Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Spojte procházku do parku s výstavou o kávě

 
pátek, 2. října 2015, 10:19

Oblíbený českobudějovický park Na Sadech se od soboty 3. října stane na týden místem výstavy plakátů s fotografiemi o kávě Plné ruce práce. Plakáty budou zavěšeny na stromy, kde si je kolemjdoucí mohou snadno prohlédnout. Netradiční vernisáž bude týž den v 11 hodin poblíž sochy Vojtěcha Lanny.

„Jihočeská metropole se tak zařadí mezi čtyřicítku míst České republiky, kde výstava ve stejný čas rovněž probíhá,“ říká Josef Korda z Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích (VŠTE), která je ve městě pořadatelem akce.

Na 15 plakátech se dozvíte, co je to kojot nebo roya, jak vypadá kávovník či kávová zrna, jak se káva zpracovává. Autorem fotografií je Stanislav Komínek z organizace NaZemi, který navštívil pěstitele kávy v Guatemale a Mexiku. Zjišťoval, jaké dopady na jejich život má zapojení do fairtradových družstev. Tedy družstev, která v duchu názvu Fair trade (spravedlivý obchod) nabízejí pěstitelům a dalším pracovníkům v Africe, Asii a Latinské Americe možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. „Tito lidé zde mají jistotu, že za své zboží dostanou spravedlivou výkupní cenu, která pokryje náklady na takzvanou udržitelnou produkci a zaručí jim důstojný život. Jinými slovy Fair trade zaručuje pro producenty výhodnější obchodní podmínky, jejichž dodržování kontrolují nezávislí auditoři,“ vysvětluje Josef Kroupa.

Výstava se koná během Týdne důstojné práce, neboť Světový den důstojné práce připadá na 7. října.

„V Latinské Americe jsem potkal více než stovku pěstitelů kávy a překvapilo mě, kolik práce se skrývá za naším šálkem kávy a jak málo mohou pěstitelé výkupní ceny ovlivnit. Pokud však spotřebitelé volí fairtradovou kávu, pak za ni pěstitelé dostali spravedlivě zaplaceno a mohou své děti posílat do školy a volit šetrnější způsob pěstování k životnímu prostředí,“ uvedl fotograf a aktivista Stanislav Komínek.

Fairtradová káva od pěstitelů z Afriky, Asie a Latinské Ameriky je dostupná i v České republice. V roce 2013 se zde vypilo 14 milionů šálků kávy a spotřeba roste.

„Každý z nás může spravedlivý obchod podpořit nákupem fairtradových produktů. Dnes je lze dostat v supermarketech, obchodech zaměřených na zdravou výživu, stejně jako v kavárnách a restauracích. Vloni za ně Češi utratili 203 milionů korun. To bylo o 17 procent víc než předloni,“ uvedl Martin Šachta, tajemník Technicko - technologického ústavu VŠTE.

Akce, doplněná ochutnávkou fairtradových výrobků, je součástí celorepublikového happeningu Výstava na stromech. „Happening se společným tématem odpovědná spotřeba chceme tímto způsobem opakovat i v příštích letech. Po letošním zaměření na život pěstitelů kávy půjde o podmínky výroby oblečení nebo bot v těchto zemích globálního trhu,“ doplnila Gabriela Štěpánková z organizace NaZemi. Ta celou akci koordinuje.

Napsal Zdeněk Zuntych

Foto upload.wikimedia.org
 


 

Kam dál?

Landštejn a Vimperk se připojí ke Dnu architektury. Nachystají...

pátek, 2. října 2015, 08:36

Festival Den architektury se uskuteční o nadcházejícím víkendu po celé České republice. Na jihu Čech se k němu připojí i dvě...

Klobouky se při pozdravu smekaly, nebo se do nich jen cvrnklo. Tě...

čtvrtek, 1. října 2015, 17:31

O Drbnu historičku nepřijdete ani další čtvrtek. Historik Jan Schinko se nyní věnuje kloboučníkům v Budějcích. Bylo totiž...

Charitativní stezka pro děti zpříjemní v NC Géčko rodinám s dětmi...

čtvrtek, 1. října 2015, 11:34

Rodiny s dětmi každý víkend hledají možnost, jak zabavit své ratolesti. Ideální možnost mají už tuto sobotu v Nákupním centru...

Unikátní hokejové utkání žen v sobotu v Hokejovém Centru Pouzar

čtvrtek, 1. října 2015, 08:33

V sobotu 3. října od 19 hodin sehrají českobudějovické Dračice druhé utkání ve své zatím krátké historii. Jediný jihočeský...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Členství v NATO podle analytiků zakotvilo Česko na Západě

Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi na Západě a zajistilo její bezpečnost. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozorňují, že pokud má Česko dostát svým závazkům v NATO a být platným členem aliance, musí investovat do modernizace armády více, než činilo dosud.

(NE)OBYČEJNÍ: Honza Mihule žije naplno i s cystickou fibrózou, navíc pomáhá ostatním

Když potkáte Honzu na ulici, uvidíte mladého muže, rozeného sympaťáka. Trochu zarostlého, usměvavého, příjemného a se sportovní postavou. Prostě člověk, do kterého byste určitě netipli, že má vzácné onemocnění v podobě cystické fibrózy (CF).

Ekonomickou situaci Česku hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let

Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat. Zhoršilo se ale očekávání ekonomického vývoje v tomto roce. Svou životní úroveň pak považuje za dobrou 53 procent lidí, což je zhruba stejně jako loni na podzim. Vyplývá to z lednového průzkumu CVVM.