Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Budějcích začala výstava tvorby rodáka Adolfa Trägera

 
pátek, 10. července 2015, 18:58

Ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích dnes začala výstava k 50. výročí úmrtí českobudějovického rodáka a malíře Adolfa Trägera. Představuje krajinářskou tvorbu této významné osobnosti kulturního života jihočeské metropole. Jádrem výstavy je skupina děl ze sbírek Alšovy jihočeské galerie, doplněna je o zápůjčky z muzeí a od Trägerových potomků i dalších soukromých majitelů.

„Trägerovy krajiny mohou často sloužit jako dokument o stavu města a jeho okolí v období desátých až 60. let 20. století. Tento aspekt do velké míry konvenuje s Trägerovým přístupem ke kulturnímu dědictví, protože se po celý život aktivně angažoval v zachování a péči o památky a historické urbanistické hodnoty města,“ uvedl kurátor výstavy Hynek Látal. Obrazy Adolfa Trägera jsou podle něj především vynikajícími malířskými díly, která se vyznačují nadčasovostí výtvarného výrazu.    

Träger podle Látala dokázal impresionistické východisko své tvorby přetavit ve velmi osobitý malířský rukopis, který si i přes postupné dílčí proměny zachoval snadno rozpoznatelný charakter. Právě spojení dokumentárního charakteru Trägerových obrazů a jeho osobitého, nadčasového rukopisu činí z jeho prací pozoruhodnou součást českého kulturního dědictví.

Cílem výstavy je umožnit divákům zhlédnout originály Trägerových obrazů, jinak skrytých v depozitářích institucí a domech soukromých majitelů. Koná se po 20 letech od poslední větší autorovy monografické výstavy v Alšově jihočeské galerii. K výstavě, která je příspěvkem k oslavám 750. výročí od založení Českých Budějovic, je vydána doprovodná publikace s texty Daniela Kováře, Hynka Látala a Daniely Růžičkové o rodině, životě a díle Adolfa Trägera.

Zdroj: ČTK

 

 


 

Kam dál?

Karel Roden večer uvede na náměstí film Fotograf

pátek, 10. července 2015, 15:35

Dnes naposledy se na budějckém náměstí Přemysla Otakara II. bude promítat z Kinematografu bratří Čadíků. K vidění bude od 21:30...

Letní kino Háječek brzy otevře brány. Těšte se například na Bobule,...

pátek, 10. července 2015, 09:48

Mezi mnohými Budějčáky má až kultovní postavení. A není se čemu divit... Krásné prostředí, vesměs klasické filmy a co je pro...

Zámek Červená Lhota nabídne dvě milé pohádky

pátek, 10. července 2015, 07:25

Pokud se chystáte o nadcházejícím víkendu na zámek Červená Lhota, neměli byste si nechat ujít alespoň jedno z divadelních...

Borovany budou o víkendu opět patřit Borůvkobraní

čtvrtek, 9. července 2015, 19:42

Pokrmy z borůvek, recepty na ně nebo informace o pěstování borůvek uvidí lidé o víkendu v Borovanech na Českobudějovicku. Koná se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.