Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Studenti oživí během Budějovického Majálesu bývalou továrnu

 
pátek, 8. května 2015, 09:36

Studentský festival Budějovický Majáles chystá pro letošní rok výraznou novinku. Organizátoři se rozhodli oživit prostory bývalé smaltovny Sfinx a vytvořit zde během festivalu unikátní divadelní scénu.

Organizátoři Budějovického Majálesu se v letošním roce rozhodli rozšířit program o vlastní prostor. Vedle tradiční majálesové kavárny na Sokolském ostrově otevřou od pondělí 25. do čtvrtka 28. května vlastní divadelní scénu. Tou se stanou prostory bývalé smaltovny Sfinx. Program nabídne zejména zástupce české alternativní divadelní scény jako Spitfire Company, 11:55 nebo D’epog. Každý večer bude následovat hudební program, v rámci kterého se představí například berlínská DJka Tigerhead, Tvyks nebo místní duo VeitB. Premiérovým představením v tomto prostoru bude již týden před festivalem 19. května inscenace U zdi v podání divadla Continuo. Vzhledem k omezenému počtu míst, budou na představení zavedeny rezervace.

Známý tradiční budějcký podnik Sfinx ukončil po 111 letech výrobu v roce 2005. Od té doby společnost už jen pronajímá bývalé tovární haly. A právě toho se ujali organizátoři festivalu, kteří se s myšlenkou takzvaného pop-up klubu seznámili jinde v republice a v zahraničí, kde je tento trend využívání industriálních prostor pro pořádání kulturních akcí stále na vzestupu. Organizátoři tak také náležitě reflektují, že právě letošní rok byl dokonce vyhlášen Evropským rokem industriálního a technického dědictví.

„O vytvoření něčeho podobného jsme se rozhodli už na konci loňského ročníku. Oživování města je hlavním poselstvím festivalu a chtěli jsme jít ještě dál. Prostory jsme dlouho hledali, až jsme objevili tuto halu. Ta splnila všechny naše představy,” říká Lucie Bílková, divadelní dramaturgyně festivalu.

Prostor je velmi blízko budějckému nádraží i samotnému centru města, zároveň dostatečně daleko od obytných zón. I proto je ideálním místem pro kulturní dění. Organizátoři doufají, že tento koncept se prosadí a nezůstane jen u několikadenního festivalu.

„Je to zajímavá příležitost vyzkoušet si, zda by nebyla možnost do budoucna pořádat v našich prostorách podobné kulturní akce, třeba i častěji a ve větším rozsahu. Uvidíme, jak vše dopadne, třeba právě Budějovický Majáles bude startem něčeho nového v těchto prostorách,” říká Petr Eliáš, ředitel společnosti Sfinx.

Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

Milovník hudby Michel si chce poslechnout jedinečnou gramodesku,...

čtvrtek, 7. května 2015, 17:41

Další novinka vstoupila dnes do budějckého Multikina Cinestar. Francouzská komedie s hercem, jenž hrál například v oblíbeném...

Květen vyvrcholí novým festivalem v budějcké Besedě!

čtvrtek, 7. května 2015, 10:55

Nabušený line-up festivalu BeSeeda. vám 30. května ve své pilotní edici nabídne rappery Vladimíra 518 a Oriona (PSH), Jamese Cola...

Tomáš Klus si rád plní sny a řeší nové cíle

středa, 6. května 2015, 17:32

Exkluzivní rozhovor poskytl před svým prvním koncertem Budějcké Drbně známý hudebník a velký pohodář Tomáš Klus. O den později...

Přijďte za Elvise na festivalový karneval v Přeštěnici

středa, 6. května 2015, 15:51

Novinkou letošního ročníku Open Air Musicfest Přeštěnice bude festivalový karneval, který organizátoři připravují společně s...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.