Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Na VŠTE se vrátila Noc vědců. Tisklo se na 3D tiskárně, dělaly se pokusy i osobnostní testy

 
neděle, 29. září 2019, 20:42

Vědecké pokusy, osobnostní testy nebo znalost cen. To všechno si mohli vychutnat ti, kteří vyrazili v pátek večer na Noc vědců na VŠTE. Zábavu si našli děti i dospělí, a skvělým bonusem byly dárky a občerstvení.

Program byl připraven hned v několika budovách. Díky plánku, který dostal každý návštěvník u vstupu, se mohli lidé v areálu vysoké školy dobře orientovat. 

My jsme jako první zamířili do budovy A, kde jsme si mohli vyzkoušet virtuální realitu, osobnostní test nebo Vídeňský testový systém. Největší úspěch měla samozřejmě virtuální realita, na kterou se stála fronta. Nejedno dítě ale odcházelo s úsměvem od ucha k uchu, když si mohlo vyzkoušet střílet na terč nebo létat letadlem.

3D tiskárna a chemické pokusy

V další budově byla připravená například ukázka 3D tiskárny, robotů nebo termokamery. Výtvory z 3D tiskárny se těšily zvlášť velkému úspěchu. Někteří návštěvníci ani nevěřili, co všechno 3D tiskárna dokáže. „Hrozně se mi líbilo, co kluci tiskli na 3D tiskárně. Měli tam spoustu postaviček, které jsem znala z pohádek. Dokonce i mého oblíbeného skřítka Dobbyho,“ měla radost malá Ella.

Někteří návštěvníci zkoušeli, zda jim studenti, kteří 3D tisk představovali, některou z postaviček prodají nebo vytisknou. „No, určitě by to šlo, ale bylo by to hrozně drahé. Jen nakreslit samotný návrh mi kolikrát zabere desítky hodin,“ vysvětluje student VŠTE Tomáš Kůs.

Naše další kroky vedly do světa chemických pokusů. Tady si mohli návštěvníci zkusit předat neviditelnou zprávu, spatřit na vlastní oči zlatý déšť nebo vyzkoušet pokus nazvaný „Modrý cukrový chameleon“.V podstatě šlo o to, zjistit pomocí glukózy a barevného indikátoru, zda je v roztoku přítomen kyslík.

Zajímavou částí, hlavně pro dospělé, mohla být Věděcká zóna Znalectví a oceňování. Víte, kolik přesně stojí věci, které domu běžně nakupujeme? Na kolik vyjde džus nebo mléko? A kolik stojí průměrná televize? Právě odhadováním cen se zabývala další z budov. 

Ti, kteří byli na konci programu unavení, mohli využít občerstvení v hlavní budově. Ačkoliv program byl atraktivní hlavně pro mladě nadějné vědce, na své si jistě přišli i dospělí.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Zelnobraní ve Vidově nabídlo první kysané zelí z letošní úrody

neděle, 29. září 2019, 13:12

Letošní úrodu zelí oslavila obec Vidov na Českobudějovicku. Na tradičním Zelnobraní lidé ochutnali první kysané zelí z hlávek...

Nezlomní. Obecní dům v Praze zahájil jedinečnou výstavu, která...

sobota, 28. září 2019, 11:06

Ojedinělou výstavu připravili k třicátému výročí Sametové revoluce Zuzana a Eugen Brikciusovi ve spolupráci s Alšovou jihočeskou...

Lidé s epilepsií změří své síly v triatlonu

pátek, 27. září 2019, 18:21

Běh, jízda na kole a pádlování – to jsou disciplíny, ve kterých změří své síly účastníci EPPI vodáckého triatlonu. V tradičním...

Dýňování v Zahradnictví Boškovi se každý rok těší velkému zájmu

pátek, 27. září 2019, 11:15

Rodinné zahradnictví Boškovi ve Stříteži u Volyně pořádá v sobotu pátého října tradiční Dýňování, letos již šestým rokem. Krásné...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.