Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

O víkendu můžete využít reciproční vstupenku - na jeden vstup vás pustí do dvou památek

 
pátek, 4. září 2015, 07:55

Památky znovuzrozené. Tak se jmenuje téma letošních Dnů evropského dědictví, které budou slavnostně zahájeny 5. září v Českém Krumlově. K akci se o víkendu připojí většina jihočeských památek, přičemž hrad Landštejn bude pokračovat i o týden později. Zámky v Českém Krumlově a Dačicích nabídnou speciální prohlídky až o víkendu příští týden.

Co můžete vidět? Pokud se chcete vypravit jen na jednu z památek, bude to volba těžká. Na druhou stranu o víkendu 5. a 6. září bude opět platit takzvaná reciproční vstupenka, takže by byla škoda navštívit jen jeden historický objekt. Co reciproční vstupenka znamená? Jednoduše řečeno - doložte na některé z památek pod NPÚ v Českých Budějovicích (nevztahuje se jen na Český Krumlov), že jste ten den už na jednom zámku či hradu byli, a máte vstupné zdarma. Na jednu vstupenku tak může navštívit například hrad Rožmberk a zámek Červenou Lhotu.

Detailní program

Hluboká nad Vltavou

V případě příznivého počasí budete moci navštívit vyhlídkovou věž. Za kolik? Zdarma!

Jindřichův Hradec

Zde můžete zdarma vyrazit rovnou na dvě místa. Lákadlem jistě budou sklepy pod Gotickým palácem. Za příznivého počasí bude zpřístupněna také Černá věž.

Užít si můžete i speciální prohlídky Španělského křídla, jehož součástí jsou Rytířský a Divadelní sál či třeba středověké interiéry soukromé kaple Jindřicha IV. Zde vstupné bude 40 korun.

Kratochvíle

Správa zámku nachystala takzvanou Grand prohlídku. Jedná se o standardní prohlídku, která je ale rozšířena o kostel Narození Panny Marie. Vstupné je v hodnotě hlavní prohlídkové trasy, tedy 100 korun, snížené 60 korun, rodinné 250 korun. V neděli je tato prohlídka možná až od 13 hodin, a to z důvodu poutní mše svaté. Ta se uskuteční od 9:30.

V neděli proběhne v zámecké zahradě jarmark s doprovodným programem, který zahrnuje střelbu z luku, ale také třeba naučnou bylinkovou stezku pro děti.

Landštejn

Jak již bylo řečeno, Landštejn bude v programu pokračovat i o víkendu 12. až 13. září. Co nabídne? Prohlídku běžně nepřístupných hradních sklepů a také výklad o osudu hradu v letech 1771 až 1990.

Nové Hrady

Sklepy hradu budou zpřístupněny i na hradě Nové Hrady.

Třeboň

Zámek v Třeboni otevře trasu C, která je běžně přístupná jen o letních prázdninách. Turisté tak uvidí třeba zámeckou konírnu nebo psí kuchyni.

Zlatá Koruna

Ve Zlaté Koruně si turisté užijí nově zrestaurovaný prostor - opatskou kapli. Během prací zde byly objeveny mimořádné nástěnné malby, z nichž nejcennější je středověká figurální malba sv. Václava. Vstupné zdarma.

Český Krumlov

Českokrumlovský zámek se připojí až 12. a 13. září. Otevřen a zdarma zpřístupněn bude letohrádek Bellarie v Horní zahradě. Zdarma bude také nová expozice Konírny, která se nachází na pátém zámeckém nádvoří. V 11 a 13:30 se zde budou také konat komentované prohlídky, které povede jedna z kurátorek expozice - Kateřina Cichrová. Zde neplatí reciproční vstupenka!

Dačice

I Dačice se připojí až 12. a 13. září. Turisté se mohou těšit na netradiční prohlídky, které povede Jan Mikeš. Časy - v 10:30 a 13:30.

Reciproční vstupenku můžete o nadcházejícím víkendu dále uplatnit na Červené Lhotě, Rožmberku, ve Vimperku či Zvíkově.

Napsal Václav Votruba | Foto Karel Jakubec/cs.wikipedia.org
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Rozlučte se s létem na Holkově!

čtvrtek, 3. září 2015, 15:58

Přestože už nelze o víkendu očekávat typické letní počasí, většina lidí se bude loučit právě s létem. Jednou takovou akcí je...

Pardál připlouvá s dalším ročníkem kuriózních plavidel ve Vyšším...

středa, 2. září 2015, 14:52

I letos se plavci dočkají! Už první zářijovou sobotu vypukne pod hrází ve Vyšším Brodě kuriózní mumraj. Na břeh se budou dovážet...

Další zámek provoní květiny. Tentokrát se rájem floristů stanou Dačice

středa, 2. září 2015, 11:24

Květinové výstavy na hradech a zámcích jsou mezi turisty velmi oblíbené, o čemž svědčí fakt, že se na mnoha místech rok co rok...

Týden Vltavy. Z Vyššího Brodu po ní vyrazí plavidla, v Budějcích bude...

úterý, 1. září 2015, 16:07

Ze začátku školního roku nebude nouze o zajímavé hudební akce. Milovníci vážné hudby jistě neopomenou Hudební slavnosti Emy...

 

Komentáře

Frodo kocour

Jindřichův Hradec neměl chybu, zajímavý výklad o španělském křídle, sklepy sice nikoli gotické (to jen jejich úplně zadní část) ale spíše renezanční (podle cihel) i počasí docela fajn. K tomu černá kuchyně a věž, co víc si přát :-) snad jen návštěvu "v podhradí" v likérce u Hillsů (tu jsem stihl také) a nákup něčeho na vylepšení pošmourných dní v zimě.

sobota, 5. září 2015, 17:00
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.