Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do Mariánských kasáren se vrací život. Galerie Mariánská otevřela první výstavu

 
středa, 22. července 2015, 13:02

Otevřeno! Nová Galerie Mariánská, která vznikla v budově bývalých Mariánských kasáren, dnes zpřístupnila vůbec první výstavu ve své historii. Návštěvníci si v několika místnostech mohou prohlédnout rozsáhlou prezentaci interiérové tvorby autorů výstavy Umění ve městě, která je zhruba od poloviny června k vidění v budějckých venkovních prostorech.

„Umění ve městě by tak mělo proběhnout městem od náměstí přes řeku až po galerii Mariánská. Věřím, že v naší hektické a digitální době má cenu zpomalit a zastavit se u něčeho, co opravdu existuje a trvá, a vnímat svět skrze oči výtvarníků,“ uvedl kurátor výstavy Michal Trpák.

Vernisáž výstavy se uskutečnila v úterý od 18 hodin. Zúčastnili se jí pozvané osoby a také samotní umělci. Letos se na výstavě Umění ve městě prezentují například Kurt Gebauer, Petr Fidrich, Eva Roučka či Cyril Hančl.

„Výstavy Umění ve městě se účastním vůbec poprvé. Je to zvláštní, protože na jihu Čech působím zhruba 20 let, ale s Michalem Trpákem jsme se seznámili teprve nedávno. Každopádně mi nabídl, zda se také nechci prezentovat, a já to přijal. Myslím, že jsem udělal dobře. Vznikly dvě sochy - u Černé věže je k vidění Papamobil a v Galerii Mariánská si lidé mohou prohlédnout Spermoida,“ řekl Petr Fidrich.

Galerie Mariánská se chce věnovat prezentaci širokého spektra umění od fotografie přes malbu, sochu, architekturu a užité umění až po nová media.

„Ze všech sil jsme se snažili dokončit a zpřístupnit výstavní prostory včas, aby do nich pak symbolicky přeteklo Umění ve městě a Galerie Mariánská se už touto výstavou stala organickou součástí kulturního života města a jeho obyvatel,“ zmínil člen galerijní rady Vít Kršul.

V Galerii Mariánská v tuto chvíli ještě probíhají některé dokončovací práce, aby na začátku září mohly být zahájeny další výstavy a zpřístupněny všechny výstavní prostory, recepce a galerijní kavárna. Při té příležitosti je plánováno i slavnostní otevření pro širokou veřejnost.

Mariánská kasárna jsou jednou z hlavních dominant budějckého centra. „O výstavbě kasáren bylo rozhodnuto roku 1842 a samotná stavba byla zahájena 22. 5. 1843 a dokončena 31. 10. 1844. Svého času zde sloužil vojnu Jaroslav Hašek, který tu čerpal inspiraci k románu o dobrém vojáku Švejkovi, i Václav Havel, který během služby v jihočeské metropoli napsal hru Život před sebou. V roce 1990 kasárna armáda opustila a objekt byl předán městu, které však nebylo schopno objekt provozovat v plném rozsahu. Poté byl využíván jen částečně, několik pokusů o oživení selhalo a stavba postupně chátrala. Roku 2011 koupil nemovitost soukromý investor,“ zmínil historii objektu Vít Kršul.

Rekonstrukce Mariánských kasáren je rozdělena na tři etapy. Rozsáhlá Galerie Mariánská vznikla v rámci etapy číslo 2.

Výstava Umění ve městě je již tradiční záležitostí. Letos se koná osmý ročník. Díky interiérové výstavě v Galerii Mariánská se lidé mohou blíže seznámit s jednotlivými umělci. Zároveň mohou vidět, jak rozmanité výtvarné umění je. Každá místnost nabízí skutečně osobitá díla, která nezůstanou bez povšimnutí.

 


 

Kam dál?

Rocková jízda u Slavie. Ve čtvrtek vystoupí Mustang Bluesride a...

středa, 22. července 2015, 10:36

Multižánrový festival Central Park Slavie se chystá na další rockovou smršť. Ve čtvrtek 23. července vlétnou na scénu pod širým...

Tento týden startují na zámku v Jindřichově Hradci Noční prohlídky s...

středa, 22. července 2015, 08:03

Oblíbené Noční prohlídky s Bílou paní budou opět probíhat na zámku v Jindřichově Hradci. První skupina turistů si potemnělou...

V létě se za kulturu v Budějcích platit nemusí

úterý, 21. července 2015, 10:53

Letní scéna KD Slavie nabízí příjemné posezení pod hvězdami a poslech zajímavých a Budějčáky oblíbených kapel. Dětská srdce...

Na výstavě Město v nejlepších letech můžete vyhrát kroniky z let...

pondělí, 20. července 2015, 18:34

Až do konce letních prázdnin, tedy do 31. srpna můžete vyrazit do radniční výstavní síně na výstavu Milana Bindera a Daniela...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.