Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Miro Žbirka zahrál v Budvaru i Hey Jude. Elektrizující okamžik strhujícího koncertu...

 
neděle, 13. září 2015, 18:46

Slovenský John Lennon... Pokud tak nazveme Mekyho Žbirku, asi tím nikoho neurazíme. Ostatně samotný Miro se netají tím, že The Beatles a všechno kolem nich miluje. A z jeho muziky je to samozřejmě znát. Miro Žbirka v sobotu vystoupil jako jedna z hlavních hvězd Dne v Budvaru. Svůj status precizního muzikanta a velké osobnosti potvrdil do posledního detailu.

Byla to radost. Koncert, který dokázal strhnout i člověka, jenž si to valil třeba na Škwor, ale spletl si stage. Jednoduché, avšak naprosto funkční písničky i po letech zní dobře a až nakažlivě pozitivně. Není to jen jakýsi nostalgický závan, už vůbec ne žijící pomník zašlé slávy. Žbirka je jedním z těch vzácných umělců, kteří neustále rostou, kteří nestojí na místě, chtějí se posouvat a plnit si další sny. Ostatně brzy by mělo vyjít nové dvojalbum, které Meky natáčel ve slavném Abbey Road a nutno napsat, že je možné, že se ke svému uměleckému vrcholu teprve blíží. Přejme mu to...

Když už jsem zmínil The Beatles, tak jejich klasický zvuk a postupy jsou cítit i ve starších Mekyho skladbách. Sem tam nějaký tón, melancholický nádech, sbory... Vše je to však dělané vkusně, netlačí se na pilu, nevykrádají se hrobky. Ne, je to jen určitá inspirace, která zní ve výsledku sympaticky a velmi dobře.

Také čtěte: Budvar byl opět v obležení tisíců hudebních fanoušků. Na programu byl Karel Gott, ale i Törr či Arakain

Je až s podivem, jak energicky zpívající kytarista působil. Že je mu už přes šedesát let? Chyba v matrice! Plný života sázel jeden hit za druhým, přičemž mu parádně sekundovala našlapaná kapela. Ze začátku to sice vypadalo, že se Žbirka mezi skladbami rozčiluje - zuřivě lomil rukama a chvílemi se tvářil až nepříčetně - avšak jakmile promluvil, bylo evidentní, že je v pohodě.

Ono toho mluvení zase tolik nebylo, což celému koncertu přidávalo na spádu. Zkrátka profi vystoupení se vším všudy, kdo by čekal něco jiného?

A vraťme se ještě jednou k The Beatles... Žbirka do svého repertoáru zařadil legendární Hey Jude a výsledek byl až elekrizující. Ostatně pod podiem měl tisíce fanoušků, kteří se s chutí zapojili. Že by jeden z vrcholů festivalu v Budvaru? Jednoznačně!

Také čtěte: Bez zbytečných keců a poselství... Alkehol do lidí narval svůj punk šmrncnutý metalem

Koncert měl od začátku i kvalitní zvuk, takže nic nestálo maximálnímu zážitku v cestě. Meky zkrátka přišel, představil se jako jeden z nejcharismatičtějších slovenských umělců a rozzářil i posledního škarohlída. Nezbývá než se těšit na zmíněné dvojalbum, které by mělo vyjít v blízké době.

Jak jeho vystoupení hodnotili fanoušci?

Eva: „Je to neskutečný, doma ho neposlouchám, ale znám každý song, který tady hraje. To asi mluví za vše.“
Petr: „Strhující koncert. Takový milý, lehký, moc se mi líbil.“
František: „Za mě jenom škoda, že nezpívá čistě anglicky. Viděl jsem totiž nějaký jeho nový klip a ta angličtina jeho skladbám dodává nový rozměr.“

Letošní Den v Budvaru byl jako celek velmi povedený a věřím, že si každý svůj vrchol našel. Někdo kritizuje až velkou stylovou rozmanitost, kdy se na soupisce vedle Karla Gotta a Miro Žbirky objevují i metalové mlátičky jako Törr a Arakain, ale právě tato barevnost celé akce je zajímavá. A v případě problému není nic jednoduššího, než zůstat jen u jedné stage, což zajisté i mnozí udělali.

 


 

Kam dál?

Bez zbytečných keců a poselství... Alkehol do lidí narval svůj punk...

neděle, 13. září 2015, 14:24

Alkehol je už od svých počátků terčem mnoha kritiků, nad čímž ale kluci mohou jen mávnout rukou. Jejich skladby zlidověly,...

Budvar byl opět v obležení tisíců hudebních fanoušků. Na programu byl...

neděle, 13. září 2015, 12:33

Těžko říct, jak to organizátoři zařídili, ale jestliže jsme ještě před několika dny nosili podzimní bundy, v sobotu jsme se...

Slavnosti Přemysla Otakara II. aneb České Budějovice železné a zlaté...

pátek, 11. září 2015, 15:25

Podtitul železné a zlaté, stejně jako byl označován král Přemysl Otakar II., ponesou slavnosti, kterými vyvrcholí letošní oslavy...

Zadarmo plno muziky. Tak by se dalo okomentovat letošní budějcké léto

pátek, 11. září 2015, 13:48

Lidé nechodí, živé koncerty nikoho nezajímají... To jsou slova, která na hudební scéně zaznívají stále častěji a razantněji. Na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.