Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

ČEVAK v Budějcích zpřístupní areál u Vodárenské věže

 
čtvrtek, 27. srpna 2015, 08:50

V novou odpočinkovou zónu s expozicemi o vodě se proměnil areál vodohospodářské společnosti ČEVAK v Českých Budějovicích pod Vodárenskou věží v Mánesově ulici. Poprvé se veřejnosti otevře u příležitosti Dnů evropských památek od 11. do 13. září a 750. výročí založení města.

„Součástí téměř tři roky trvajících úprav areálu byly rekonstrukce jednotlivých budov i samotného vnitřního prostranství. Do nových prostor se na jaře přestěhoval i provoz laboratoře, která ročně zpracuje 6000 vzorků pitné vody,“ uvedl předseda představenstva společnosti Jiří Heřman. Celkové náklady na rekonstrukci a zpřístupnění areálu se budou podle něj pohybovat v řádech milionů korun. Vodárenská věž ještě získá novou fasádu.

Věž z roku 1724, která je jednou z nejstarších v Jihočeském kraji, se prozatím veřejnosti otevírala jen výjimečně. Letos se dočkala obnovy interiéru. Nově bude přístupná každý víkend až do konce října. V pátek tam začne výstava fotografií Slavomíra Kubeše - Kde je voda slunci blíž.

V areálu se lidé budou moci projít naučnou stezkou, která je seznámí s historií vodárenství ve městě. Kromě fontány symbolizující koloběh vody, tam nalezne svůj domov i velká socha Zvíře autorky Alexandry Koláčkové, která je zatím umístěna v rámci projektu Umění ve městě na Piaristickém náměstí.

Program Dnů evropských památek ve vodárenském areálu v Mánesově ulici zpříjemní v pátek 11. září koncert, na kterém zahrají Nezmaři, Pavlína Jíšová s hosty, Ivo Jahelka, Sem-Tam, Drc a Stanislav Kahuda, v sobotu a v neděli potom divadlo, kejklíři, soutěže a atrakce pro děti. Kapacita jednotlivých komentovaných prohlídek věže je omezená na 20 osob, možné jsou rezervace přes CBSystem.

Vodárenská věž byla postavena v roce 1724 pro zajištění přívodu vody do Samsonovy kašny na náměstí Přemysla Otakara II. Podnět k tomuto řešení vzešel od jindřichohradeckého jezuity Franze Bauguta, na jehož radu byla zamítnuta výstavba vodárenského rybníka u Hlinska.

Odebíraná vltavská užitková voda byla vytlačována do měděné nádrže v nejvyšší části věže a odtud samotíží odtékala do města dřevěným potrubím. V roce 1997 byla rekonstruována včetně technického vybavení.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Na Kratochvíli v sobotu zažijete noc, na kterou jen tak nezapomenete

čtvrtek, 27. srpna 2015, 07:38

Centrem šestého ročníku Hradozámecké noci se v sobotu 29. srpna stane zámek Kratochvíle, který nabídne program plný renesance....

Nejmladší i nejstarší hudební nástroj. V jeden večer na Touch the...

středa, 26. srpna 2015, 14:16

Svět je jeden velký hudební nástroj. Že tomu tak doopravdy je se můžete přesvědčit na mezinárodním hudebním festivalu Touch the...

Zlatavý mok, chutné jídlo, dobrá hudba... Minipivovar Kněžínek pořádá...

úterý, 25. srpna 2015, 16:30

Na jihu Čech je pro posledních pár srpnových dní přichystáno několik zajímavých akcí, na kterých se můžete rozloučit s létem....

Poslední koncerty na náměstí - dnes zahrají Groovin' High a ve...

úterý, 25. srpna 2015, 13:06

Hudební večery na náměstí Přemysla Otakara II. jsou ve finální rovince. Tento týden se uskuteční poslední dva koncerty letošní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.