Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

ČT art uvede dokument z Koločavy, je „předskokanem“ připravovaného hraného filmu

 
sobota, 21. září 2019, 14:53

Příští týden ve středu uvede Česká televize premiéru poetického hudebního dokumentu „Koločava: Sedm dnů ve stejné řece“ režiséra Vladimíra Morávka. Dokument vznikal současně s natáčením hraného filmu Vladimíra Morávka a je vlastně záznamem první cesty, kterou herci a hudebníci v loňském srpnu podnikli na ukrajinskou Koločavu, aby natočili první záběry pro film Nikola Šuhaj.

Celovečerní film na motivy inscenace Balada pro banditu s písněmi Miloše Štědroně v nastudování Jihočeské filharmonie se dotáčel letos v létě a premiéra je kinopremiéra a je plánovaná na podzim příštího roku.

Slavné divadelní představení Divadla Husa na provázku Balada pro banditu, příběh Ivana Olbrachta o legendárním zbojníkovi Podkarpatské Ukrajiny Nikolovi Šuhajovi, inspirovaly režiséra Vladimíra Morávka k znovuuvedení představení v jeho původním prostředí a geniu loci, v místě, které dodnes hledá svou tvář a vztah k Evropě. Dokumentární film předznamenává Morávkovo filmové zpracování tohoto lokálního jedinečného představení, s lehkou nadsázkou zaznamenává cestu herců, společně s hudebníky z Jihočeské filharmonie, na Ukrajinu.

„Dokument je zpráva o začátku natáčení filmu, ale také deník cesty z Českých Budějovic a Brna na Ukrajinu, včetně všech peripetií a kolizí, které na účastníky zájezdu, ve dvou přeplněných autobusech, čekali,“ říká producent Pavel Řehořík z Větrných mlýnů. Dokumentární film „Koločava: Sedm dnů ve stejné řece“ vznikl v produkci Větrných mlýnů, České televize a za přispění Jihočeské filharmonie. Jihočeská filharmonie, společně s herci, uspořádala na Koločavě koncert. „Nebylo to nahrané, tedy jen pro film, ale přišli skuteční diváci, místní, pro které to byl zážitek, když v horkém srpnu uprostřed jejich obce vyrostlo obří pódium, přišli herci, ale taky téměř kompletní filharmonie ve fracích, s nástroji, kolem divoká příroda. Kontrast zahrála dokonale,“ doplňuje Řehořík.

„Ani nemusím dodávat, jakou z toho máme radost,“ říká Otakar Svoboda, ředitel Jihočeské filharmonie. „Před lety jsme připravili orchestrální verzi téhle skvělé inscenace a teď je z toho nový dokument a navíc se točí film. Co víc si můžeme přát.“

 


 

Kam dál?

Vltava žije připomene přistání člověka na měsíci

pátek, 20. září 2019, 14:51

Zažijte jedinečnou multimediální párty a poleťte na Měsíc. Startovací rampa pro Apollo 11 v podobě výpravné multimediální scény...

Ahoj Việt Nam je za dveřmi. Těšte se na vietnamské draky a jídlo

pondělí, 16. září 2019, 15:06

Druhý ročník kulturně gastronomického festivalu Ahoj Việt Nam se uskuteční již tuto sobotu na českobudějovickém náměstí....

SOUTĚŽ: Veleúspěšná Sněhurka se v listopadu vrátí do Budějc

neděle, 15. září 2019, 11:49

Muzikál Sněhurka na ledě, který měl premiéru v říjnu 2018 a vyprodal 11 největších hal v České republice, se vrací do čtyř měst....

Táborská setkání nabídnou rytíře, fotbal mnichů i Tata Bojs

sobota, 14. září 2019, 11:48

V Táboře začaly slavnosti Táborská setkání. Nabídnou rytířský turnaj na koních, středověké ležení i tržiště, dětskou ponožkovou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.