Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Divácky atraktivní Boj o České Budějovice 1945 vypukne u Jihočeského muzea

 
pondělí, 4. května 2015, 07:51

Datum 8. května by si měli v kalendáři poznamenat všichni fanoušci vojenské historie. Tento den se totiž rozpoutá Boj o České Budějovice 1945! Do bojové ukázky z konce 2. světové války se zapojí zhruba 100 účastníků. Nebude chybět dobová technika, vybavení ani tábory. Akce se uskuteční v rámci výročí 70 let od ukončení 2. světové války.

Podle slov organizátora Václava Škopka se nebude jednat o simulaci skutečné bitvy. „Bude sehraná pro diváky podle předem stanoveného scénáře,“ načrtá a dále zmíňuje: „V Českých Budějovicích se nebojovalo, procházely tudy pouze ustupující kolony, které mířily k liniím spojenců.“

Akce, kterou pořádá klub vojenské historie Panzergruppe Kleist spolu se Statutárním městem České Budějovice, odstartuje v 9 hodin, kdy bude možné si prohlédnout dobové tábory i techniku. O hodinu později zahraje Velký dechový orchestr České Budějovice, který podle slov pořadatelů představí různorodý repertoár.

První bojová ukázka, jež předvede střet německé a Rudé armády, a do které se zapojí hned několik klubů vojenské historie z celých Čech, vypukne v 11 hodin. Druhá je v plánu od 14 hodin. Samozřejmostí jsou dobové uniformy, kostýmy i zbraně. Mezitím od 13 hodin ještě jednou vystoupí zmíněný orchestr.

A na jakou techniku se návštěvníci mohou těšit? Například na tank T34 či německý polopásový transportér.

Omezení pro řidiče i pěší

Vzhledem k tomu, že se akce uskuteční u Jihočeského muzea, neproběhne bez omezení. „S omezením provozu musejí řidiči i chodci počítat v čase od 6 do 18 hodin v okolí Jihočeského muzea, konkrétně  v ulicích Dukelská, Jirsíkova, Kněžská, Dr. Stejskala a Široká. Zábory budou řádně označeny dopravními značkami,“ upozorňuje mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Divácky atraktivní akce

Bojové ukázky z 2. světové války jsou v České republice velmi populární, v minulosti se odehrály i na několika místech jižních Čech, například v Černé v Pošumaví či ve Vodňanech.

„Letos byla zatím nejlepší The Czech Fury, která byla o předminulém víkendu. Zúčastnily se jí i kluby ze zahraničí, a to včetně účastníků ze Spojených států amerických,“ říká Václav Škopek.

Bojovat se bude také v Českém Krumlově

A pokud se 8. května dostatečně nenabažíte, měli byste o den později vyrazit do Českého Krumlova. Zde se simulovaná bitva rozzuří od 14 hodin u Chvalšinské silnice. „K vidění bude mimořádně zajímavý soubor vojenské techniky. Do akce se kromě obligátních Jeepů Willys nebo Dodge WC 51 zapojí i polopásový obrněný transportér americké armády M3 Half - track, šestikolové lehce pancéřované vozidlo M8 Greyhound nebo nákladní GMC CCKW 353,“ upřesňuje Josef Maleček, předseda Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově, které akci už potřetí organizuje ve spolupráci s Klubem vojenské historie Gabreta a za podpory města Český Krumlov.

Za zmínku určitě stojí, že se 8. května, tedy v Den vítězství, uskuteční řada pietních aktů - v Budějcích tradičně na hřbitově sv. Otýlie. Ve zmíněném Českém Krumlově dokonce dojde na náměstí od 11 hodin k odhalení pamětní desky připomínající památku válečných letců z českokrumlovského regionu. Slavnostnímu aktu bude přihlížet řada významných osobností.

Foto: http://boj-o-cb.wz.cz

 


 

Kam dál?

Komedie plná dobře mířených facek. Lehká Isabel se dere na Broadway

čtvrtek, 30. dubna 2015, 15:38

Do budějckého Multikina Cinestar dnes vchází další americká komedie Je prostě báječná. Vypráví o lehké dívce, která si chce...

Výročí konce druhé světové války připomene i několik tematických...

čtvrtek, 30. dubna 2015, 07:21

Dobové fotografie, dokumenty, vyhlášky a tak dále nabízí výstava s názvem Kapitoly z války 1939 - 1945, která je od začátku...

Velické zvony budou díky Čechomoru vyzvánět v Metropolu

středa, 29. dubna 2015, 16:17

V den, kdy se budou upalovat čarodějnice, zavítá do budějckého DK Metropol oblíbená populární kapela Čechomor, kterou je oblíbená...

Čarodejnice budou rejdit i v centru Budějc

středa, 29. dubna 2015, 14:45

Již od 13. století se v Čechách nejčastěji staví 30. dubna máje z jehličnanů jako například smrk. Setkat se ale můžete i s...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.