Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Salesiáni zasypali českobudějovické náměstí pískem

 
pátek, 28. srpna 2015, 13:58

Salesiánské středisko mládeže ovládlo ve středu 26. srpna celkové dění na centrálním náměstí Českých Budějovic. Během brzkého rána navezla nákladní auta na prostranství 100 tun písku, který se později stal velkou atrakcí nejen pro turisty, ale zvláště pro děti a rodiče. Po dopoledním doprovodném programu odstartovala hudební kapela zábavné odpoledne plné her, soutěží, tvořivých dílen a adrenalinových vystoupení.

V letošním roce si město České Budějovice připomíná 750 let od jeho založení. Od brzkých ranních hodin mohli ve středu kolemjdoucí na českobudějovickém náměstí pozorovat nevšední ruch. Organizátoři akce zde připravovali velké pískoviště, které se později stalo dějištěm řady her, soutěží a sportovního dovádění v nafukovací aréně v bumper ballu.

Jako doprovodný program zvolili organizátoři tvorbu obřího reliéfu znaku města s podobiznou hlavy zakladatele Salesiánů Jana Boska. Tohoto nelehkého úkolu se zhostil českobudějovický sochař Petr Schel. Jeho dílo přišli ocenit i radní města, kteří si vyhradili čas v nabitém programu zasedání Rady města a svojí účastí přišli povzbudit organizátory a projevit svůj obdiv a uznání.

Odpolední program odstartovalo hudební vystoupení skupiny 4D band. Pro děti byla připravena rozmanitá stanoviště, kde nerozhodoval věk, ale zručnost, postřeh, paměť, představivost a další. Po absolvování těchto soutěžních disciplín čekala na každého účastníka odměna v podobě koženého přívěsku, který si mohli za asistence dobrovolníků sami vyrobit. Koho už soutěže omrzely, mohl si v tvořivých dílnách vyrobit štít Přemysla Otakara II. nebo voňavý bylinkový váček. A hudebně zaměření účastníci si mohli v hudební dílně vyzkoušet bubnování.

Obří pískoviště s bábovičkami přitahovalo děti každého věku jako magnet. České Budějovice díky Salesiánskému středisku mládeže znají svého největšího tuneláře - nejdelší tunel z písku (170 centimetrů) postavila Lucie Dolníkova. Nejvyšší věž z písku pak měřila 70 centimetrů. Nejrychlejším stavařem báboviček byla opět vyhodnocena Lucie Dolníkova, za 1,5 minuty jich byla schopna postavit 26. Všichni výherci si převzali své ceny z rukou patronů akce - Jana Bartoška, místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Libora Grubhoffera, rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Martina Maršíka, náměstka primátora Českých Budějovic pro školství a sociální věci. Za happening by se dalo považovat postavení 750 báboviček na jednom pískovišti jako připomínka 750 let existence města České Budějovice.

Ve stanu moudrosti si pak přišli na své milovníci knih. Moudrost ukrytou v knihách z dílny salesiánského nakladatelství Portál si mohli pořídit s pětadvacetiprocentní slevou jako připomínka pětadvacetiletého působení salesiánů v Českých Budějovicích.

Na podiu se po vystoupení skupiny 4D band představila salesiánská Hudební škola Vojtěch s dětským muzikálem Šípková Růženka a bubenická show afrických bubnů. Do varu dostalo publikum vystoupení dětí z break dance skupiny Black Boys. Pro kluky to bylo první velké vystoupení a hned sklidili neopakovatelný potlesk a obdiv. Přidanou hodnotou této skupiny byla jejich choreografie, kterou si kluci připravili sami a po celé prázdniny ji pilně nacvičovali v Komunitním centru Máj.

A pokud to ještě někomu nestačilo, jeho srdeční frekvence se zrychlila a dech zastavil při vystoupení nejlepší české parkourové skupiny L.E.A.D. z Ostravy. Kluci ukázali, jak perfektně tento sport ovládají a jaké to je skákat jako gepard přes deset ležících lidí. Během dvou workshopů se o tom mohli přesvědčit i ti, kteří si zdarma pod jejich vedením na hodinu zatrénovali. Celé odpoledne zakončilo hudební vystoupení skupiny The Maso, která ačkoli není vůbec začínající skupinou, ale ostřílenou hudební stálicí, si splnila svůj sen zahrát si na českobudějovické návsi.

Nejen organizátoři, ale i téměř 2 tisíce návštěvníků si zábavné odpoledne s názvem Salesiáni dětem, pochvalovali. Tímto odstartovalo Salesiánské středisko mládeže důstojně a s plnou parádou své 25. narozeniny v Českých Budějovicích.

Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

Průvodce v sobotu protáhne turisty potemnělým hradem Landštejn

pátek, 28. srpna 2015, 10:54

Středověké rytířské klání si v sobotu 29. srpna vyzkouší děti na hradě Landštejn. A jak uvádějí organizátoři - možná se zjeví i...

ČEVAK v Budějcích zpřístupní areál u Vodárenské věže

čtvrtek, 27. srpna 2015, 08:50

V novou odpočinkovou zónu s expozicemi o vodě se proměnil areál vodohospodářské společnosti ČEVAK v Českých Budějovicích pod...

Na Kratochvíli v sobotu zažijete noc, na kterou jen tak nezapomenete

čtvrtek, 27. srpna 2015, 07:38

Centrem šestého ročníku Hradozámecké noci se v sobotu 29. srpna stane zámek Kratochvíle, který nabídne program plný renesance....

Nejmladší i nejstarší hudební nástroj. V jeden večer na Touch the...

středa, 26. srpna 2015, 14:16

Svět je jeden velký hudební nástroj. Že tomu tak doopravdy je se můžete přesvědčit na mezinárodním hudebním festivalu Touch the...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.