Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na zámku v Krumlově začínají budovat Centrum studijních pobytů

 
čtvrtek, 20. srpna 2015, 08:11

Symbolickým předáním klíčů stavební firmě včera odstartoval očekávaný projekt Centra studijních pobytů, které bude vybudováno v areálu krumlovského zámku na prvním nádvoří v objektu bývalé Sloupové síně. Historického okamžiku se mimo jiné zúčastnila generální ředitelka Naděžda Goryczková či zástupkyně norské velvyslankyně Monica Stensland.

Čím se začne? Nejdříve dojde ke konzervaci a obnově jižní fasády a opravě střešního pláště s doplněním historicky doložitelných střešních vikýřů. Pracovat se bude i v interiéru, kde budou odstraněny vložené příčky a stěny. Do původního stavu budou také navráceny podlahy v prvním nadzemním podlaží.

„Tímto způsobem dojde k rehabilitaci původních prostorových dispozic obou sálů Sloupové síně s ojedinělým architektonickým členěním,“ zmínil Josef Masaryk, administrátor projektu a vedoucí Odboru správy a prezentace kulturního majetku Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Zmíněné prostory budou podle jeho slov sloužit k přednáškovým a společenským účelům Centra studijních pobytů.

Projekt počítá také s ubytovacími kapacitami pro účastníky studijních pobytů. Ty budou vybudovány v druhém a třetím nadzemním podlaží. Další práce budou zahrnovat realizaci rozvodů elektroinstalace, zdravotní instalace a topení.

Zaměření

Mezi cíle centra patří kromě samotné obnovy budovy i nové využití, kdy objekt bude sloužit poznání, bádání a studiu. Jaké bude hlavní téma Centra studijních pobytů? Především problematika správy, obnovy a rozvoje památky UNESCO, dále kultura a venkov v Čechách a střední Evropě.

„Na zrealizování tohoto projektu se budou partnersky podílet univerzity zahraniční (HLB – Noorwegian University College of Agriculture and Rural Development; Dalhousie University, Faculty of Arts and Social Scientes) a samozřejmě také tuzemské (České vysoké učení technické, Fakulta architektury; Univerzita Karlova v Praze, Centrum pro otázky životního prostředí; Akademie múzických umění Praha, ústav taneční vědy, Hudební a taneční fakulta; Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Filozofická fakulta), dále pak město Český Krumlov a Nadace barokního divadla,“ vyjmenovala mluvčí NPÚ Jitka Skořepová.

Projekt za miliony korun

Celkové náklady projektu dosahují až 32 milionů korun, přičemž se podařilo získat dotaci z Finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru 2009 - 2014. Nové centrum by mělo být otevřeno v dubnu roku 2016.

„Za posledních 25 let prošel areál Státního hradu a zámku Český Krumlov významným vývojem z hlediska zpřístupnění, rozšíření návštěvnických aktivit a celkovou stavební a restaurátorskou obnovou, jejíž výsledky byly v letech 2002 a 2008 ohodnoceny nejvýznamnějšími mezinárodními oceněními Europa Nostra,“ uvedl Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. „Skutečnost, že českokrumlovský zámek patří v celorepublikovém měřítku do dvojice nejnavštěvovanějších památek, jejímiž branami projde ročně více než 300 tisíc platících návštěvníků, svědčí o dlouhodobé intenzivní a nadstandardní péči a efektivním způsobu řízení a správy památkového objektu, v jehož čele stojí již 28 let kastelán Pavel Slavko.“

 


 

Kam dál?

Zábavné odpoledne Salesiáni dětem jako dar budějovičákům

středa, 19. srpna 2015, 16:48

Salesiánské středisko mládeže se rozhodlo připojit k oslavám města tím, co nejlépe umí – výchovou a vzděláváním dětí a mládeže....

Floristé a zahradníci opět připraví tradiční květinovou výstavu na...

středa, 19. srpna 2015, 10:28

Květinovou výzdobu mohli tento měsíc obdivovat návštěvníci zlatokorunského kláštera. Další obdobná výstava se tradičně chystá na...

Legendární kytarista Štěpán Rak opět vystoupí na Dívčím Kameni

úterý, 18. srpna 2015, 18:03

Romantická zřícenina, krásná příroda a... dokonalá akustická kytara. Štěpán Rak se opět vrátí na Dívčí Kámen a vy můžete být u...

Tradiční letní koncert Tří sester rozproudí Holkov u Velešína

úterý, 18. srpna 2015, 10:14

Nejenom v Českých Budějovicích to kulturně žije. Divadelní představení si užijí děti i v Horní Plané a pořádný koncertní nářez...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.