Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

After Rain: Hudba pro nás nemá hranice

 
sobota, 10. října 2015, 15:57

V Budějcích už delší dobu funguje zajímavý studiový projekt, ve kterém působí zkušení muzikanti z kapel jako Dark Angels, Carpatia Castle nebo Avenger. Určitý věhlas už si tato parta dokázala získat jak v České republice, tak v zahraničí, především v Rusku. Letos jim vychází nové CD a v plánu toho mají daleko více. Na otázky odpovídala zpěvačka Veronika Seidlová.

Jak byste charakterizovala hudbu AfterRain?
Hudba After Rain je charakteristická svou melancholií, smutkem, náladovostí, ale také zvuky nástrojů a uměním gradace napětí. Pokud bych měla připravit určitou škatulku hudebních žánrů, byl by to pak doom metal.

Krom After Rain hrajete i v jiných kapelách. Dá se to skloubit?
Mou hlavní kapelou je Carpatia Castle. After Rain nikdy vlastně ani kapela nebyla, je to celou dobu studiový projekt několika hudebníků, takže skloubit to jde opravdu dobře. Já začínala s country, pak jsem přešla do rocku, heavy rocku, metalu, gothic rocku a když mě Vašek Votruba, který je hlavním skladatelem After Rain, oslovil na nazpívání jeho projektu, byla to pro mě spíše výzva vyzkoušet si úplně jiný formát zpěvu. Byl to pro mě hudební směr, který jsem nikdy neposlouchala a musela jsem se vžít do nálady skladeb, abych je uměla dobře zpěvově vyplnit a nenarušit tak celkovou atmosféru.

Vychází vám nová deska. Na co se na ní můžeme těšit? Kdo ji vydá?
Nová deska The Funeral Marches je v pořadí již čtvrtou řadovkou After Rain. Můžete se těšit na prvky ambientu a na prolínání s dalšími hudebními styly. Zároveň je to samozřejmě stále velmi metalová záležitost, i když možná ne tak tvrdá jako předešlá The Sound Of War. Oproti té mám zároveň větší prostor, dá se říct, že je tentokrát postavena hlavně na ženském zpěvu, takže trošku vymizely blackmetalové elementy, které byly pro předchozí dvě desky specifické. Deska vyjde v dohledné době u slovenského labelu Metal Age, který má dlouholetou tradici a velké zkušenosti. Spolupráce s Metal Age si velmi vážíme, jednoznačně je to pro nás další posun. Myslím si, že ta deska si to zaslouží, i když to samozřejmě posoudí až posluchači.

Podpoříte desku také videoklipem?
Ano, natočili jsme videoklip ke skladbě February 24, 1989. Video nabízí určitý příběh, obrazy, postavy, ale nebudeme říkat, o čem přesně je, protože bychom byli rádi, aby si ho každý mohl vyložit po svém a vtisknout mu svůj vlastní prožitek. Chtěla bych tímto poděkovat Vaškovi Trnkovi, který se postaral o režii a kameru, za skvělou spolupráci!

Kdy se na něj můžeme těšit?
Už je venku.

Přesto, že už máte za sebou tři alba, stále jste ještě neodehráli žádné koncerty. Proč? Jak bez koncertů oslovujete nové fanoušky?
Jak jsem zmínila, After Rain byl několik let čistě studiový projekt, který neměl ambice pro živá vystupování. Ta muzika je chvílemi natolik komplikovaná a postavená na atmosféře, že je složité ji prezentovat naživo. Zároveň je otázkou, zda je tady dostatek posluchačů, kteří ještě chodí na koncerty a zároveň tento styl, jenž je svým způsobem minoritou, dokážou ocenit. Přesto jsme si ale na začátku letošního roku řekli, že na podzim uděláme miniturné, kterým podpoříme novou desku The Funeral Marches. Měla to být zkouška, jak budou naše skladby naživo znít. Jelikož nás ale na poslední chvíli potkaly změny v sestavě a zároveň jsme bojovali s některými organizačními problémy, rozhodli jsme se koncerty odsunout na příští rok. Uvidíme, zda půjdeme cestou klubových akcí, nebo nějakého festivalu. V tuto chvíli těžko říct.

Takže se z vás stane „klasická“ kapela?
To určitě ne. After Rain je studiový projekt a v této pozici je mu dobře. Není třeba z toho dělat standardní koncertní kapelu, ztratili bychom tím punc „něčeho zvláštního“. Vlastně se dá říct, že After Rain nemají stylové hranice, nikdy nevíme, jak bude znít další deska. Klidně může být čistě ambientní - zpěv, klávesy, saxofon. Proč by ne... Živé koncerty by nás svazovaly, museli bychom začít myslet jinak, měli bychom už určitě mantinely. A ty my nechceme...

Vaše desky se dají koupit v distribučních sítích v Rusku, Německu, Francii... Dá se říct, že je pro vás prioritou spíše zahraničí?
Nechci říct prioritou... Spíš to bereme tak, že pro nás hudba nemá hranice. Nerozlišujeme fanoušky na Rusko, Francii, Českou republiku. Faktem ale je, že největší odezvu máme z Ruska, kde se o distribuci předchozích desek postaralo hned několik poměrně vlivných žánrových labelů. Ale i u nás si postupně budujeme fanouškovskou základnu, myslím, že můžeme říct, že máme i dobré kritiky, takže je všechno na dobré cestě. Nová deska u Metal Age, nový klip, to vše jsou milníky na naší cestě.

Novinka teprve vychází, ale už před časem jste mluvili o tom, že pracujete na dalších skladbách. Dočkáme se tedy i v budoucnu další řadové desky?
Jednoznačně ano a věřím, že ne jen jedné. (úsměv) V této chvíli Vašek dodělává hudební základ další řadovky, takže předpokládám, že koncem roku už začneme zase naplno pracovat. V této chvíli mohu jen říct, že poslední dvě desky jsou koncepční a v tomto trendu hodláme pokračovat i nadále.

Napsal(a) Jaroslav Pešek
 


 

Kam dál?

Odborníci pracují na záchraně věže Jakobínka. Zpřístupněna by měla...

čtvrtek, 8. října 2015, 10:10

Již v roce 2017 nabídne Rožmberk další významnou turistickou atrakci - středověkou věž Jakobínku, která projde kompletním...

ANKETA: Slavnosti Přemysla Otakara II. možná budou i příští rok,...

středa, 7. října 2015, 18:17

Sázkou na riziko bylo uspořádání Slavností Přemysla Otakara II. aneb České Budějovice železné a zlaté jako vyvrcholení oslav...

Divák bude rozerván. Jihočeské divadlo uvádí novou operetu

středa, 7. října 2015, 11:30

Romantické drama Země úsměvů z dílny „krále stříbrného věku operety“ Franze Lehára nenechá diváka odejít z divadla bez emocí. ...

FOTO: Na balkoně pošty na Senovážném náměstí zahrála v pondělí kapela...

úterý, 6. října 2015, 06:31

Pondělní podvečer patřil na balkonu hlavní pošty na Senovážném náměstí hudbě. Představila se tu kapela Veliký ZUŠ band, která...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.