Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Historie se neměnila, ale slavnosti krále železného a zlatého byly důstojným vyvrcholením oslav

 
pondělí, 21. září 2015, 18:27

Netradiční slavnosti, které však ukázaly, že by k městu měly patřit, se koncem minulého týdne odehrály v Budějcích, jež slaví 750 let od svého založení. Návrat do historie spojený se samotným příjezdem otce města, Přemysla Otakara II., nalákal jak na náměstí, tak na Sokolský ostrov tisíce lidí.

Celá akce začala po úvodním slově současných zastupitelů města. Na podiu, které bylo vystavěno vedle pomyslných hradeb, se představila německá kapela Corvus Corax, která se prezentuje prvky středověké muziky. Od prvních písní si budějcké obecenstvo získala, a tak nebylo divu, že na konci koncertu si minimálně notovali snad všichni přítomní.

Poté ale už z Krajinské ulice přišla družina Přemysla Otakara II. se samotným zakladatelem města na soutoku Vltavy a Malše. Nelze vynechat rozjímání samotného krále železného a zlatého nad svým počínáním v roli panovníka. Asi každý z nás ví, jaké to je, když mu vnitřní hlas říká ony špatnosti. A podobně na tom byl i Přemysl Otakar II., ač se snažil vehementně oponovat.

Tato část byla sama o sobě skvěle připravena a ještě lépe sehrána. Režisér si dal opravdu záležet a milovníci příběhů si hraný příběh museli užít. Všichni ale už dopředu tušili, jak to dopadne, když Přemysl Otakar II. odjede bojovat na Moravské pole. Představení však ještě skončilo naznačeným začátkem souboje onoho boje.

Vše totiž pokračovalo druhý den na Sokolském ostrově a na Piaristickém náměstí, kde probíhal starodávný trh. Sokolský ostrov, symbolicky vybrán z důvodů toho, že Přemysl Otakar II. byl sokolník, patřil rytířským hrám. Zde se nejprve utkaly amatérské týmy, kde rozhodně nezůstal pozadu ani tým vybraný z budějckých zastupitelů. Od 16 hodin se už ale kolbiště přepustilo zkušenějším.

Souboj o majetek mezi Přemyslovci a Rožmberky měl čtyři účastníky. Hosty, jak by se určitě dali nazvat, reprezentovali páni z Krumlova a Rožmberka. Domácí barvy hájili páni z Kravař a Rožmitálu. Vyrovnaný souboj dlouho neměl svého vítěze, nakonec o všem měla rozhodnout královská disciplína. Jenže v jejím průběhu přišla zpráva o skonání Přemysla Otakara II. na Moravském poli. A tak se všichni helmicí, která se vrátila zpět do Budějc, alespoň sklonili.

Diváci pak měli možnost vyzkoušet si i některé z disciplín amatérského turnaje. Největší zájem byl především ze strany dětí, protože víc než náročné, byly vybrané disciplíny vtipné. Celé Slavnosti Přemysla Otakara II. aneb České Budějovice železné a zlaté zakončila ohňová show, která ohromila snad všechny přítomné. Jestli je tedy něco, co by šlo organizátorům vytknout, tak je to zvuk během druhého dne, který neustále zlobil a mnozí neslyšeli, o čem je právě řeč.

V součtu obou dní snad ale nikdo nemůže vyvrátit, že by slavnosti nebyly důstojným vyvrcholením oslav 750 let města České Budějovice. Lidé se totiž bavili, což je to nejdůležitější na každé kulturní akci.

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Figaro se znovu žení v Jihočeském divadle

pondělí, 21. září 2015, 17:00

Světoznámá operní verze Beaumarchaisovy „zakázané“ divadelní hry se zrodila ve Vídni roku 1786. Figarova svatba je osudově...

SOUTĚŽ: Svérázný pohled na svět ukáže v Metropolu Mirek Paleček

pondělí, 21. září 2015, 10:12

Tuto středu začíná na Malé scéně DK Metropol podzimní folkový cyklus Na návštěvě u Nezmarů. Úvod obstará recitál legendárního...

Vidov se na začátku týdne ponoří do zvuků navažské flétny, didgeridoo...

neděle, 20. září 2015, 12:57

Dvě zajímavé akce se v pondělí a úterý uskuteční ve Vidově. V pondělí 21. 9. na hřiště do Vidova dorazí již čtvrté turné...

Zhruba tři tisíce lidí si v Horní Plané pochutnávaly na pivech méně...

sobota, 19. září 2015, 09:38

Pivaři, ale i fanoušci živých koncertů, si uplynulý víkend užili na maximum. Na parkovišti u pláže v Horní Plané se 11. a 12....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.