Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Šangri-la, tajemné místo blaženosti, najdete v Jihočeském muzeu

úterý, 12. května 2015, 16:08

Středomoří si vymyslelo bájnou Atlantidu, křesťané posunuli ráj, který si zaslouží až po smrti, na nebesa, ale Himálaj ukrývá sen Šangri-la. Krajinu opojné blaženosti a věčného blahobytu ležící pod ledovým trůnem božstev. Objevit ji nyní můžete i v Českých Budějovicích.

Výstava Šangri-la Budějckou Drbnu okouzlila. Celé třetí patro muzea se proměnilo v orientální i horské země. Chvíli si připadáte jak na indickém tržišti, pak vás dostane atmosféra muslimské mešity a rozjímání nad vlastním životem vás nemine v poklidném Nepálu. Autentické nahrávky, nádherné fotky, videa a zajímavě vytvořené expozice vás nenechají ani na chvíli vydechnout.

Při vstupu na výstavu můžete vyznat úctu Dalajlámovi a přečíst si poutavé vyprávění o setkání autora výstavy, cestovatele Rudolfa  Švaříčka s duchovním vůdcem Tibetu. Naplněni pozitivním myšlením vstupujete do první části expozice. Indie, země, která se musí buď milovat, nebo nenávidět. Chaos, ruch, vůně, barvy a především živočišnost dýchá ze všech fotek, které zde s tradiční hudbou vytvářejí tu správnou živelnou atmosféru, kterou Indie nepochybně má.

Klid do duše vnese atmosféra další země, které se přezdívá Domov sněhu. Nepál vám spolu s královským Káthmándú otevře svou náruč a nechá vás nahlédnout mezi stovky zde žijících národností a kast. 

ČTĚTE TAKÉ: Výstava Šangri-la přenese do Himálaje. Otevřela ji bhútánská královna matka

Nejstarší duchovní proud, animismus, objevíte v další části expozice. Obyvatelé džungle uctívají vše na zemi jako živé. I věci mají svou duši. V houštinách zde objevíte tygra nebo hada.

Země, kam ještě nestihla dorazit globalizace, ještě existuje. Vy ji poznáte díky výstavě Šangri-la. Dračí země, tedy Bhútán, vás překvapí svou krásou.

Cestu do Tibetu podniknete i bez drahé letenky. Uvidíte zde buddhistické stúpy, vitríny uchovávající obřadní předměty a relikvie, stavení s autentickým nábytkem, kde můžete na chvíli spočinout a rozjímat.

Téměř závěrečná část výstavy je věnována peklu a ráji. Zamyslíte se zde nad vlastním životem. Kam budou směřovat vaše kroky? Je lepší skončit v pekle, nebo v ráji? Hřešit je přece božsky krásné.

Posledním místem, které navštívíte, je ledová jeskyně, kde zažijete chlad na vlastní kůži. Pod nehty se vám dostanou i velkoplošné fotografie z výstupu na Mount Everest.

Budějcká Drbna doporučuje nechat si na jednu z nejlepších výstav, jakou kdy Budějce hostily, alespoň dvě hodiny.

Výstavu bude možné navštívit až do konce roku 2015.

 
 
 


 

Kam dál?

Noc literatury se ve středu uskuteční například v Budějcích, Písku či...

pondělí, 11. května 2015, 15:48

Netradiční čtení na neobvyklých místech. Tak by se dal jednou větou popsat projekt Noc literatury, který se uskuteční ve městech,...

Éru hippies a beatové muziky si připomenete ve Wortnerově domě

pondělí, 11. května 2015, 11:18

Alšova jihočeská galerie připravila pro Jihočechy výstavu, díky které se dostanou do 60. let minulého století. Stovky obalů alb,...

Dopravní podnik připravil unikátní rockový koncert v depu a den...

neděle, 10. května 2015, 17:00

Jedinečný zážitek v podobě rockové party v autobusovém depu připravil českobudějovický dopravní podnik. Koncert se uskuteční v...

Krev, křik raněných, palba... Boj o České Budějovice vzbuzoval nemalé...

pátek, 8. května 2015, 19:49

Je 70 let po válce a v budějckých ulicích opět zuří boje, respektive zuřily... Rána za ránou, křik raněných vojáků, hučení těžké...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.