Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Písecká Sladovna představila klasická česká knižní díla - Trnkovu Zahradu i hravé Mraveniště

 
pátek, 7. srpna 2015, 13:45

V písecké Sladovně máte možnost vstoupit do knížky a vžít se do role pěti kluků, které zná několik generací českých čtenářů. Díky výstavě Trnkova Zahrada 2 mohou i dnešní děti zažít stejná dobrodružství.

Sladovna – galerie hrou v Písku se díky interaktivní expozici Trnkova Zahrada 2 pokračuje v tradici expozic inspirovaných dětskou knižní ilustrací. Slavný výtvarník, animátor, ilustrátor a režisér Jiří Trnka by se letos dožil 103 let. Výstava byla původně zamýšlená jako oslava stoletého výročí narození Jiřího Trnky, ale původní koncept se rozrostl a práce nakonec zabraly více jak 3 roky.

Výstavu ve Sladovně tvoří celkem 10 scén, které vycházejí z původní knižní předlohy. Jejich základem jsou buď animace, které rozpohybují původní kresby z díla Jiřího Trnky nebo herní a interaktivní prvky. Návštěvník se tedy setká například s mluvící velrybou, podívá se do nitra velkého trpaslíka skrze Trpaskop nebo zjistí, co je to Štěkafon. Objeví se zde sloni jezdící na skateboardu, kteří umí tančit rockenroll i chodit po laně. A přemoudřelá velryba návštěvníkům přiblíží, proč nejsou velryby ryby, oživí jim některé z Darwinových teorií a pomůže nahlédnout do života na dně oceánu.

Speciálně pro prostor písecké Sladovny autoři vytvořili novou scénografii. Čtyři atrakce se navíc v Písku představí úplně poprvé. Račí houpačka Rakenrol, knoflíkové houpačky, pavoučí prolejzačka ani prolejzačka z nalezených velrybích brýlí se do Západočeského muzea, kde se Trnkova Zahrada 2 úspěšně uvedla premiérově v rámci Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury a vidělo ji přes 20 tisíc návštěvníků, nevešly.

„Výstava je určená jak dětem, tak jejich dospělému doprovodu. A stejně jako předešlé výstavy v písecké Sladovně, vybízejí ke hře a k poznání formou hry. A spolu s tvůrci výstavy věříme, že i díky nostalgii rodičů a prarodičů přivedeme dnešní děti zpět ke čtení knih. Přáli bychom si, aby i dnešní děti objevily knihy jako zdroj fantazie, snů, poučení, zážitků, které jim nikdo nevezme,“ říká ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová

MRAVENIŠTĚ II.

Do Sladovny se vrátilo barevné, dobrodružné, poučné i zábavné Mraveniště - úspěšná a dětmi milovaná expozice výtvarníka Vladimíra Větrovského.

Koncepce nové verze MRAVENIŠTĚ II. se zaměřuje čistě na dětskou hru a fantazii. Děti vstoupí do nového světa plného dobrodružství. Oproti „jedničce“ nejsou v expozici video projekce, ale zůstávají zvuky přírody. A protože v mraveništi se neustále něco děje, jistě se budou dobře bavit i děti, které Mraveniště ve Sladovně navštívily již před dvěma lety.

„Mraveniště bylo a je jedním z nejvýraznějších počinů Sladovny posledních třech let. Z úplně obyčejného materiálu, kterého se ze supermarketů vyhodí tuny, tu vznikl už podruhé objekt, který je jak působivým uměleckým dílem, tak svobodným prostorem pro hru a poznávání světa. To je přesně to, co chceme ve Sladovně dětem a jejich rodičům nabízet: nejen hru a nebo umění, ale jejich spojení – jako novou možnost zážitku, jako nový náhled na skutečnost – jako možnost prožívat a užívat, žít. Když jsme je otevřeli poprvé, reakce veřejnosti na něj byla úplně neuvěřitelná. V posledních dnech provozu tu bývalo den co den kolem 500 návštěvníků, děti nechtěly odejít a vracely se znovu a znovu, a to je myslím nejlepší důkaz, že se nám to podařilo. Teď ho otevíráme znovu a věříme, že bude těšit naše návštěvníky dál,“ dodává ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová.

Soutěž o pět rodinných vstupenek a knížku Zahrada

Díky soutěži s Budějckou Drbnou může pět čtenářů vyhrát rodinnou vstupenku až pro pět osob. Nejrychlejší správná odpověď navíc získá knížku Jiřího Trnky Zahrada. K účasti stačí prostřednictvím formuláře zodpovědět do příští středy (12. 8.) následující otázku a pak už jen čekat na slosování.

Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.

Tisková zpráva

 

Kolika let by se letos dožil Jiří Trnka?

 
 


 

Kam dál?

Asfalt v Krajinské i letos pokryje tráva. Tentokrát se rozšíří také...

čtvrtek, 6. srpna 2015, 14:02

Oblíbená pouliční slavnost, při které si můžete užít velkou dávku muziky, divadla, ale i jen tak relaxovat v přátelském...

Zlatokorunský klášter opět zkrášlí oblíbená květinová výzdoba

čtvrtek, 6. srpna 2015, 11:39

V plamenech se ocitne klášter ve Zlaté Koruně. Ne, nebojte se, nemáme v úmyslu nic nekalého. Bude se jednat pouze o plameny...

Léto v Českých Budějovicích zakončí mezinárodní hudební festival...

středa, 5. srpna 2015, 19:15

Říká se, že kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. A jedním takovým, kterým se dá dorozumět na celém světě a zná ho úplně...

FOTO: Szidi Tobias - úžasná žena s úžasným hlasem

středa, 5. srpna 2015, 13:04

V rámci Hořického kulturního léta vystoupila v sobotu 1. srpna v Hořicích na Šumavě slovenská šansoniérka Szidi Tobias. Je...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.