Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějčtí sboristé zaznamenali na prestižní soutěži v Řecku nemalý úspěch

 
pondělí, 13. července 2015, 15:04

Do řecké Preveze vyrazily začátkem července budějcké pěvecké sbory Vox Novus a Canzonetta. Jejich cílem nebyl relax na pláži, nýbrž 33. ročník akce s názvem International Choral Festival, které se každoročně účastní plno špičkových sborů z celého světa.

Prestižní festival se v řecké Preveze konal poprvé v roce 1983. Skvělou vizitkou českých pěveckých sborů je jejich každoroční úspěšná účast, ověnčená řadou medailí. Letošní ročník byl významný především pro dva českobudějovické sbory Vox Novus a Canzonetta. Festival byl zahájen 2. července a přísné porotě předsedal ředitel nejprestižnější sborové soutěže v irském Corku John Fitzpatrick.

Jihočeští reprezentanti se mezi ostatními pěvci neztratili. Právě naopak! „V obrovské konkurenci libereckého Severáčku, Moravských dětí a špičkového rozhlasového sboru Symbol z Rumunska vybojoval dětský sbor Canzonetta z Českých Budějovic pod vedením Petry Nové stříbrnou medaili,“ zmínila jedna z budějckých sboristek Andrea Procházková.

„33. ročník mezinárodního sborového festivalu v Preveze byl pro všechny účastníky obrovskou zkušeností a příležitostí změřit své schopnosti s vynikajícími sbory z celé Evropy. Kromě krásných zážitků a ocenění si já osobně přivážím cenné rady od renomovaných porotců a ujištění se v tom, že sborové zpívání je ušlechtilý koníček, který spojuje lidi i národy,“ okomentovala účast na festivalu Petra Nová.

Ještě větší úspěch zaznamenaly ženy z Vox Novus. Z Řecka si přivezly zlatou medaili z kategorie komorních sborů. Oba sbory pracují pod hlavičkou ZŠ a ZUŠ Bezdrevská. Tímto děkujeme škole za významnou podporu při realizaci nejen tohoto zájezdu a za finanční podporu Magistrátu města České Budějovice.Vox Novus navázaly na své předchozí úspěchy, jako jsou absolutní vítězství z Krakova (2014) a italského festivalu Rivadel Garda (2013). Zároveň tento sbor dostal oficiální pozvání na nejprestižnější sborový festival v irském Corku,“ dodala Nová.

Pro jihočeské sboristy se festival stal příležitostí nejen pro uplatnění svých schopností, ale také pro prožití letních dní v krásném prostředí přímořského města Preveza. Součástí soutěže je každoročně také úvodní ceremoniál, průvod, uvítací party, koncerty a další události.

Napsali Václav Votruba a Klára Havlínová

 


 

Kam dál?

Hudební festival Hrady CZ se po Točníku přesouvá na Rožmberk nad...

pondělí, 13. července 2015, 13:15

Hudební festival Hrady CZ se po startu na hradě Točník přesouvá 17. a 18. července do blízkosti malebného hradu Rožmberk nad...

I letos se těšilo Borůvkobraní v Borovanech velkému zájmu

pondělí, 13. července 2015, 08:54

Ve dnech 11. a 12. července proběhl v Borovanech za krásného počasí a velkého zájmu návštěvníků 11. ročník Borůvkobraní. Před...

V Horní Stropnici bylo otevřeno muzeum v bývalé sýpce

pondělí, 13. července 2015, 07:53

V Horní Stropnici na Českobudějovicku bylo v sobotu otevřeno Muzeum Novohradských hor. Protože vzniklo v opravené sýpce, byl...

Of The Woods: Dnes je těžké oslovit nové fanoušky

sobota, 11. července 2015, 17:54

Jihočeští divočáci Of The Woods jsou na scéně teprve dva roky, přesto už mají na kontě desítky koncertů po celé republice a také...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.