neustále korzují i v kostýmech, takže návštěvník, který si sem přijde dát kávu, najednou pronikne za oponu divadla. Stane se jeho součástí. K tomu odkazuje i naše logo, na kterém je slečna, která odhrnuje oponu.

Co se týče kultury, už nějaké akce proběhly? Kde se o nich čtenáři dozví?
Nedávno jsme zahájili pravidelné akce. Ve čtvrtek jednou za čtrnáct dní se zde budou odehrávat pořady, které se budou týkat hlavně divadla. Začali jsme úzce spolupracovat s Ateliérem 3D, který tu bude pořádat například divadelní kurzy, budeme dělat i hudební produkci. Vystoupili zde členové sboru opery JD i herci z činohry či baletu.  Proběhla s nimi diskuze v rámci zahájení divadelní sezóny. Člověk se díky tomu dozvěděl o tom, jak náročné je například dělat balet. Promluvil i ředitel JD, od kterého jsme slyšeli věci, které bychom se jinak neměli šanci dozvědět.

Znamená to, že se tady budou pořádat pouze akce, které budou úzce spojeny s divadlem?
Nejenom. Chceme, aby se ten program střídal. Budeme zvát umělce nejen z divadelního světa, ale jde nám hlavně o to, aby člověk mohl nahlédnout za oponu divadla. Chceme lidem ukázat, že divadlo není jen instituce, ale že to tady žije.

Bude kavárna spolupracovat i na kulturních akcích, které se každoročně v Budějovicích odehrávají? Jako třeba Majáles nebo Festival pouličního umění?
Stoprocentně. Nějak se k tomu ten prostor i sám nabízí, vzhledem k tomu, že se nachází v budově divadla. Už jsme zde zahájili výstavu Jihočeský výlov a určitě bychom chtěli pořádat i nějakou další.

Je možné, aby zde vystavoval i člověk, kterého třeba jen baví fotit nebo malovat?
Samozřejmě. Nebazírujeme pouze na akcích nebo výstavách, které se budou týkat divadla, ale hlavně se budou hodit k tomuto prostoru.

Takže, když bude mít třeba nějaký Budějčák nápad uspořádat zde třeba své autorské čtení nebo výstavu, je možné se domluvit?
Určitě. Ničemu se nebráníme. Je možné sem přijít a domluvit se. Já jsem tady téměř pořád, rád tu pracuji. Funguje tu wifi, vaříme dobrou kávu a máme širokou nabídku čerstvých limonád nebo speciálních čajů. Každou středu také pečeme domácí vafle, ale to se tu pak pracovat moc nedá, protože tak krásně voní, že musím neustále ochutnávat (směje se).

Ještě jednou tedy, kde je možné se o akcích v kavárně dozvědět?
Zatím fungují jen FB stránky a potom všechny akce jsou vypsány v programu Jihočeského divadla. 

 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Nejenom svatomartinská husa provoní Budějovice....

úterý, 10. listopadu 2015, 13:02

Tento týden se stanou kulturní akce noční můrou. Nedá vám spát, jak stihnout pestrou kulturní nabídku, aniž byste se...

Originální projekt Budějovice sobě: Rozhodněte o skladbě, kterou vám...

úterý, 10. listopadu 2015, 11:57

Budějovičtí muzikanti a divadelníci vždy dokazovali, že patří mezi národní špičku. Své kvality napříč žánry představí soubory, v...

RECENZE: Citron s Láďou Křížkem v čele v sobotu v Budějcích oživil...

pondělí, 9. listopadu 2015, 17:46

Psát v dnešní době cokoliv o ostravském Citronu je… jak to jen… zkrátka složité. Fanoušci se rozdělili na dva tak radikální...

Světoznámý drum & bassový mejdan Therapy Sessions se blíží! Těšte se...

pondělí, 9. listopadu 2015, 11:37

Potřebujete terapii! Devátý ročník světoznámého drum&bassového mejdanu pro silnější povahy se vrací v podobě netradičního...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.