Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Alšově jihočeské galerii byla otevřena unikátní výstava

úterý, 30. června 2015, 08:05

Jak velká a krásná je ruská země, tak velké a krásné je i její umění. A to by mělo zůstat, a snad také zůstává, nad politikou. To je jedna z myšlenek, které byly vysloveny v sobotu 27. června 2015 při slavnostní vernisáži výstavy Daleké-blízké. Ilja Repin a ruské umění v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou.

Rozsahem a obsahem zcela mimořádná výstava, kterou AJG připravila ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Náchodě a Slovanským ústavem Akademie věd České republiky jako svůj hlavní výstavní projekt sezóny, představuje ruské umění konce 19. a první poloviny 20. století.

Vystaveno je 120 obrazů, z nichž tři byly zapůjčeny Treťjakovskou státní galerií v Moskvě a jde o první velkou výstavou ruského umění v České republice po více než 50 letech.

Slavnostní vernisáž se konala za účasti Jeho Excelence mimořádného velvyslance Ruské federace v ČR Sergeje Kiseljova, ředitele Ruského střediska pro vědu a kulturu v Praze Leonida Gamzy, hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly, starosty města Hluboká nad Vltavou, senátora Tomáše Jirsy, místostarosty města Hluboká nad Vltavou Pavla Dlouhého, ředitele jihočeské pobočky Národního památkového ústavu Patrika Červáka, ředitele Budějovického Budvaru Jiřího Bočka, majitele společnosti Koh-i-noor Vlastislava Břízy a dalších významných hostů.

Velvyslanec Sergej Kiseljov v úvodní zdravici vyslovil naději, že umění nepodlehne politickým vlivům a obrazy dokáží přiblížit Rusko z pohledu, jakým ho viděli jejich tvůrci. Hejtman Jiří Zimola ve svém proslovu mimo jiné vyjádřil přání, aby výstava přivedla do výstavních prostor AJG tisíce, respektive desetitisíce návštěvníků. Ředitel AJG Aleš Seifert krátce popsal peripetie spojené s realizací výstavy a poděkoval všem, kteří se na přípravách a koncepci výstavy podíleli. Součástí slavnostního večera bylo také taneční představení ruské taneční skupiny, která svým temperamentním tancem přítomné potěšila a pobavila. Největšímu zájmu se ale těšily právě obrazy, které opravdu stojí za to vidět...

 
 
 


 

Kam dál?

V duši slunce, ale jinak déšť, taková byla sobota v Přeštěnicích

neděle, 28. června 2015, 16:02

Poslední den jubilejního patnáctého ročníku Open Air Musicfestu Přeštěnice byl sice poznamenán častými dešťovými přeháňkami, ale...

Masné krámy FEST přinese do centra Budějc živou hudbu, soutěže a...

pátek, 26. června 2015, 15:03

Českobudějovická restaurace Masné krámy připravuje první ročník akce nazvané „Masné krámy FEST“. Z toho důvodu budou od pátku 26....

Červená Lhota a Dačice dnes zvou na netradiční prohlídky

pátek, 26. června 2015, 12:05

Máte rádi netradiční prohlídky? Pokud ano, rezervujte si dnešní odpoledne! Na zámcích Červená Lhota a Dačice se uskuteční dvě...

Hned několik památek dnes nabídne hudební zážitek

pátek, 26. června 2015, 08:25

Vynikající koncert a nádherná památka, to je spojení, které je zárukou skvělého zážitku. Kam vyrazit? Například dnes začíná na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.