Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ponor do vod, moří, oceánů - se Stevem Lichtagem a Jindřichem Soukalem

 
čtvrtek, 17. září 2015, 15:18

Vlna... Ne, úplný příliv energie, humoru, zajímavých informací a nadhledu - tak působí setkání se Stevem Lichtagem a Jindřichem Soukalem, s kterými jsme se ponořili do vod otázek a odpovědí na téma Mezinárodního filmového festivalu Voda Moře Oceány, který začíná v Hluboké nad Vltavou.

Náš „ponor“ začneme, jak jinak, ohlédnutím za historií festivalu. Kdy a jak vznikl?
Steve Lichtag: První impuls ke zrodu festivalu vznikl, jak už to bývá, u kulatého stolu. Nebo možná byl i hranatý, to už nevím, ale vím, že to bylo v Ústí nad Labem, kde jsem měl přednášku, besedu a po ní jsme seděli, rozprávěli a známí říkali, že by to chtělo trochu větší rozměr, pravidelnost. A tak se pomalu zrodila myšlenka festivalu, která se o rok později stala realitou, i díky podpoře tehdejšího primátora Ústí nad Labem Petra Gandaloviče, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Ministerstva životního prostředí České republiky. Festival probíhal každoročně v Ústí nad Labem na čtyřech místech, postupně se vyvíjel, rostl... Najednou to bylo už „pětileté dítě“ a pak z mého pohledu začal stagnovat. Dospěl k určitému bodu a potřeboval jiné podmínky, jiný prostor. A Jindra Soukal navrhnul Hlubokou nad Vltavou. Oslovili jsme představitele radnice, kteří byli k možnosti pořádat festival v jejich městě vstřícní, domluvili jsme se... A teď už 6. rokem je „domovským místem“ festivalu právě Hluboká nad Vltavou a naše „festivalové dítě“ poporostlo tak, jak jsme chtěli. Je fakt, že i po celkem dlouhé době se pořád z Ústí ozývají hlasy, které říkají, že jim festival chybí, většinou jsou z míst, kde nás hodně dobře přijali a podporovali, ať už je to ústecká městská knihovna nebo tamní fakulta životního prostředí. Možná tam uděláme Ozvěny festivalu, stejně, jako je děláme v Praze.

Festival je vaším společným dítětem, ale spojují vás i další projekty a především přátelství. Jaká je jeho historie, jak jste se potkali?
Steve Lichtag: Potkali jsme se právě na jednom z festivalů, byl zaměřen na potápěčské filmy, Jindra v té době měl potápěčskou školu Mirage, takže naše setkání mělo hodně námětů k rozprávění. Od toho totiž také festivaly jsou, aby se na nich setkali lidé podobných zájmů, aby se poznávali a rozšiřovali okruh zkušeností, možností, aby spolu lidé mohli mluvit, komunikovat, protože pod vodou si moc nepokecáme. (úsměv)

Z pohledu nás, nepotápějících se suchozemců, to může působit, že takto zaměřené „vodní“ festivaly jsou určeny pro relativně úzkou skupinu. Je festival Voda Moře Oceány výjimkou?
Jindřich Soukal: Možná se to tak na první pohled může zdát, ale je to samozřejmě jinak. Každý festival má, jak už naznačil Steve, široký přesah a rozměr, není to „jen“ promítání filmů. Konkrétně Voda Moře Oceány má několik prioritních poslání. Chceme veřejnosti představit a přiblížit nejen zajímavá místa vodního světa v širších souvislostech. Aby lidi, kteří na festival přijdou, pochopili prostřednictvím filmů nebo besed nutnost rozumné ochrany přírody. V tom vidím jeden z hodně důležitých smyslů festivalu, v určité, dejme tomu, osvětové nebo edukační činnosti. Pojem „ekologie“ v celosvětovém kontextu začíná být hodně naléhavým problémem, a právě to festivalové filmy významně a srozumitelně ukazují. A je jedno, jestli jde o film o alpské řece, podmořském ekosystému nebo o Galapágách. Všude je ochrana přírody nutná a naším cílem je přispět k rozšíření vědomí, že tomu tak je. Když jsme u té edukace, tak v ní cíleně realizujeme program pro děti, mládež, v ArtIGY jsme pro školy uspořádali přednášku na téma Život v hlubinách oceánu. A edukační, novými informacemi přínosné, jsou vlastně všechny besedy a osobní setkání, které v programu festivalu jsou.

Steve Lichtag: Dalším, také důležitým smyslem festivalu, je partnerství, spolupráce s regionálními subjekty. Jejich reálný podíl, účast na akci, už zmíněné vzájemné setkávání, navázání nových kontaktů, to vše mimo jiné potvrzuje jejich zapojení do veřejného života v regionu a vytváří velkou nadhodnotu, i v tom smyslu podpory osvěty, edukace, ochrany životního prostředí, o kterých mluvil Jindra. Je to zajímavé propojení dvou oblastí a příležitost k setkání lidí, kteří by se jinak asi nepotkali.

