Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Divák bude rozerván. Jihočeské divadlo uvádí novou operetu

 
středa, 7. října 2015, 11:30

Romantické drama Země úsměvů z dílny „krále stříbrného věku operety“ Franze Lehára nenechá diváka odejít z divadla bez emocí. Rozchodná láska, honosné kostýmy, střed západní a východní kultury, účinkující dětské soubory a skvělé obsazení, to vše již tuto sobotu.

Země úsměvů je nyní v Jihočeském divadle uváděna počtvrté. Tentokrát se bude jednat o klasické pojetí příběhu v režii Dagmar Hlubkové. „Původně byla premiéra této operety naplánována na Silvestra, trochu jsem se tohoto data zalekla, jelikož to není moc úsměvný příběh. Je to romantické drama o setkání dvou civilizací, plné nářku a pláče. Divák bude z divadla odcházet rozerván,“ prozradila režisérka.

Příběh vypráví o střetu dvou odlišných kultur zasazený do Číny v období vlády císařovny Cch'-si. Diváci se mohou těšit na nádherné kostýmy, které navrhoval Tomáš Kypta a na vzdušnou a nabitou výpravu Jaroslava Milfajta, která je technicky náročná na přestavbu, ovšem zároveň budí až filmový dojem. 

O hudební zážitek se poprvé v Jihočeském divadle postará dirigent Jan Bubák: „Tato opereta je pro mě hudebně nesmírně zajímavá až nostalgická. Nejvíce mě zaujal počáteční hudební valčík Lízy, což je zároveň nejtěžší kus, který se zachoval ještě z operety Žlutá kazajka. Země úsměvů vlastně vznikla přepracováním této operety.“

V hlavní roli se poprvé v Českých Budějovicích představí jako Líza operní pěvkyně Oľga Bezačinská, která pochází ze slovenského Krásna nad Kysucou. „Oľga je ozdobou této inscenace. Je mnohanásobnou laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže Franze Lehára v Komárně a nositelkou Zvláštní ceny za nejlepší operetní interpretaci,“ řekl dramaturg František Řihout. V její alternaci uvidíte a uslyšíte krásnou Gabrielu Kopperovou. Čínského prince ztvární Josef Moravec a Martin Šrejma. „Na nabídku role čínského prince jsem kývl, i přesto, že se zabývám spíše operou, ale tuto operetu mám rád a klasickému pojetí nešlo odolat. Hlavně tento kus přesahuje do operetního světa a to mě potěšilo. S rolí Číňana nemám problém, vzhledem k tomu, že mám za ženu Japonku, mám k Asii velmi blízko,“ prozradil Martin Šrejma.

Premiéra Země úsměvů je nachystána na 10. a 12. října. Reprízy budou 9. a 14. listopadu.

 


 

Kam dál?

FOTO: Na balkoně pošty na Senovážném náměstí zahrála v pondělí kapela...

úterý, 6. října 2015, 06:31

Pondělní podvečer patřil na balkonu hlavní pošty na Senovážném náměstí hudbě. Představila se tu kapela Veliký ZUŠ band, která...

SOUTĚŽ: Divadlo verze poprvé v Budějcích. Přiveze salonní komedii...

pondělí, 5. října 2015, 10:07

V úterý se poprvé v jihočeské metropoli představí Divadlo verze. To vzniklo v březnu loňského roku a už nyní patří mezi populární...

Škola v proměnách času. Nová výstava prezentuje zajímavou historii,...

sobota, 3. října 2015, 19:24

Výstavu, která se věnuje historii, ale i současnosti Gymnázia Česká, si mohou od včerejšího dne prohlížet návštěvníci hlavní...

V pondělí startuje Týden knihoven! Připojí se i Budějce

sobota, 3. října 2015, 08:15

Že rádi relaxujete v klidné knihovně? V tom případě je nadcházející týden určen právě vám! Uskuteční se totiž Týden knihoven, v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.