Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Noc literatury se ve středu uskuteční například v Budějcích, Písku či Prachaticích

 
pondělí, 11. května 2015, 15:48

Netradiční čtení na neobvyklých místech. Tak by se dal jednou větou popsat projekt Noc literatury, který se uskuteční ve městech, jako je Moskva, Londýn či Madrid. Ani Češi nebudou pozadu! Číst se bude také na několika místech jižních Čech, přičemž na seznamu nechybí ani Budějce. Pokud tedy milujete knihy, termín 13. května byste si neměli nechat ujít!

„Myšlenkou projektu je netradičním způsobem přiblížit současnou evropskou literaturu v nových českých překladech,“ uvádí Eliška Štěpánová z českobudějovického organizačního týmu. „Na šesti atraktivních či běžně nedostupných místech Českých Budějovic se budou číst díla současných evropských spisovatelů od 18 do 22 hodin. Čtení začíná každou půlhodinu. Posluchači si mohou libovolně vybírat pořadí míst, která navštíví.“

Seznam míst v Budějcích je následující: vodní elektrárna u Jiráskova jezu (Sokolský ostrov), radnice (vyhlídková terasa), vědecká knihovna (Na Sadech 27), kavárna Měsíc ve dne, SUD a kostel Svaté Rodiny.

„Ke čtení jsme vybrali místa, kam se návštěvník běžně nedostane, nebo mající ne zcela známou zajímavost. Vodní elektrárnu u Jiráskova jezu, nebo střešní terasu budějovické radnice asi mnoho lidí nenavštívilo,“ říká Eliška Štěpánová. „Stejně tak málo lidí ví, že skvěle rekonstruovaný interiér kostela Svaté Rodiny navrhl významný architekt Josef Pleskot. Kromě mála zasvěcenců asi nikdo nezná dílo a osud německy píšícího spisovatele Karla Franze Leppy, který se narodil v domě, kde je dnes literární kavárna Měsíc ve dne.“

A jaké knihy dostanou prostor? Například román Jestli je ráj Rona Lešema (vodní elektrárna u Jirsíkova jezu), který vypráví o izraelských vojácích sloužících v průběhu libanonské války na základně ve staré křižácké pevnosti Beaufort. Na emoce zahraje i kniha Gerron (vědecká knihovna) od Charlese Lewinskyho, která se vrací k životu herce a režiséra Kurta Gerrona, který byl transportován do terezínského ghetta. Dále jsou v plánu knihy Adam a Eva, Strážkyně pramene, Doplavat domů a Zamilovanosti.

Zapojí se několik jihočeských měst

Číst se bude například také v Písku, a to v knihovně, kostele Nejsvětější Trojice, domu U Slona, hudebním pavilonu v městských sadech, škole J. A. Komenského a Parkánech. Pořadatelé vybrali následující knihy: Doplavat domů (Deborah Levy), Gerron (Charles Lewinsky), Kokoschkova loutka (Afonso Cruz), Hosté (Merethe Lindstrømová), Jesli je ráj (Ron Lešem) a Accabadora (Michela Murgiová).

Prachatičáci budou mít tři stanoviště: Kavárna a pražírna Nebe, Restaurace Almara a Zdravá kuchyně Petra Stupky. Za zmínku určitě stojí, že z knihy Hosté bude číst autor románu Návrat krále Šumavy David Jan Žák. Čtení v Kavárně a pražírně Nebe doprovodí hudební skupina Paraván.

V Českém Krumlově se akce uskuteční na třech místech: Dům s pečovatelskou službou na Vyšehradě, kavárna Hrádek a Synagoga Café & Bistrot.

A pokud se vám akce zalíbí natolik, že nevydržíte do dalšího roku, kdy proběhne jubilejní desátý ročník, můžete ještě vyrazit do Dačic. Zde se akce uskuteční mimořádně až 5. června. Číst bude například režisér Ondřej Trojan či herečka Hana Pafková.

 


 

Kam dál?

Éru hippies a beatové muziky si připomenete ve Wortnerově domě

pondělí, 11. května 2015, 11:18

Alšova jihočeská galerie připravila pro Jihočechy výstavu, díky které se dostanou do 60. let minulého století. Stovky obalů alb,...

Dopravní podnik připravil unikátní rockový koncert v depu a den...

neděle, 10. května 2015, 17:00

Jedinečný zážitek v podobě rockové party v autobusovém depu připravil českobudějovický dopravní podnik. Koncert se uskuteční v...

Krev, křik raněných, palba... Boj o České Budějovice vzbuzoval nemalé...

pátek, 8. května 2015, 19:49

Je 70 let po válce a v budějckých ulicích opět zuří boje, respektive zuřily... Rána za ránou, křik raněných vojáků, hučení těžké...

Studenti oživí během Budějovického Majálesu bývalou továrnu

pátek, 8. května 2015, 09:36

Studentský festival Budějovický Majáles chystá pro letošní rok výraznou novinku. Organizátoři se rozhodli oživit prostory bývalé...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.