Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ředitel nechce, aby Egerházi dál vedl balet Jihočeského divadla

 
pondělí, 25. května 2015, 19:42

Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek odmítá prodloužit smlouvu uměleckému šéfovi baletu Attilovi Egerházimu, i když pod jeho vedením tento mezinárodní soubor získal řadu významných ocenění. Proti úmyslu ředitele vznikla petice, kterou k dnešní 18:00 podepsalo téměř 240 lidí.

Průdek po dnešním jednání s organizátory petice řekl, že své rozhodnutí nezmění a Egerházi od června 2016 nemá na jihu Čech stálé angažmá. „Ne, svůj názor nezměním, nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale jsem přesvědčen, že je dobré a ve prospěch Jihočeského divadla i baletu,“ uvedl Průdek. Posláním jediného profesionálního divadla v Jihočeském kraji je podle něj nabízet širší repertoár, i v baletu, a divákům zprostředkovat balet z vícero pohledů než je úzká nabídka spojená s choreografem Egerházim, který dělá výlučně moderní balet. Nabídku chce obohatit o neoklasický balet a pohybové divadlo. 

 

Dalším důvodem, proč mu Průdek neprodloužil smlouvu, je to, že Egerházi prý působí organizační problémy v třísouborovém divadle. „Attila Egerházi je vynikající choreograf. Takového budete těžko hledat,“ vzkázal pod peticí Průdkovi přední český choreograf Pavel Šmok a připojil se i umělecký ředitel baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska a desítky dalších odborníků a stálých diváků Jihočeského divadla.

 

Egerházi nastoupil do Jihočeského divadla v roce 2009, pod jeho vedením získal soubor i jeho členové řadu ocenění, třeba sólista Zdeněk Mládek Cenu Thálie. Na repertoáru baletu jsou inscenace, na kterých se spolu s Egerházim podíleli proslulí choreografové, například Jiří Kylián.

 

„To, že může být tak znamenitý baletní soubor právě v Jihočeském divadle, pokládáme za velké štěstí a důvod k hrdosti. Pokud bude současný soubor nahrazen jiným, natož zrušen, bude zdejší kulturní prostředí o mnoho chudší. A to bude ztráta, kterou nedokážete nahradit Vy ani kdokoliv jiný,“ apelují na ředitele Průdka lidé v petici.

 

Třiatřicetiletý Lukáš Průdek se stal ředitelem jihočeské scény loni v říjnu. Syn režiséra Josefa Průdka a rodák z Českých Budějovic, absolvent pražské DAMU, který naposledy působil v Dejvickém divadle, vystřídal ve funkci senátora Jiřího Šestáka. Hned při svém nástupu řekl, že řadu věcí bude dělat jinak on.

 
Zdroj: ČTK
 
 


 

Kam dál?

Bohaté, ale krátké. Zahájení Budějovického Majálesu bavilo, sneslo by...

pondělí, 25. května 2015, 10:01

Parádní vstup zaznamenali organizátoři Budějovického Majálesu do studentského týdne ještě večer před. Na náměstí Přemysla Otakara...

Program Budějovického Majálesu 2015: Den první

pondělí, 25. května 2015, 08:01

Studentský týden, na který se většina mladých Budějčáků těší, startuje. Organizátoři už ale nechtějí cílit pouze na mladou...

Mrtví chtějí opět vyvést do světla. Poltergeist se vrátil

pátek, 22. května 2015, 11:49

Pokud si myslíte, že v době LED televizí vašim ratolestem nehrozí žádné nebezpečí, jste na omylu. Poltergeistům je jedno, jak...

Budějovický Majáles začíná již tuto neděli!

pátek, 22. května 2015, 08:58

Dvanáctý ročník festivalu Budějovický Majáles začíná již tuto neděli a probíhat bude až do sobotních ranních hodin. Nedělní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.