Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zelnobraní ve Vidově nabídlo první kysané zelí z letošní úrody

 
neděle, 29. září 2019, 13:12

Letošní úrodu zelí oslavila obec Vidov na Českobudějovicku. Na tradičním Zelnobraní lidé ochutnali první kysané zelí z hlávek sklizených na okolních polích, které v roudenské krouhárně zrálo od posledního týdne v srpnu. Mizely i hlávky zelí a připravené speciality, jako zelné záviny, zelňačka a zelňáky, tedy placky se zelím. Lidé ve vsi viděli ukázku tradičního šlapání zelí, na jeho výrobu se jezdili dívat do sousedního Roudného k největšímu pěstiteli zelí na jihu Čech.

„Zelí jsme začali krouhat kolem 23. srpna," řekl předseda dozorčí rady Zemědělského podniku Malše v Roudném Eduard Šebenda, který je i vedoucí krouhárny. Dodal, že první várku kysaného zelí podnik nechystal jen pro dnešní slavnost, ale i pro své zákazníky, protože zásoby už měl vyprodané. „Loňská úroda byla slabší a zelí se dobře prodávalo, protože ho nebylo nikde moc," uvedl. Zelí podnik pěstuje přibližně na 35 hektarech polí. Sklizeň se rozběhne naplno okolo 10. října.

U stánku se zelím byla od rána fronta. Kysaného bílého zelí se podle Šebendy dnes prodaly asi dvě tuny a červeného kysaného zelí 320 kilogramů. Lidé nakoupili i tunu zelných hlávek a asi 1,5 tuny krouhaného zelí, které si doma zpracují sami.

Zelnobraní se ve Vidově konalo popatnácté, pořádá ho spolek Přátelé Vidova a okolí. „Je to propagace místní plodiny a půdy, a také lidová zábava," řekl předseda spolku a starosta Vidova Tomáš Šedivý. Ve vesnici s necelými 600 obyvatel se podle prvního odhadu pořadatelů vystřídalo okolo 3000 lidí. Místním dobrovolnicím už v týdnu Šedivý dovezl na speciality asi 150 kilogramů kysaného zelí. Ve spolupráci s místním výrobcem listového těsta ženy napekly zelné záviny, každá podle svého receptu.

V úrodné nivě řeky Malše se podle Šedivého pěstovali sedláci zelí už v 19. století. Roudenské zelí podle něj bylo vyhlášené, vozilo se na trhy do nedalekých Budějovic.

Napsal(a) ČTK | Foto Alena Voglová
 


 

Kam dál?

Nezlomní. Obecní dům v Praze zahájil jedinečnou výstavu, která...

sobota, 28. září 2019, 11:06

Ojedinělou výstavu připravili k třicátému výročí Sametové revoluce Zuzana a Eugen Brikciusovi ve spolupráci s Alšovou jihočeskou...

Lidé s epilepsií změří své síly v triatlonu

pátek, 27. září 2019, 18:21

Běh, jízda na kole a pádlování – to jsou disciplíny, ve kterých změří své síly účastníci EPPI vodáckého triatlonu. V tradičním...

Dýňování v Zahradnictví Boškovi se každý rok těší velkému zájmu

pátek, 27. září 2019, 11:15

Rodinné zahradnictví Boškovi ve Stříteži u Volyně pořádá v sobotu pátého října tradiční Dýňování, letos již šestým rokem. Krásné...

Nádvoří pivovaru Samson na svatého Václava rozvibruje řízná muzika i...

čtvrtek, 26. září 2019, 14:51

Když se spojí pivovarský dvůr, významné výročí a oslava absolutní výhry na mezinárodní soutěži, vznikne událost, která potěší...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.