Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Soutěž na novou točnu nezačala, chybí člen poroty za UNESCO

 
středa, 4. listopadu 2015, 11:33

Vypsání architektonické soutěže na novou podobu otáčivého hlediště v Českém Krumlově brzdí fakt, že UNESCO nenominovalo svého zástupce do poroty. České Budějovice, jimž točna patří, počítaly s tím, že tendr vypíšou letos na podzim. Soutěž však podle řádu nesmí začít do té doby, než budou známá jména všech členů poroty, a UNESCO projevilo zájem o účast v tomto orgánu. Ministerstvo kultury vyzvalo už v srpnu organizaci, která dohlíží na seznam světových kulturních památek, aby svého zástupce do hodnotící komise nominovala. Novinářům to včera řekl náměstek českobudějovického primátora Jaromír Talíř (KDU-ČSL).

"Proto není možné pokračovat v přípravě soutěže. Další harmonogram řešení problému se odvine od toho, jak oni (UNESCO) zareagují a jak rychle pošlou toho člověka, protože to teď zdržuje celý proces," řekl Talíř.

Nájemní smlouva mezi městem a Národním památkovým ústavem ohledně pozemků v zámecké zahradě, kde se otáčivé hlediště nachází, platí do konce roku 2017. Talíř připustil, že v případě dalšího protahování procedury kolem architektonické soutěže město požádá o prodloužení termínu provozu točny do roku 2018.

Komise UNESCO před časem opět doporučila umístit scénu mimo zámecký areál, ale je pro ni přijatelné i řešení s hledištěm uvnitř zahrady. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v pondělí po jednání vlády uvedl, že v kauze nastal mírný posun. UNESCO prý ve svém stanovisku souhlasí s tím, aby točna zůstala na stejném místě, jen musí změnit svou podobu.

Talíř však upozornil na to, že takto explicitně se formulace chápat nedá. Jednání mezi Českou republikou a organizací UNESCO jsou podle něj velmi opatrná a diplomatická. Vyjádření se pak pohybují ve vágní rovině a jinak si je prý vykládá například Český národního komitét Mezinárodní rady památek (ICOMOS) a odlišně ji interpretuje českobudějovický magistrát. "My říkáme, že ve zprávě UNESCO není napsáno, že tam točna být nesmí. Ale profesor Girsa (člen ICOMOS) zase tvrdí, že z kontextu vyplývá, že tam točna být nemůže," řekl Talíř.

Napsal(a) ČTK | Foto otacivehlediste.cz

Štítky točna, otáčko

 


 

Kam dál?

Petra Janů: Nic nenahradí výměnu energií mezi jevištěm a hledištěm

úterý, 3. listopadu 2015, 14:45

Když vloni vyrazily dvě legendární tuzemské zpěvačky - Petra Janů a Věra Špinarová - na společné turné, fanoušci byli nadšeni....

SOUTĚŽ: David Koller představí v Metropolu novou desku

úterý, 3. listopadu 2015, 13:30

Fanoušci Davida Kollera se mají na co těšit! Oblíbený zpěvák a muzikant už tuto sobotu (7. listopadu) zahraje v budějckém...

Kaplická kapela Just protestuje: Nechceme konec léta!

pondělí, 2. listopadu 2015, 18:45

Na Sluníčkové turné se vydala kapela Just společně se skupinou Falešná Ozvěna. Na dvaceti místech po celé České republice se...

SOUTĚŽ: Mistři Evropy Sabovčík a Verner naposledy zabruslí společně

pondělí, 2. listopadu 2015, 14:21

Na ledové plochy znovu míří show Jen počkej, zajíci! Představení na motivy slavného animovaného seriálu po loňském úspěchu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.