Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

O jihočeské památky je zájem i v tropickém létě

 
čtvrtek, 30. července 2015, 11:36

I přes tropické počasí nezaznamenaly jihočeské památky v červenci výrazný propad návštěvnosti. Správci některých zámků dokonce odhadují, že se počet lidí meziročně zvýšil. Hlavní nápor veřejnosti teprve přijde, protože srpen bývá z hlediska návštěvnosti ještě silnější než červenec.

„Odhadujeme, že letošní červenec bude v porovnání s tím loňským ještě lepší. Myslíme si, že by se měsíční návštěvnost měla zvednout o 4500 lidí, ale je to jen nepatrný výkyv,“ říká kastelán z Hluboké nad Vltavou Miroslav Pavlíček. Zámkem v červenci denně projde až 3000 návštěvníků. Pavlíček připustil, že počasí, které zatím o prázdninách panuje, přitom vybízí k jiným aktivitám. „Když je vedro, tak lidé samozřejmě raději zamíří k vodě, než aby se šli podívat na zámek,“ uvádí.

Právě vysoké teploty v některých červencových dnech zřejmě zavinily, že třeboňský zámek navštívilo méně lidí než obvykle. „Obávali jsme se, že tento měsíc bude slabší. Ale nakonec se nám to podařilo dohnat a co se týče návštěvnosti, tak bychom se měli pohybovat na stejné úrovni jako loni,“ říká třeboňský kastelán Pavel Hofman.

Třeboňský zámek nabízí tři prohlídkové trasy. Hofman čeká, že v budoucnu možná ještě jedna přibude. „Měla by vzniknout místo státního archivu. Ale to se bavíme tak o horizontu tří let,“ uvádí kastelán. Standardní léto zažívá zatím i klášter ve Zlaté Koruně. V červenci jej průměrně denně navštívilo 200 lidí. „Jedná se o číslo srovnatelné s několika posledními roky,“ říká kastelánka Lenka Tondlová. Klášter podle ní hlavní akci teprve chystá, když se od 8. srpna bude v areálu konat květinová výstava. Ta je věnována husitství a tomu, jak husité roku 1420 dobyli klášter. „Vzhledem k výstavě bude výjimečně otevřeno i v pondělí 10. srpna. Bude to jediný pondělek, kdy se lidé mohou do kláštera podívat,“ přidává.

Historická maxima překonává návštěvnost zámku v Českém Krumlově. Ten si loni v červenci prohlédlo 64 tisíc lidí. Nyní se návštěvnost za první prázdninový měsíc blíží k 63 tisícům. „Zcela jistě teda bude ten loňský údaj překonán,“ říká kastelán Pavel Slavko. Letos prý zaznamenává zvýšený zájem turistů z Číny a Jižní Koreje. „Patrně k tomu asi přispěl i fakt, že letos byla zavedena přímá letecká linka mezi Prahou a Soulem,“ dodává.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Exkurze do filmového pravěku. Kino bude promítat Bílé peklo s živým...

čtvrtek, 30. července 2015, 10:36

Velký zážitek čeká na všechny filmové gurmány! V pátek 31. července se v letním kině v Černé v Pošumaví uskuteční projekce filmu...

Monstrum se probouzí z dlouholetého spánku. Do Volyně se vrací...

čtvrtek, 30. července 2015, 08:03

Legenda se vrací! Pod jiným názvem, avšak se stejně kvalitní nabídkou... Řeč je o metalovém festivalu Enter The Eternal Fire,...

Central Park Slavie bude tento týden taneční, divoký, ale i...

středa, 29. července 2015, 13:54

Stejně jako v minulých týdnech, i tentokrát se můžete těšit na pořádný kotel muziky u KD Slavie. Multižánrový festival Central...

Country, dechovka, plno jídla, pití, pohoda... Festival Hudební...

středa, 29. července 2015, 11:37

Na sídlišti Na Sadech v Českých Velenicích bylo o uplynulém víkendu živo. Proběhl zde festival s názvem Hudební víkend, který se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.