Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sochař Petr Fidrich: Osobně se uměním především bavím

 
neděle, 26. července 2015, 13:03

Srdcař a pohodář. Tak by se dalo mluvit o respektovaném sochaři Petru Fidrichovi, který se letos stal součástí tradiční budějcké výstavy Umění ve městě. Ta se rozrostla i o interiérovou část v nové Galerii Mariánská, která vznikla v Mariánských kasárnách. Petr Fidrich, kterému přátelé říkají Fíďa, se prezentuje dvěma spíše kontroverzními sochami, které vyvolávají emoce. A právě emoce by umění mělo podle jeho slov nabudit.

Tvá socha, kterou lidé vidí hned u schodů Galerie Mariánská, nese název Spermoid. Co si pod tím můžeme představit?
Mnoho lidí v tom vidí podobnosti sobě vlastní. Je to humorná nadsázka... Spermoid, co to vlastně je? Člověk, který stříká energii? I tak se to dá vyložit. Může to mít ale mnoho významů, každý to může vidět jinak...

Což platí i o tvé druhé soše, která se nachází u Černé věže...
Ano, u Černé věže mám sochu s názvem Papamobil. Její instalaci doprovázely komplikace. Někomu, nejspíš diecézi, se asi příliš nelíbila. Nakonec jsme se ale přes pana kurátora domluvili a sochu se podařilo nainstalovat. Papamobil je nejvyšší úředník křesťanů. Navštívil České Budějovice, přičemž zaparkoval u Černé věže.

Dá se říct, že jsi tak trošku provokatér?
Možná ano... Dneska je módou, že je umění hodně o fóru. Aby to něco říkalo, napadlo nějakou historii a tak dále. Když jsem třeba dělával sochy z ledu, také to byla tak trošku kontroverzní díla. Vždycky to má nějaký výtvarný podtext. Sochy mají skutečně mnoho významů. Například Papamobil... Někdo si za to může dosadit Husa. Dav, na kterém stojí Papa, může být oheň. Oheň může být víra... Je možné, že měli církevní lidé trošku strach, aby to nebylo myšleno tak, že tady chceme někoho upálit. Opakuji - sochy mohou mít mnoho významů. Nechávám na lidech, ať si dělají úsudky sami.

Takže patříš k umělcům, kteří chtějí, aby lidé v jejich dílech hledali. Nechceš jim svoji myšlenku naservírovat na podnosu...
Tak by to podle mě mělo být. Umění by nemělo být příliš polopatické. Mělo by naznačovat, aby člověk kolem něj chodil a říkal si: Aha, on to asi myslel takhle. Aby neříkal: Jasně, je to takhle a dál mě to nezajímá. Člověk by měl hledat významy, symboly... Vždyť symboly se používaly už dávno v historii. Umění by mělo nějakým způsobem nabudit emoce. Nemusí jasně říkat, jak, kdo má myslet, dělat politiku, sport a tak dále.

Umění je tedy hodně o emocích...
Za sebe mohu říct, že jsem tím kumštem tak otupělý, že už žádné emoce nemám, pokud to sám nedělám. Ale ano, někdo je popuzený, někdo se směje. Bohužel se za fór v umění dodnes střílí, což je šílené. Umění nemůže ublížit, může ale přesvědčit, nabídnout cestu, a proto je stále pro někoho problémem. Osobně se uměním především bavím, to je pro mě důležité.

Umění ve městě se účastníš poprvé... Jak ke spolupráci s Michalem Trpákem, který je kurátorem výstavy, došlo?
Je to zvláštní, protože na jihu Čech působím zhruba 20 let, ale s Michalem Trpákem jsme se seznámili teprve nedávno. Každopádně mi nabídl, zda se také nechci prezentovat, a já to přijal. Myslím, že jsem udělal dobře.

 


 

Kam dál?

Dobrá zpráva pro turisty i místní: Letní kino v Černé v Pošumaví opět...

neděle, 26. července 2015, 08:23

Turisté, kteří se těšili, jak si pobyt na Lipensku zpestří návštěvou oblíbeného letního kina v Černé v Pošumaví, museli být v...

Kinematograf bratří Čadíků si od dnešního dne užijí v Táboře

sobota, 25. července 2015, 14:37

Užívali jste si tradiční Kinematograf bratří Čadíků v Budějcích? Stýská se vám? V tom případě můžete vyrazit do Tábora, který je...

Muzeum Novohradských hor v létě nabízí i pohádková představení

sobota, 25. července 2015, 11:32

Léto plné dětských představení nabízí o letních prázdninách nové Muzeum Novohradských hor, které bylo v červenci otevřeno v Horní...

Mustang Bluesride vpálili do lidí The Doors či Cream. Odezva rostla...

pátek, 24. července 2015, 14:51

Jak to vypadá, když hudbu, kterou od srdce milují, hrají skutečně nadaní muzikanti? Odpověď je jednoduchá: Zajděte si na koncert...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.