Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výročí konce druhé světové války připomene i několik tematických výstav

 
čtvrtek, 30. dubna 2015, 07:21

Dobové fotografie, dokumenty, vyhlášky a tak dále nabízí výstava s názvem Kapitoly z války 1939 - 1945, která je od začátku tohoto měsíce zpřístupněna v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích. Jak název napovídá, věnuje se 2. světové válce - přibližuje odboj, osvobození či holocaust ve spojení se Strakonickem.

Kromě vážné tématiky, jako je například transport smrti v Katovicích, ukazuje i tehdejší módu. Tato odbočka si dává za cíl alespoň menší odlehčení celé prohlídky.

Muzeum středního Pootaví se letošnímu kulatému výročí nevěnuje jako jediné. V Českém Krumlově se uskuteční rovnou dvě tematické výstavy. Bližší z nich bude slavnostně zahájena 1. května v Regionálním muzeum v rámci akce Kouzelný Krumlov. Název zní Reflexe II. světové války na Českokrumlovsku.

„Autorem výstavy je emeritní ředitel muzea Petr Jelínek. Textová část výstavy vychází z dobových kronikářských zápisů a spolu s množstvím dobových fotografií a trojrozměrných předmětů vytváří mozaiku událostí a lidských osudů, na které bychom neměli zapomínat,“ uvádí Filip Putschögl z oddělení kanceláře starosty.

Druhá výstava s názvem Svět očima Ruth Hálové bude zahájena o týden později - 7. května v českokrumlovské Synagoze. „Ruth Hálová je poslední žijící členkou původní židovské obce v Českém Krumlově a jednou z Wintonových dětí. Její životní příběh je spjatý s Českým Krumlovem a nese v sobě světla i stíny událostí 20. století. Svůj pohled na svět představí prostřednictvím obrazů,“ zmiňuje Filip Putschögl.

Stejný den bude také zahájena výstava s názvem Čs. vojáci na bojištích II. světové války v Muzeu Jindřichohradecka.

Foto: muzeumck.cz

 


 

Kam dál?

Velické zvony budou díky Čechomoru vyzvánět v Metropolu

středa, 29. dubna 2015, 16:17

V den, kdy se budou upalovat čarodějnice, zavítá do budějckého DK Metropol oblíbená populární kapela Čechomor, kterou je oblíbená...

Čarodejnice budou rejdit i v centru Budějc

středa, 29. dubna 2015, 14:45

Již od 13. století se v Čechách nejčastěji staví 30. dubna máje z jehličnanů jako například smrk. Setkat se ale můžete i s...

Turistická sezona bude tento týden zahájena na náměstí Přemysla...

úterý, 28. dubna 2015, 14:20

Nejenom ve čtvrtek to bude v Budějcích žít. Vaše oblíbená kulturní zázemí mají pro vás připravené zajímavé kulturní akce. Horká...

Festival Přeštěnice hlásí změnu cen vstupenek

úterý, 28. dubna 2015, 11:18

Vstupenky na celý Open Air Musicfest Přeštěnice za zvýhodněnou cenu 550 Kč lze získat už jen do 30. dubna. To samé se týká...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.