Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dny evropského dědictví zasvětí Budějce věžím a věžičkám

 
pátek, 4. září 2015, 23:56

K tradičním Dnům evropského dědictví se 12. září připojí také město České Budějovice. Letos si Budějčáci připomínají 750 let od založení města a právě tato událost bude v programu několikrát připomenuta.

Zatímco loni jsme navštívili dvory a dvorečky, letos se podíváme na naše město z ptačí perspektivy. Zavedeme vás do věží a věžiček. Podíváme se i do míst, kam je běžně vstup zakázán. Kromě věží a vížek si prohlédneme i mistrně provedené krovy, nebo prastaré zvony, které svým zvukem provází obyvatele města již po staletí,“ uvedl produkční akce Miroslav Mareš.

Program bude mít celkově čtyři části, z nichž by si měl každý vybrat „to své“. Chybět nebudou komentované prohlídky, z nichž největší zájem bude pravděpodobně o návštěvu budějcké radnice s kostýmovaným průvodem, která bude spojena s výstupem na dvě věže. Podívat se ale může i do kostela Obětování Panny Marie, Dominikánského kláštera či vodárenské věže a přilehlého areálu.

Rodiny s dětmi si užijí hlavně druhou část programu, která bude nachystána v Polygonální baště na Piaristickém náměstí. Ateliér Tvor zde odpoledne otevře Tvořivé dílničky pro kluky a holčičky. Součástí bude i divadelní představení Studia Dellart. S dětmi ale můžete vyrazit i do vodárny, kde proběhnou různé hry a soutěže. S dětmi se také můžete vydat objevovat pamětihodnosti a historii Budějc, a to například s Danielem Kovářem či Milanem Šilhanem.

Další část programu se věnuje výstavám a přednáškám. Navštívit můžete například výstavu fotografa Milana Bindera na dvorku AJG ve Wortnerově domě, či další výstavy v prostorách AJG. Jiří Fošum zde také bude od 12.30 přednášet o zvonech a zvonicích královského města. Další výstava s názvem Českobudějovická katedrála, jak ji neznáte bude k vidění v radniční výstavní síni.

V poslední části můžete vystoupat do volně přístupných věží, jako je například Rabenštejnská věž. Zajímavá bude jistě i prohlídka půdní vestavby v Gymnáziu Česká.

Jelikož se dá předpokládat, že bude o akci velký zájem, je dobré si rezervovat na webu www.cbsystem.cz bezplatnou vstupenku. Organizátoři upozorňují, že vstupenky rychle mizí, proto není nač čekat.

Dny evropského dědictví

Dny evropského dědictví jsou významnou celoevropskou tradicí, díky které se otevírají nejrůznější památky či zajímavé objekty. Doprovodným programem bývají různé přednášky, koncerty, výstavy...

Jak jsme informovali, k akci se připojí i řada klíčových jihočeských památek, jako je například českokrumlovský zámek, hrad Rožmberk nebo zlatokorunský klášter. Na památkách, které spadají pod NPÚ, bude platit takzvaná reciproční vstupenka, kdy na jeden vstup můžete navštívit dva objekty.
Dny evropského dědictví byly letos v České republice zahájeny v Českém Krumlově, kde se také uskuteční velká řada akcí.

 


 

Kam dál?

Dny evropského dědictví budou v sobotu slavnostně zahájeny v Českém...

pátek, 4. září 2015, 16:25

Český Krumlov letos bude důležitým místem tradičních Dnů evropského dědictví. Právě zde tato událost odstartuje (z hlediska České...

Meryl Streep opět řádí v hudební komedii. Tentokrát jako drsná...

pátek, 4. září 2015, 08:10

Ve filmu Mamma Mia všechny odrovnala jednou ze svých nejmilejších rolí. Abba, jemný humor, romantika... O sedm let později...

O víkendu můžete využít reciproční vstupenku - na jeden vstup vás...

pátek, 4. září 2015, 07:55

Památky znovuzrozené. Tak se jmenuje téma letošních Dnů evropského dědictví, které budou slavnostně zahájeny 5. září v Českém...

SOUTĚŽ: Rozlučte se s létem na Holkově!

čtvrtek, 3. září 2015, 15:58

Přestože už nelze o víkendu očekávat typické letní počasí, většina lidí se bude loučit právě s létem. Jednou takovou akcí je...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.