Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Léto v Českých Budějovicích zakončí mezinárodní hudební festival Touch the Music

 
středa, 5. srpna 2015, 19:15

Říká se, že kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. A jedním takovým, kterým se dá dorozumět na celém světě a zná ho úplně každý, je hudba. Ať už jste v Evropě, v Americe nebo v Asii, hudba je univerzálním jazykem lidstva, nezná hranice a má úžasný potenciál spojovat lidi všech národností, ras a kultur. Přesně na tom je založen nový mezinárodní hudební festival Touch the Music - Music the Art of the Soul. Ten proběhne v koprodukci s norským partnerem Tou Scene AS v Českých Budějovicích během posledního srpnového týdne.

Koncepce projektu, jenž je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska, vychází z aktivního zapojení publika do celého dění festivalu. „Klademe si za cíl ukázat hudbu, zvuk a tvorbu hudby samotné z různých úhlů pohledu, zejména pak produkci hudby na netradiční nástroje. Chceme v návštěvnících probudit fantazii k tvorbě vlastní hudby bez omezení a pravidel,“ říká art director festivalu David Matějíček.

Právě na to navazuje takzvaný hrací park. V něm bude pět hracích strojů, respektive uměleckých děl, na které si budou moci kolemjdoucí vyzkoušet zahrát. Na chvíli se tak stanou komponenty vlastních melodií. I to je jeden z nápadů organizátorů, jak lidem ještě více přiblížit muziku. „Určitě se dočkáme vzniku neobvyklých zvuků za využití různých hudebních strojů a materiálů,“ myslí si Matějíček.

Posledním inovativním nápadem je virtuální okno. Právě to by mělo především demonstrovat hlavní myšlenku celého mezinárodního hudebního festivalu Touch the Music - Music the Art of the Soul. Půjde o propojení veřejného prostoru u budovy Jihočeského divadla s norským Stavangerem. Tam se bude stejný festival pořádat v menší podobě na konci listopadu. „Okna tak budou představovat symbolický most umocňující hlavní myšlenku festivalu, tedy že hudba spojuje,“ přidává Matějíček.

Touch the Music - Music the Art of the Soul má dvě programové linie. Tou první, již zmíněnou, je aktivní zapojení široké veřejnosti do programu festivalu. Ať už prostřednictvím hracího parku, nebo speciálních workshopů. V té druhé se do programu zapojí hudební uskupení a umělci, kteří se zabývají hrou na netradiční nástroje a ukáží tak posluchačům různé možnosti produkce hudby.

A kdo na festivalu vystoupí? Zahájí jej v pondělí 24. srpna od 18 hodin český hudební skladatel Vladimír Franz svým varhanním koncertem v Kostele obětování Panny Marie. O dvě hodiny později vystoupí na Sokolském ostrově 4TET. Vokální kvarteto, ve kterém nebude chybět ani Jiří Korn, zahraje poprvé na jihu Čech pod širým nebem. „Půjde opravdu o unikátní vystoupení,“ láká art director festivalu.

Na Touch the Music - Music the Art of the Soul nebudou chybět ani zahraniční interpreti. Hned o den později dorazí poprvé do České republiky švédští Hang Massive. Právě hang je nový netradiční nástroj, který připomíná tvarem UFO, nicméně hudebně se spíše podobá bubnu. Takových nástrojů je vyroben pouze omezený počet, takže se České Budějovice mohou těšit na další zajímavost v rámci celé akce.

Do krajské metropole přijede i pětice dánských mladíků vystupující pod názvem The Bottle Boys. Posledních devět let hrají na prázdné lahve a jsou schopni zahrát snad veškeré moderní, ale i starší hity. Největším trhákem je jejich provedení skladby Billie Jean od Michaela Jacksona, které se dočkalo milionu zhlédnutí na kanálu YouTube.

Festival myslí i na děti, celá středa 26. srpna bude věnována jen jim. Těšit se mohou na workshopy s Klárou Boudalovou a Jihočeskou komorní filharmonií, vystoupení kluka Bombarďáka a bubenickou show Miloše Dvořáčka.

Opomenout v rámci festivalu nelze ani další české umělce. Ondřej Smeykal s Pavlem Plánkou předvedou live electro didgeridoo show, své beatboxové umění zase ukáže En.Dru. Závěr Touch the Music - Music the Art of the Soul obstará Ida Kelarová, která zakončí společným koncertem účastníků dvoudenního workshopu. To bude rovněž tečka za celým festivalem.

Touch the Music - Music the Art of the Soul má nakročeno k tomu být důstojným a zábavným zakončením léta v Českých Budějovicích. Bližší informace o akci a celý program je k vidění na internetových stránkách www.touchthemusic.cz a na facebookových stránkach www.facebook.com/touchthemusicfestival.

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
Foto flickr.com
 


 

Kam dál?

FOTO: Szidi Tobias - úžasná žena s úžasným hlasem

středa, 5. srpna 2015, 13:04

V rámci Hořického kulturního léta vystoupila v sobotu 1. srpna v Hořicích na Šumavě slovenská šansoniérka Szidi Tobias. Je...

Velký úspěch! V traileru na prestižní festival Wacken Open Air zní...

středa, 5. srpna 2015, 07:40

Zahrát si na největším evropském metalovém festivalu Wacken Open Air v Německu je vysněnou metou mnoha českých kapel. Nutno...

V Letním kině Háječek zahrají tři českobudějovické kapely

úterý, 4. srpna 2015, 13:17

První srpnový týden si užijí hlavně filmoví fandové. Ti si jistě nenechají ujít Ozvěny anifilmu v Galerii Pod kamennou žábou nebo...

Metalová bouře ve Volyni - Enter The Eternal Fire Fest zaburácel...

úterý, 4. srpna 2015, 07:54

Nostalgie, nadšení, ale i zklamání... Člověkem na festivalu Enter The Eternal Fire Fest, který se uskutečnil minulý týden ve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.