Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vše je jednou poprvé. I uvedení Kreutzerovy sonáty v Čechách

 
čtvrtek, 22. října 2015, 15:58

Druhé premiéry, kterou letošní sezonu uvádí Jihočeské divadlo, se zhostili slovenský režisér Lukáš Brutovský a dramaturg Miro Dacho. Diváci se mohou těšit na neobvyklé upravení Studiové scény Na Půdě a na rozhodně poutavé téma, které řeší mužsko-ženské vztahy.

„Hra je poprvé, když nebudeme počítat jedno taneční divadlo, uváděna na prknech, které znamenají svět, jak v České republice, tak i na Slovensku,“ řekl slovenský dramaturg Miro Dacho. Kreutzerovy sonáty se ujal režisér Lukáš Brutovský, který na sebe spolu s Mirem Dachem upozornil již minulý rok originální interpretací Maryši v brněnském HaDivadle.

Kreutzerova sonáta patří k Tolstého „sexuálním“ novelám z roku 1890, která v té době byla soudně pronásledována. „Jde o studii mužsko-ženských vztahů, kdy vychází Tolstoj z vlastní životní zkušenosti. Na manželství pohlíží jako na ‚uzákoněnou prostituci‘. Jde o zpověď muže, který zabil svoji ženu, ale jeho čin není obyčejnou vraždou, ale výsledkem obecně patologického vztahu muže a ženy,“ konstatoval Lukáš Brutovský.

Premiéra premiér se odehraje ve Studiové scéně Na Půdě, která je kvůli hře speciálně scénicky upravena. „Děj se odehrává v nahrávacím studiu, které se nám podařilo autenticky ztvárnit. Dokonce jsme snížili i stropy, takže má divák opravdu pocit, že se ocitl v opravdovém studiu. V inscenaci neproběhne žádná reprodukovaná hudba. Celou hudební složku obstarávají herci na torza dvou klavírů,“ doplnil Lukáš Brutovský.

Komorní hra čítá pouze čtyři herce. Těšit se diváci mohou na novou tvář činoherního souboru Jihočeského divadla Michaela Vykuse. „Je to zde mé první zkoušení a druhá hra, ve které mě diváci mohou vidět. Jsem za tuto roli moc rád, protože jsem si již dlouho chtěl zahrát na komorní scéně něco vážného, ale v Mostě se takovéto hry hrály pouze dvakrát do roka a já v nich nikdy neúčinkoval.“

Mužskou stránku dále ztvární herci Tomáš Drápela a Pavel Oubram. Něžné pohlaví bude mít na starosti Tereza Vítů.

Premiéra divadelní hry se odehraje 23. října. Reprízy jsou pro letošní rok naplánované na 4. a 14. listopadu, 8. a 16. prosince.

 


 

Kam dál?

První vrchol jazzové sezony v Budějcích přijde už dnes

čtvrtek, 22. října 2015, 10:53

Říjen je tradičním měsícem, kdy klubové scény zažívají muzikantské hody. I nebývale bohatá jazzová sezona Budějc je v plném...

SOUTĚŽ: Nebe začne své turné v Café Klubu Slavie. Nezapomeňte si...

čtvrtek, 22. října 2015, 09:18

Již tento pátek přijede na exkluzivní jihočeský koncert skupina Nebe! Novodobí „Kryštof“, jak se jim jak kvůli podobě hudby, tak...

Kostel v Třeboni se vrátí do poloviny 17. století. Capella Inferanata...

čtvrtek, 22. října 2015, 08:41

Návštěvníci kostela sv. Jiljí a Panny Marie Královny v Třeboni se v úterý 27. října ponoří až do první poloviny 17. století....

GLOSA: Uteklo to jako voda... Dnešek je dnem, kdy Marty McFly...

středa, 21. října 2015, 12:35

Dnešek je velkým dnem... Alespoň tedy pro fanoušky trilogie Návrat do budoucnosti, ke kterým se řadí i má maličkost. 21. října...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.