Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské památky otevřou nové výstavy. Vyrazit můžete třeba do Třeboně či Jindřichova Hradce

 
čtvrtek, 2. července 2015, 20:39

Čtyři nové výstavy budou v nadcházejících dnech zahájeny na jihočeských památkách. Těšit se můžete na obrazy, plastiky či sochařská díla.

Zámecká galerie v Třeboni

V pátek 3. července začne výstava Krajinář Ferdinand Runk v Třeboni, jejíž autorkou je Mája Havlová.

„Na zhruba osmdesáti originálech, které pocházejí ze sbírek zámků Český Krumlov, Hluboká a hradu Nové Hrady, rozpoznají návštěvníci několik stěžejních Runkových tematických oblastí,“ uvedla mluvčí památkářů Jitka Skořepová. „Kromě věrně zachycených schwarzenberských panství v Čechách, byl skvělým dokumentátorem krajiny, z níž nejvíce miloval hory. Během své kariéry pracoval také ve službách rodu Liechtensteinů a zaměřoval se i na rakouskou krajinu. Významnou část svého života věnoval pedagogické činnosti a vzdělával v oboru malování kněžnu Paulinu ze Schwarzenbergu a posléze i její děti.“

Mája Havlová je také autorkou publikace, která se jmenuje stejně jako zmiňovaná výstava. „Ferdinand Runk byl dlouhou dobu velmi opomíjený malíř krajinář. Do nedávna se o něm jen v několik větách zmiňovaly slovníky výtvarných umělců nebo Ottův slovník naučný, ale o jeho životě se příliš nevědělo,“ zmínila Mája Havlová.

Výstava v zámecké galerii v Třeboni bude otevřena do 30. srpna.

Zámecká galerie v Jindřichově Hradci

Od soboty 4. července do 30. září můžete navštívit výstavu sochařských děl Karla Pauzera a Hany Purkrábkové v zámecké galerii v Jindřichově Hradci. „Jejich bytosti a rostliny z keramické hlíny působí tak živě, že takřka máte pocit, že vyčkávají, až se otočíte, aby si mohly poposednout, udělat komickou grimasu či se jen tak protáhnout,“ popsala Jitka Skořepová.

Klášter Zlatá Koruna

Nová výstava se od 3. července do 30. září bude nacházet také v Klášteře Zlatá Koruna. Budějcký výtvarník Petr Kohoutek zde prezentuje své obrazy a plasiky. „Ve své Malované poezii se soustředí převážně na krajiny, které doprovodí dřevěné plastiky. Pro tvorbu ho inspiruje jihočeská příroda s typickými vesničkami nebo putování po vzdálenějších krajích. Pracuje s olejovými barvami, které mnohdy kombinuje s akrylem. Vystavená díla doprovodí psanými verši a texty Mirka Štědrá.“

Zámek Vimperk

Pokud o víkendu zamíříte do Vimperku, můžete od 18 hodin navštívit vernisáž výstavy dvou výtvarnic pod názvem Dřevo, hlína a kámen. „Jitka Křivancová představí své sochy a obrazy, Pavlína Čepičková Šůsová křížovou cestu, reliéfy, sochy a obrazy.“
Tato výstava bude přístupná pouze do 6. srpna.

Další výstavy

Kromě výše zmíněného si můžete prohlédnout i výstavy, které na jihočeských památkách běží delší dobu. Řeč je například o výstavě loutek s názvem Za oponou čeká fantazie, která se nachází na zámku v Dačicích, nebo výstavě Hradní zříceniny v jižních Čechách, jež je otevřena v Hradě Nové Hrady.

Foto: Karel Jakubec/cs.wikipedia.org

 


 

Kam dál?

Na Holkov se po roce vrací Alkehol s Harlejem

čtvrtek, 2. července 2015, 16:03

Rockový mejdan se už zítra rozpoutá na Letním parketu Holkov. Oblíbená akce, na které po roce znovu zahrají kapely Harlej nebo...

Českobudějovické hip-hopové duo Dave a Sony vydává nové album

středa, 1. července 2015, 19:16

Příběh Davida Raka a Jakuba Samce, umělecky Dave a Sony, začíná v roce 2007, kdy kluci začali naplno dělat to, co je baví....

Coco Jambo party bude bavit školáky každé nedělní odpoledne

středa, 1. července 2015, 15:33

Letní Coco Jambo party pro děti, teenagery i rodiče proběhne v českobudějovickém Café Klubu Slavie poprvé v neděli 5. července.

S kytarou jsem nejsvobodnější, říká Jiří Schmitzer

úterý, 30. června 2015, 18:54

Patnáctý ročník Open Air Musicfestu Přeštěnice nabídl spoustu tuzemských kapel. Sobotní program byl zvláště nabitý a kromě kapel...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.