Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Loutka v životní velikosti poprvé stane na prknech slávy u nás na jihu

 
pátek, 30. října 2015, 15:46

Příběh o lásce, vědě a motorové pile. Horor, u kterého se budete bát, je letošní první premiérou, kterou uvede v sobotu Malé divadlo v Hradební ulici. Je to již druhé referenční představení evropského projektu Platform SHIFT+.

Platform SHIFT+ je čtyřletý mezinárodní projekt deseti evropských divadel, jehož cílem je výzkum a vývoj divadelní tvorby pro diváka ve věkové kategorii od třinácti let. Jedná se o zapojení moderních digitálních technologií do divadelního díla určeného tomuto publiku.

Malé divadlo v rámci tohoto projektu zpracovalo příběh šíleného vědce Viktora Frankensteina. „Na úplném začátku stál nápad obsadit do hlavní role loutku v životní velikosti. Což je zvláštnost, kterou v žádném jiném českém divadle neuvidíte,“ řekl režisér a scénárista Malého divadla Janek Lesák. „V českém prostředí je loutka velice oblíbená a má tradici, ale nejedná se o loutku v životní velikosti. Já jsem se s ní setkal poprvé v Anglii, kde jsem se inspiroval,“ prozradil druhý režisér hry Frankenstein Tomsa Legierski, kterého si k inscenaci Janek přizval. „Tomsu jsem požádal o spolupráci na hře hlavně kvůli tomu, že je skvělý mim a patří mezi přední české pohybáře. Takže on se stará hlavně o režii loutky, kterou řídí čtyři herci, a já režíruji celek,“ komentoval Janek.

Loutku monstra animují herci Budlana Baldanová, Dana Chroustová, Petr Hubík a Václav Marhold. „Než jsme začali zkoušet, tak museli všichni čtyři projít dvoutýdenním workshopem, na kterém se učili s loutkou pracovat,“ prozradil Tomsa Legierski.

Jako doktor Frankenstein tvořil od nuly svého umělého člověka, tak i scénograf Jan Brejcha sestrojoval loutku životní velikosti. „Během roku přišel s několika jejími prototypy. Nebyla to lehká práce, protože nebylo nikoho, kdo by s podobně obří a komplikovanou loutkou měl zkušenosti, ale nakonec se dílo povedlo. Teď ještě neustále pracujeme na vyčištění gest a výrazů animátorů,“ řekl Tomsa Legierski.

Ve hře uvidíte i baletku Kateřinu Varon, čtyřčlenný operní sbor a dvě varhanice. Zajímavé bude představení i po stránce hudební. Tu má na svědomí Jan Čtvrtník, který elektronicky přepracoval hudbu Johana Sebastiana Bacha.

 


 

Kam dál?

Vladimír 518 přiváží do Budějc kompletní BiggBoss stáj

čtvrtek, 29. října 2015, 20:58

Rapmasters není reminiscence bizarní skupiny z Tábora, která v devadesátých letech strašila české hiphopové fanoušky buď vlastní...

Fakjů pane učiteli! Pokračování německé komedie zaútočí na vaše...

čtvrtek, 29. října 2015, 15:22

Fanoušci českých komedií mají konečně další důvod k návštěvě kina! Tento týden v Cinestaru startuje nový snímek Celebrity s.r.o.,...

Nový Underworld se natáčel i na jihu Čech

čtvrtek, 29. října 2015, 07:38

Když se do sebe pustí upíři a vlkodlaci, je to mela. Ostatně to už víme od roku 2003, kdy do kin dorazil první díl kultovní série...

Hluboká zve o státním svátku na Zámecké nostalgie. Prohlídky budou...

středa, 28. října 2015, 09:24

Turistická sezóna je takřka u konce, což ale neznamená, že máte zůstat doma a čekat na jaro. Na státní svátek 28. října můžete...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.