Jindřich Soukal (který právě ukončil telefonický rozhovor, pozn. autorky): Ano, mohu aktuálně potvrdit, teď jsem mluvil s ekonomickým a kulturním atašé Indonésie, který bude jedním z významných hostů festivalu, upřesňovali jsme plán jeho účasti a říkal, že se velmi těší právě na setkání s místními představiteli města, kraje a podnikateli.

„Těšení se“ vyzařuje hlavně z vás dvou, i přes náročný organizační záběr, který teď, těsně před zahájením festivalu, máte. Na co konkrétně se těšíte nejvíc?
Steve Lichtag: Na to, že přežijeme. (úsměv) Ne, vážně, z logiky už řečeného je asi jasné, že nejvíc se těšíme na festivalová setkávání.

Jindra Soukal: Vidím to stejně. Máme připraveny besedy s opravdu velkými osobnostmi, zajímavými lidmi. Například Ruda Švaříček, který procestoval snad všechny tropické oblasti a dokáže o nich úžasně vyprávět, beseda s ním bude na téma Deštné pralesy. Dalšími zajímavými hosty, kteří představí zas trochu jiný námět, jsou freediveři. Gabriela Grézlová, která je čerstvou držitelkou titulu mistryně světa, vytvořila světový rekord v takzvané statické apnoi, to je disciplína zadržení dechu při potopení se bez pohybu. Její rekord je 8 minut 33 sekund. Dalším světově uznávaným rekordmanem, legendou nádechového potápění je freediver Herbert Nitsch, o svých zážitcích bude besedovat český freediver Martin Cheníček. A za opravdu mimořádného a vzácného hosta považuji Miloslava Stingla, slavného cestovatele, který se cestování a objevování světa věnuje už 55 let, takže jeho znalosti, zkušenosti jsou neuvěřitelně bohaté. A o to zajímavější, že vzhledem k délce své cestovatelské činnosti poznal některá území ještě v době, kdy byly přírodně i etnicky nedotčené civilizací, má možnost srovnávat rozdíl před desítkami let a současný stav. To je nesmírně cenné svědectví o vývoji na naší zemi a jsme moc rádi, že právě na našem festivalu zazní.

Vizitky organizátorů

Jindřich Soukal - profesionální potápěč, cestovatel, kameraman, spolumajitel rezortu Relax Bali. Organizuje potápěčské expedice, například do Jižní Afriky, Galapág, Filipín, Indonésie.

Jako instruktor potápění vydal okolo 700 potápěčských certifikací od základních až po profesionální. Absolvoval ponory s tygřími a velkými bílými žraloky, vorvani, obřími rejnoky manta, podílel se na natáčení dokumentárních filmů o podmořském světě. Je viceprezidentem festivalu Voda Moře Oceány a předsedou Česko-indonéské obchodní komory. Jako kameraman a výkonný producent spolupracuje se Stevem Lichtagem, mimo jiné společně vytvořili filmy Poslední lovci nebo Aldabra 3D.

Steve Lichtag - světově proslulý filmař, cestovatel, producent, režisér, potápěč a spisovatel. Natočil několik desítek dokumentárních filmů, včetně unikátního Carcharias - Velký bílý, při jehož natáčení se jako první potápěl mezi velkými bílými žraloky bez ochranné klece. Za své filmy získal mnoho světových cen a uznání. Je prezidentem nadace Crystal Planet, zaměřené na ochranu podvodní flory a fauny. Spolupracuje úzce s osobnostmi jako je William Parks, Erich Ritter, Jean-Michel Cousteau, Samuel Gruber nebo Garry Atkinson. Je členem řady mezinárodních filmových porot a institucí, zabývajících se přírodou a její ochranou. Je zakladatelem a prezidentem MFF Voda Moře Oceány.

 


 

Kam dál?

V sobotu se koná Den otevřených dveří v teplárně. Nabídne program pro...

čtvrtek, 17. září 2015, 13:41

Den otevřených dveří v teplárně, který se uskuteční už tuto sobotu 19. září, nabídne program pro celou rodinu a stane se dalším...

Povedlo se otevření nové K2? Co bude dál?

čtvrtek, 17. září 2015, 11:13

Znovuotevření oblíbeného klubu K2 mělo velký úspěch! Kdo byl, může potvrdit. A kdo ne, tak pro toho je tu další možnost, jak se...

Legiovlak přivezl do Budějc slavnou historii i otázky

čtvrtek, 17. září 2015, 09:43

Denní rozkaz č. 22 ze dne 16. září 2015: „Pozor! V operačním prostoru strategického území ‚budějcké vlakové nádraží‘ byl...

Voda Moře Oceány po roce opět na jihu Čech

středa, 16. září 2015, 16:36

Do hlubin vod, moří a oceánů se můžeme ponořit díky stejnojmennému festivalu. Dvanáctý ročník Mezinárodního filmového festivalu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.