Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Spojte procházku do parku s výstavou o kávě

 
pátek, 2. října 2015, 10:19

Oblíbený českobudějovický park Na Sadech se od soboty 3. října stane na týden místem výstavy plakátů s fotografiemi o kávě Plné ruce práce. Plakáty budou zavěšeny na stromy, kde si je kolemjdoucí mohou snadno prohlédnout. Netradiční vernisáž bude týž den v 11 hodin poblíž sochy Vojtěcha Lanny.

„Jihočeská metropole se tak zařadí mezi čtyřicítku míst České republiky, kde výstava ve stejný čas rovněž probíhá,“ říká Josef Korda z Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích (VŠTE), která je ve městě pořadatelem akce.

Na 15 plakátech se dozvíte, co je to kojot nebo roya, jak vypadá kávovník či kávová zrna, jak se káva zpracovává. Autorem fotografií je Stanislav Komínek z organizace NaZemi, který navštívil pěstitele kávy v Guatemale a Mexiku. Zjišťoval, jaké dopady na jejich život má zapojení do fairtradových družstev. Tedy družstev, která v duchu názvu Fair trade (spravedlivý obchod) nabízejí pěstitelům a dalším pracovníkům v Africe, Asii a Latinské Americe možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. „Tito lidé zde mají jistotu, že za své zboží dostanou spravedlivou výkupní cenu, která pokryje náklady na takzvanou udržitelnou produkci a zaručí jim důstojný život. Jinými slovy Fair trade zaručuje pro producenty výhodnější obchodní podmínky, jejichž dodržování kontrolují nezávislí auditoři,“ vysvětluje Josef Kroupa.

Výstava se koná během Týdne důstojné práce, neboť Světový den důstojné práce připadá na 7. října.

„V Latinské Americe jsem potkal více než stovku pěstitelů kávy a překvapilo mě, kolik práce se skrývá za naším šálkem kávy a jak málo mohou pěstitelé výkupní ceny ovlivnit. Pokud však spotřebitelé volí fairtradovou kávu, pak za ni pěstitelé dostali spravedlivě zaplaceno a mohou své děti posílat do školy a volit šetrnější způsob pěstování k životnímu prostředí,“ uvedl fotograf a aktivista Stanislav Komínek.

Fairtradová káva od pěstitelů z Afriky, Asie a Latinské Ameriky je dostupná i v České republice. V roce 2013 se zde vypilo 14 milionů šálků kávy a spotřeba roste.

„Každý z nás může spravedlivý obchod podpořit nákupem fairtradových produktů. Dnes je lze dostat v supermarketech, obchodech zaměřených na zdravou výživu, stejně jako v kavárnách a restauracích. Vloni za ně Češi utratili 203 milionů korun. To bylo o 17 procent víc než předloni,“ uvedl Martin Šachta, tajemník Technicko - technologického ústavu VŠTE.

Akce, doplněná ochutnávkou fairtradových výrobků, je součástí celorepublikového happeningu Výstava na stromech. „Happening se společným tématem odpovědná spotřeba chceme tímto způsobem opakovat i v příštích letech. Po letošním zaměření na život pěstitelů kávy půjde o podmínky výroby oblečení nebo bot v těchto zemích globálního trhu,“ doplnila Gabriela Štěpánková z organizace NaZemi. Ta celou akci koordinuje.

Napsal Zdeněk Zuntych

Foto upload.wikimedia.org
 


 

Kam dál?

Landštejn a Vimperk se připojí ke Dnu architektury. Nachystají...

pátek, 2. října 2015, 08:36

Festival Den architektury se uskuteční o nadcházejícím víkendu po celé České republice. Na jihu Čech se k němu připojí i dvě...

Na Zelnobraní se stály u stánků fronty, zájem byl obrovský

středa, 30. září 2015, 12:41

Zelí kvašené, krouhané i celé hlávky, zelňáky, zelné štrůdly i placky se zelím a uzeným. Motivy zelí se objevovaly téměř u všech...

Trocnovské slavnosti nabídly divadlo, ale i ukázku práce policie a...

středa, 30. září 2015, 08:16

Prodloužený víkend mnozí z nás využili k výletům. Kdo se v sobotu vydal k památníku Jana Žižky v Trocnově, určitě nelitoval. Od...

Dýňobraní navštívilo přes sedm set lidí. Pásky u vstupu došly a...

úterý, 29. září 2015, 17:58

Akce v lidovějším stylu se v sobotu konala i v Šalmanovicích. Druhý ročník Dýňobraní pořádalo tamní Sdružení dobrovolných hasičů...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.