Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sezóna je na konci. Některé památky jsou ale otevřeny i v zimě

 
neděle, 1. listopadu 2015, 18:29

Dávno pryč jsou doby, kdy hrady a zámky touto dobou uléhaly k zimnímu spánku a turistům nezbývalo nic jiného, než se těšit na jaro, až začne nová sezóna. Mnoho památek, a to i na jihu Čech, v posledních letech nabízí zimní prohlídkové trasy. Nejinak tomu je i letos!

Zámek Hluboká

Podívat se můžete například na zámek Hluboká, který zimní prohlídky poprvé představil před osmi lety. „Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství - Schwarzenbergů. Trasa vede z Hamiltonova salonu kněžny Terezie, přes Kuřácký salon do Tereziiny Malé jídelny, dále pokračuje Loveckou jídelnou a Přípravnou do Malé jídelny Dr. Adolfa a vrcholí v jeho třech dalších místnostech - Pracovně, Obývacím pokoji a končí v Ložnici. Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale též porcelánu, grafických listů nebo tapisérií. Raritou je i splachovací toaleta z počátku 20. století. Poslední majitel, Dr. Adolf Schwarzenberg, obýval své pokoje až do roku 1939, kdy emigroval se svou manželkou Hildou před nacisty do zámoří,“ popsala mluvčí NPÚ Jitka Skořepová.

Zimní trasa na Hluboké je přístupná denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin.

Hrad Rožmberk

Zimní nabídku jihočeských památek před lety rozšířil i majestátní hrad Rožmberk, kde je možné nahlédnout do soukromí šlechtické rodiny Buquoy. „Kolem poloviny 19. století nechal Jiří Jan Jindřich Buquoy upravit pokoje ve druhém patře hradu k obytným účelům. Díky nedávné nákladné rekonstrukci jsou zpřístupněny jídelna, salon, herna a pracovna. Pokoje jsou během zimy temperovány. V případě příznivého počasí je součástí prohlídky i výstup na Anglickou věž.“

Na Rožmberk se můžete vypravit od listopadu do března denně kromě pondělí. V týdnu v 11 a 13 hodin, o víkendech od 10 do 15 hodin. O Vánocích je hrad uzavřen.

Zámek Český Krumlov

Oblíbeným zimním cílem turistů se stalo také Hradní muzeum, které naleznete na druhém nádvoří českokrumlovského zámku. Bylo vybudováno před více než pěti lety v takzvaném Hrádku. „Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století. Interiéry jsou vybaveny historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami,kinematograf promítající schwarzenberské filmy či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století. Příjemnou atmosféru dokresluje kavárna,“ uvedla Jitka Skořepová.

Hradní muzeum není jen sezónní záležitostí. Otevřeno je celoročně od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. U Vánocích je muzeum uzavřeno.

Hrad Nové Hrady

Láká vás výlet na Nové Hrady? I tady si jistě přijdete na své! Zimní prohlídky na hradě vás zavedou do Bytu panského úředníka. Nechybí autentický nábytek z pozůstalosti místního lékárníka. Zajímavostí je i sbírka impresionistických krajin z přelomu 19. a 20. století. Prohlídky se konají pouze ve středu a v pátek od 14 hodin.

Třeboň

Přístupný bude také zámek v Třeboni a to v úterý od 14 hodin. Zajímavostí je, že se nabídka liší v lichých a sudých týdnech. V lichý týden vás čeká první prohlídková trasa představující Rožmberské renesanční interiéry, v sudý týden prohlídkový okruh Soukromá schwarzenberská apartmá.

A když bude v Třeboni, nezapomeňte na Schwarzenberskou hrobku. Ta bude veřejnosti přístupná každý čtvrtek od 14 hodin.

Dívčí kámen

Kam dále vyrazit? Stále ještě můžete navštívit například hrad Dívčí kámen, který je otevřen od svítání do soumraku. Na webových stránkách této památky jsou jednotlivé pojmy vysvětleny - soumrak = přestáváte moci číst noviny s běžným tiskem, svítání = již můžete číst noviny s běžným tiskem. Jakmile ale napadne sníh nebo se vytvoří led, zůstaňte raději doma.

Štítky zámek, zima, hrad

 


 

Kam dál?

Koncert Melody Makers se dnes neuskuteční

neděle, 1. listopadu 2015, 12:25

První premiéra koncertu Nás to tady furt baví, která se měla uskutečnit dnes v DK Metropol, se kvůli nemoci odkládá.

Mezi vzácnými návštěvníky jihočeských památek byla i Královna Matka z...

sobota, 31. října 2015, 15:34

Jihočeské památky i v letošním roce uvítaly řadu významných státních návštěv. Mezi nimi byla například Královna Matka z Bhútánu,...

Na hradě Landštejn ukončí sezónu strašidla

sobota, 31. října 2015, 11:40

Hrad Landštejn zítra čeká ukončení turistické sezóny. A bude to ukončení vskutku stylové, protože se o ně postarají strašidla...

Loutka v životní velikosti poprvé stane na prknech slávy u nás na jihu

pátek, 30. října 2015, 15:46

Příběh o lásce, vědě a motorové pile. Horor, u kterého se budete bát, je letošní první premiérou, kterou uvede v sobotu Malé...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.