Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Borovany budou o víkendu opět patřit Borůvkobraní

 
čtvrtek, 9. července 2015, 19:42

Pokrmy z borůvek, recepty na ně nebo informace o pěstování borůvek uvidí lidé o víkendu v Borovanech na Českobudějovicku. Koná se tam tradiční Borůvkobraní. Jedním z hlavních bodů akce, která začíná v soboru dopoledne, bude nedělní soutěž v pojídání borůvkových knedlíků. Akci doplní kulturní program.

Pořadatelé chystají na každý ročník novinku. „Loni to byla soutěž družstev ve vaření knedlíků a letos připravujeme velkou školu vaření s kulinářem Petrem Stupkou,“ uvedla Alena Seberová z organizačního týmu. Dodala, že veřejnost se tak může naučit recepty na přípravu různých druhů knedlíků.

Každý rok musí několik dnů před akcí vyrazit do lesů skupiny lidí a nasbírat velké množství borůvek. Například loni pořadatelé spotřebovali přibližně tři tuny těchto plodů. Seberová uvedla, že letošní sezona je zatím slabší. „Ale nějaké borůvky jsou a dáme dohromady potřebné množství,“ řekla.

Přestože soutěž v pojídání knedlíků je na programu v neděli, většina účastníků se už do ní přihlásila s předstihem. Nebude chybět ani Miroslav Helebrant, který v minulosti gastronomické klání několikrát ovládl. „Každý rok přijede ráno na kole z Jindřichova Hradce, odjí si tu soutěž, a pak jede zase zpátky,“ uvedla Seberová. Jindřichův Hradec a Borovany přitom od sebe dělí 45 kilometrů.

Na závodníky opět čekají knedlíky z kynutého těsta. Nebývají plněné borůvkami, ale jsou polité borůvkovou šťávou, která se nazývá žahour. Organizátoři přesně neevidují historický rekord v nejvyšším počtu snědených knedlíků, jelikož se jejich velikost různě mění.

O akci, která se koná v areálu borovanského kláštera, je každý rok velký zájem mezi veřejností. „Loni jsme měli 13 tisíc platících diváků. Ale máme rodinnou vstupenku, kdy rodiče zaplatí za jedno dítě, a mohou pak s sebou vzít až tři. Podle naší evidence tak loni Borůvkobraní navštívilo 15 tisíc lidí a na podobný počet jsme připraveni i letos,“ řekla.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Před Slavií letos zahrají Mustang Bluesride, Vltava, Vees či Lenka...

čtvrtek, 9. července 2015, 07:42

Multižánrový festival se opět po roce vrátí do prostor před budějckým Café Klubem Slavie. Takzvaný Central Park Slavie startuje v...

Tento týden se bude v Budějcích promítat pod širým nebem

úterý, 7. července 2015, 15:38

Do jihočeské metropole přijede oblíbený Kinematograf bratří Čadíků, který bude po čtyři dny promítat čtyři české filmy. Své brány...

Příjemný sváteční večer ozdobil v Budějcích nestárnoucí Miro Žbirka

úterý, 7. července 2015, 09:54

Stylové zakončení festivalu Múzy na vodě měli připravené jeho organizátoři. Na slepém rameni se první červencové pondělí...

Životní osud Jana Husa na plátna kin převedli Vávra a Svoboda....

pondělí, 6. července 2015, 16:15

Jak uctít dnešní výročí smrti mistra Jana Husa? Pokud vás horko ochromilo natolik, že jste vzdali například programově bohaté...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.