Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Odborníci pracují na záchraně věže Jakobínka. Zpřístupněna by měla být za dva roky

 
čtvrtek, 8. října 2015, 10:10

Již v roce 2017 nabídne Rožmberk další významnou turistickou atrakci - středověkou věž Jakobínku, která projde kompletním restaurováním. Zajímavostí je, že na práci budou využity středověké stavební technologie, přičemž nebude chybět ani funkční replika středověkého jeřábu. Památku zároveň obklopí středověké lešení, jehož stavba v předchozích dnech odstartovala.

„Během procesu restaurování chceme v maximální míře zkoumat a ověřovat stavební postupy a technologie, které se běžně užívaly ve středověku,“ uvedl Petr Pavelec, hlavní koordinátor a ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích.

Na jeho slova navázal tesařský mistr a projektant stavby Petr Růžička: „V tuto chvíli je klíčové za pomoci historického beranidla ukotvit do země kůly, na kterých bude postupně vystavěno dřevěné středověké lešení až do výšky 50 metrů.“

O opravě Jakobínky se mluví již několik let. Samotný projekt odstartoval před dvěma lety symbolickým ručním kácením stromů v lesích blízko hradu. Na kácení jednoho ze stromů se podílel i sám Petr Pavelec. „Získané dřevo se za pomoci tradičních tesařských nástrojů odkorňovalo a připravilo k použití na stavbu lešení. Zároveň byl připraven projekt na jeho stavbu,“ zmínila mluvčí NPÚ Jitka Skořepová.

Než se Národní památkový ústav do projektu pustil, provedl podrobný stavebně historický průzkum věže a výzkum historických vyzobrazení středověkých stavebních postupů.

Pozornost jistě budou budit práce se středověkým jeřábem, který bude dlouhý 14 metrů a vysoký zhruba 7 metrů. Turistům se tak naskytne jedinečný pohled do historie stavebnictví.

Autor repliky jeřábu Petr Růžička se inspiroval kresbami a plány z takzvaného Codexu Atlanticus Leonarda da Vinciho. „Těmito kresbami si Leonardo da Vinci připomínal stavební stroje, které používal Fillipo Bruneleschi v letech 1420 - 1434 při stavbě kopule chrámu Santa Maria del Fiore ve Florencii. Leonardo se s těmito stroji seznámil, když jako mladý učeň v roce 1472 na florentském chrámu pracoval. V době po roce 1500 už se podobné stavební stroje užívaly i ve střední Evropě a je pravděpodobné, že když v této době byla budována jehlancová helmice věže Jakobínky v Rožmberku, mohl být přitom používán obdobný typ otáčecího jeřábu,“ zmínil Petr Pavelec.

Jakobínka, která je jednou z rožmberských dominant, dlouhé roky chátrala. V roce 2012 ji do vlastnictví získal Národní památkový ústav, který se okamžitě pustil do její záchrany. První turisté by ji mohli navštívit na podzim roku 2017.

„O stáří věže Jakobínka se vedou mezi odborníky diskuze. Někteří se domnívají, že pochází z doby kolem roku 1300, jiní zastávají názor, že vznikla až na počátku 16. století. V každém případě se jedná o vynikající středověkou památku, která je neodmyslitelnou součástí malebného panoramatu města Rožmberka. Jméno věže Jakobínka je poprvé doloženo v inventáři hradu z roku 1723 a od té doby se její název objevuje v písemných pramenech již pravidelně při zprávách o jejích opravách. Když Buquoyové přestavovali rožmberský hrad v polovině 19. století v romantickém stylu, vnímali Jakobínku jako symbol starobylosti hradu,“ zmínila Jitka Skořepová a dodala, že Buquoyové věž udržovali až do roku 1945.

Napsal Václav Votruba | Foto NPÚ
 


 

Kam dál?

ANKETA: Slavnosti Přemysla Otakara II. možná budou i příští rok,...

středa, 7. října 2015, 18:17

Sázkou na riziko bylo uspořádání Slavností Přemysla Otakara II. aneb České Budějovice železné a zlaté jako vyvrcholení oslav...

Divák bude rozerván. Jihočeské divadlo uvádí novou operetu

středa, 7. října 2015, 11:30

Romantické drama Země úsměvů z dílny „krále stříbrného věku operety“ Franze Lehára nenechá diváka odejít z divadla bez emocí. ...

FOTO: Na balkoně pošty na Senovážném náměstí zahrála v pondělí kapela...

úterý, 6. října 2015, 06:31

Pondělní podvečer patřil na balkonu hlavní pošty na Senovážném náměstí hudbě. Představila se tu kapela Veliký ZUŠ band, která...

SOUTĚŽ: Divadlo verze poprvé v Budějcích. Přiveze salonní komedii...

pondělí, 5. října 2015, 10:07

V úterý se poprvé v jihočeské metropoli představí Divadlo verze. To vzniklo v březnu loňského roku a už nyní patří mezi populární...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.