Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Muzeum veteránů v Nové Bystřici - místo splněných snů

neděle, 19. července 2015, 15:35

„Přijela jsem v cadillacu, s mlhou v očích z probdělých rán...“ To zpívala kdysi ve své písničce Pavlína Jíšová s Nezmary. Budějcká Drbna nepřijela do Nové Bystřice v cadillacu, ale mlhu v očích měla. Ovšem mlhu nadšení z toho, co viděla. Mohutné naleštěné blatníky, nablýskaný chrom, impozantní karoserie, loukoťová kola, dokonalé polstrování sedadel, vůně benzinu, oleje. První a největší muzeum amerických veteránů v Čechách je v Nové Bystřici.

Unikátní Muzeum veteránů, představující více než stoletý vývoj automobilismu, bylo otevřeno v bývalém areálu novobystřické textilní továrny. Industriální prostředí fabriky je dokonalým předváděcím salonem pro padesát jedinečných automobilových skvostů, z nichž většina patří majiteli soukromé sbírky, novobystřickému rodáku Pavlu Janoušovi, který otevření muzea považuje za splnění svého dávného snu. Splnil tak zároveň i sny příznivců a obdivovatelů veteránů, kteří si v muzeu připadají jako v sedmém nebi. A aby ne! Všichni čtyřkoloví krasavci jsou vystaveni v působivých kulisách – stará výrobní linka v továrně Ford, ulice a mrakodrapy Manhattanu, barevný svět hippies doby. A celý velký automobilový příběh je umocněn desítkami příběhů malých – u každého vozu je napsána jeho historie, komu patřil, k čemu byl využíván, kde byl nalezen. A tak jeden z vozů používala cukrářka k rozvážení sladkostí zákazníkům, jiným vozem farmář svážel úrodu z pole, dalším jezdil starosta města na reprezentativní vyjížďky. V dalším třeba jezdili slavní komici Laurel a Hardy.

Exponáty jsou rozděleny podle jednotlivých období. Nejpočetněji jsou zastoupeni veteráni předválečné éry. Hned ve vstupním prostoru návštěvníky nadchne nejstarší kus – Ford T z roku 1912, který byl upraven pro závody do vrchu. O několik metrů dál tvoří zajímavý kontrast k nablýskanému krasavci poněkud omšelý a zaprášený Dodge z roku 1917, který je vystavován tak, jak byl nalezen kdesi v americké stodole – tedy i s trsy slámy a sena na střeše a kapotě, se snesenými vajíčky na sedadle a se zrezivělým zemědělským nářadím na stupačce. Tak, jak ho zrovna farmář odložil. Iluze je naprosto dokonalá. V největším sále pak defilují skvosty let dvacátých a třicátých – Buicky, Dodge, Fordy, Chevrolety, Nashe, Studebakery a další. Veliký vývoj automobilového průmyslu dokumentují vozy v sále, který je věnován 50. a 60. létům. Nechybí ani expozice slavné éry let sedmdesátých – typické mohutné, dlouhé, nablýskané americké káry. V menších sálech jsou k vidění například Ford z roku 1926 v „odstrojeném“ stavu před rekonstrukcí nebo legendární a speciálně upravený DeLorean z filmu Návrat do budoucnosti.

Fascinující je také sál, který je věnován světovým automobilovým legendám a tedy i vývoji světového automobilismu. Vystavená auta víc než názorně dokumentují vývoj automobilové techniky i designu v jednotlivých zemích. Návštěvníci tak mají možnost vidět a srovnávat auta, která byla ve své době legendární - například Velorex, Cadillac, Moskvič, VW Brouk, Spartak, Ford Mustang, Rolls-Royce, Trabant, Mini Morris Mr. Beana nebo Citroen DS, kterým ve filmové sérii jezdil Fantomas. A zajímavou tečkou v závěru prohlídky je expozice historických hasičských stříkaček.

Všechny expozice jsou doplněny audiovizuální technikou, k dispozici je i kinosál, dětský koutek, kavárna. Ale i od lahodné kávy to stejně návštěvníky táhne zpátky do expozic – ještě jednou se podívat na toho úžasného Nashe, ještě jednou se dotknout volantu, ještě jednou se podívat na nápravu. Nadšení je prostě nadšení.

 
 
 


 

Kam dál?

Na zámku v Třeboni turisté uvidí Upírovu nevěstu, na Kratochvíli si...

neděle, 19. července 2015, 10:56

Týden plný kultury čeká jihočeské památky. Bude se tančit, zpívat, přihlížet šermování, odpočívat u divadla... Stačí si jen...

Sumi Jo zahájila hudební festival v Českém Krumlově

sobota, 18. července 2015, 13:56

Ovacemi vstoje odměnilo včera publikum jihokorejskou sopranistku Sumi Jo, která operním recitálem zahájila 24. ročník...

FOTO: Salsa Open Air roztančil lidi tak, až se prach zvedal

pátek, 17. července 2015, 14:02

I včera pokračoval multižánrový festival Central Park Slavie. Na venkovním prostranství před Kulturním domem Slavie se páry...

Svěží výlet do 60. let: After Hours na festivalu Central Park Slavie...

pátek, 17. července 2015, 13:12

Že se bez kytary nedá tvořit zábavná rocková muzika? Návštěvníci multižánrového festivalu Central Park Slavie, který se koná v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.