Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Horní Stropnici bylo otevřeno muzeum v bývalé sýpce

 
pondělí, 13. července 2015, 07:53

V Horní Stropnici na Českobudějovicku bylo v sobotu otevřeno Muzeum Novohradských hor. Protože vzniklo v opravené sýpce, byl provoz symbolicky zahájen sypáním obilí ze zásobníku do dřevěné nádoby. Dřív si tak obilí ze sýpky nabíraly vozy. Lidé si v novém muzeu vyzkoušeli pečení chleba, zněly kramářské a pouliční písně v podání táborských Pouličníků, nechybělo divadlo a hry.

„Byli jsme velmi mile překvapeni, že teplé počasí neodlákalo lidi od návštěvy,“ řekl kurátor expozice David Veis. Muzeem podle něj první den prošla tisícovka lidí. „Zaujalo je, že se inzerovalo, že si tu na všechno mohou sáhnout,“ uvedl Veis.

Sýpku si v roce 1938 postavili zemědělci, ale protože byli Němci, museli po válce odejít. Pak stavba sloužila jako sklad a postupně chátrala. Po rekonstrukci jsou ve čtyřpatrové budově k vidění funkční staré technologie pro skladování obilí. „Obilí dopravoval nahoru výtah, vysypávalo se do fochů a přehazovalo lopatou, aby neplesnivělo,“ popsal Veis.

Část expozice je věnovaná řemeslům důležitým pro místní obyvatele, jako je sklářství a vorařství. K vidění tam je i kouřící milíř. Na stezce novohradskou přírodou si mohou zájemci vyzkoušet, jak se bosýma nohama chodí třeba po kamenech nebo po mechu. V prvním roce je důležitým tématem muzea příběh chleba. Návštěvníci mohou zkusit zadělat těsto, udělat bochníček a nechat ho upéct v peci. V dalších sezonách se náměty budou obměňovat.

Sýpku zemědělské společnosti SOHORS rekonstruovala firma CTS Invest. Expozice vznikla s podporou Regionálního operačního programu Jihozápad, z něhož by na ni měly plynout přes tři miliony korun. Kromě zajímavostí z Novohradských hor návštěvníci v muzeu získají i různé tipy na výlety.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Of The Woods: Dnes je těžké oslovit nové fanoušky

sobota, 11. července 2015, 17:54

Jihočeští divočáci Of The Woods jsou na scéně teprve dva roky, přesto už mají na kontě desítky koncertů po celé republice a také...

Díky speciálním komentářům se dozvíte zajímavosti z historie hradu...

sobota, 11. července 2015, 14:14

Monumentální hrad Landštejn patří k jedněm z nejimpozantnějších památek na jihu Čech. Pokud přemýšlíte, na jaký výlet o letních...

O víkendu jihočeské památky nabídnou divadlo, ale i živou muziku

sobota, 11. července 2015, 09:07

Kulturní nabídka je letos na jihočeských památkách velmi bohatá. Nejinak tomu bude i o nadcházejícím víkendu. Kam vyrazit? Máme...

V Budějcích začala výstava tvorby rodáka Adolfa Trägera

pátek, 10. července 2015, 18:58

Ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích dnes začala výstava k 50. výročí úmrtí českobudějovického rodáka a malíře Adolfa...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.