Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Krev, křik raněných, palba... Boj o České Budějovice vzbuzoval nemalé emoce

pátek, 8. května 2015, 19:49

Je 70 let po válce a v budějckých ulicích opět zuří boje, respektive zuřily... Rána za ránou, křik raněných vojáků, hučení těžké techniky. Prostor před Jihočeským muzeem se dnes proměnil v nemilosrdnou válečnou zónu, ze které běhal mráz po zádech. A to i přes to, že jsme všichni věděli, že se jedná jen o simulaci - ukázku střetu německých vojáků s Rudou armádou na konci 2. světové války. Když si ale člověk uvědomil, že se před 70 lety nejednalo o hru, nýbrž vážnou realitu, pracujícím emocím se neubránil.

Nutno podotknout, že nešlo jen o bojovou scénu, kdy by proti sobě střílelo několik nadšenců a za deset minut by bylo po všem. Hodinové vystoupení mělo promakaný scénář a kromě samotného konfliktu se divákům snažilo ukázat život v Protektorátu. Snad jen škoda, že vzhledem k tomu, že dorazilo opravdu plno lidí, mnoho z nich nemělo šanci nic vidět a už vůbec ne slyšet, tedy kromě kulometné palby.

Zhruba už hodinu před vypuknutím první ukázky (celkem byly dvě) byla totiž divácká zóna naplněná, plno lidí pak dorazilo až na jedenáctou, kdy představení začalo. Právě tito opozdilci již měli smůlu, hlavně pak jejich děti, které se snažily dostat k zábranám, ale marně.

„Ne, nečekal jsem to ani v nejmenším. Předpokládal jsem, že většina lidí dorazí odpoledne, ale dopoledne jsem jich odhadoval jen desítky. Nedá se nic dělat, beztak jsme tu hlavně kvůli fotkám s tankem, viď,“ usmál se jeden s tatínků na svého synátora. „A kde je? Ještě jsem ho neviděl. Doufám, že přijede a vystřelí. Ale to mi možná pak upadnou uši,“ odvětil zvědavý potomek.

Tanku se nakonec dočkal. A pokud vydržel celou hodinu, určitě si domů odnesl i vytouženou fotku, stejně jako plno dalších děcek, ale i dospělých.

„Děti z toho mají opravdu radost, ale můj názor na podobné akce je rozporuplný. Na jednu stranu je dobře, že děti vidí, co se tenkrát dělo, mělo by se jim to připomínat, na druhou stranu, když vidím, že se fotí se samopaly, jsem pak tak trošku v rozpacích,“ zmínila jedna z maminek.

Většina diváků se shodla, že to byla náramná podívaná. „Moc hezký! Škoda jen, že tu není víc prostoru, někde na střelnici by to bylo možná zajímavější, ale zase zátiší muzea má něco do sebe,“ řekl jeden z diváků a dodal s úsměvem: „Na dnešek jsem se těšil jak dítě a asi to předčilo má očekávání. Je tu příjemná atmosféra.“

Nejenom boj

Není divu, že akce přitáhla i plno nadšenců, které II. světová válka fascinuje. Mohli si prohlédnout dobové uniformy, zbraně, techniku. Pozornost ale přitahovalo i vojenské zázemí, které návštěvníci nalezli o kus dál. Své posluchače si našel také Velký dechový orchestr České Budějovice. O atraktivitě programu mluví i fakt, že někteří diváci byli na místě vidět jak dopoledne, tak odpoledne. Byla to zkrátka po všech stránkách povedená akce, které hrálo do karet také nádherné slunečné počasí. Klub vojenské historie Panzergruppe Kleist a město České Budějovice zaslouží palec nahoru.

A pokud vám to nestačilo, můžete navštívit zítra vyrazit do Českého Krumlova. Válečná vřava zde vypukne od 14 hodin u Chvalšinské ulice. Jistě to také bude velkolepá podívaná.

 
 
 


 

Kam dál?

Studenti oživí během Budějovického Majálesu bývalou továrnu

pátek, 8. května 2015, 09:36

Studentský festival Budějovický Majáles chystá pro letošní rok výraznou novinku. Organizátoři se rozhodli oživit prostory bývalé...

Milovník hudby Michel si chce poslechnout jedinečnou gramodesku,...

čtvrtek, 7. května 2015, 17:41

Další novinka vstoupila dnes do budějckého Multikina Cinestar. Francouzská komedie s hercem, jenž hrál například v oblíbeném...

Květen vyvrcholí novým festivalem v budějcké Besedě!

čtvrtek, 7. května 2015, 10:55

Nabušený line-up festivalu BeSeeda. vám 30. května ve své pilotní edici nabídne rappery Vladimíra 518 a Oriona (PSH), Jamese Cola...

Tomáš Klus si rád plní sny a řeší nové cíle

středa, 6. května 2015, 17:32

Exkluzivní rozhovor poskytl před svým prvním koncertem Budějcké Drbně známý hudebník a velký pohodář Tomáš Klus. O den později...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.